Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy22 października 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Jak bezpiecznie zorganizować przeprowadzkę związaną z pracą w czasach pandemii COVID-19

Przeprowadzka w celu podjęcia pracy może być wymagającym przedsięwzięciem, natomiast pandemia COVID-19 w wcale nie ułatwia sprawy. W obecnych czasach, jak nigdy dotąd, musimy dokładnie rozważyć przeprowadzkę. Oto nasze cztery najważniejsze wskazówki, które pomogą uniknąć ci niespodziewanych wyzwań i pomóc ci w bezpiecznej przeprowadzce związanej z pracą w czasach pandemii COVID-19.

How to relocate for a job safely in COVID-19 times
EURES

Przygotuj się

Najważniejszą rzeczą podczas przeprowadzki w czasach pandemii COVID-19 jest zaplanowanie bezpiecznej podróży do nowego miejsca pobytu, w tym upewnienie się, czy państwo lub region akceptuje nowe przybycia, sprawdzenie czy istnieją wymagania dotyczące kwarantanny i środki bezpieczeństwa, którym należy się podporządkować.  Nieznajomość miejscowych przepisów nie tylko naraża bezpieczeństwo twoje  i twojej rodziny, ale także może skończyć się nałożeniem grzywny.

W czasach pandemii COVID-19 ważne jest, by orientować się w zakresie środków bezpieczeństwa w miejscu docelowym. Twoja Europa, Eurodesk oraz platforma Komisji Europejskiej Bezpieczne przywrócenie możliwości podróżowania dostarczają cennych informacji w zakresie podróżowania oraz udostępniają aplikacje służące do ustalania kontaktów zakaźnych. Re-open EU to kolejne przydatne narzędzie on-line dostarczające aktualnych informacji na temat różnych obowiązujących warunków i ograniczeń w Europie. Na stronie interaktywnej stronie internetowej znajdują się informacje na temat ograniczeń w zakresie wjazdu, a także najświeższe wskazówki dotyczące podróżowania, środków bezpieczeństwa i potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

Zapytaj pracodawcę o dostępną pomoc

Więcej informacji na temat prawnych lub administracyjnych aspektów przeprowadzkiudzieli twój miejscowy doradca EURES, który z przyjemnością osobiście pomoże ci w tej kwestii. Zwrócenie się z ważnymi pytaniami do pracodawcy przed  przeprowadzką pomoże ci zorientować się, w jakim stopniu możesz liczyć na wsparcie po przybyciu na miejsce. W czasie pandemii COVID-19 może okazać się, że podróż do miejsca pracy będzie utrudniona, a wejście do budynku niemożliwe. Spytaj pracodawcy, co należy zrobić w takim przypadku. Dowiedz się, czy otrzymasz odpowiedni sprzęt do pracy w domu, jeśli w czasie pandemii nie będziesz w stanie udać się do biura, jaka jest polityka firmy w zakresie pracy zdalnej i innych elastycznych form zatrudnienia oraz jakie środki wprowadzono w odpowiedzi na pandemię.

Szukaj przedsiębiorstw stosujących bezpieczne praktyki

Przedsiębiorstwa na całym świecie zmieniły sposób funkcjonowania w czasie pandemii. Niektóre z nich zawiesiły działalność, podczas gdy inne zmieniły godziny pracy i wdrożyły nowe zasady i przepisy. W przypadku korzystania z firmy przeprowadzkowej należy upewnić się, że stosuje ona bezpieczne procedury, jak np. bezkontaktową przeprowadzkę czy osobisty sprzęt ochronny.

Bądź na bieżąco aż do czasu przeprowadzki

Cechą charakterystyczną okresu pandemii COVID-19 są ciągłe zmiany sytuacji. Może to utrudnić planowanie podróży. Najlepszym sposobem na uniknięcie niepożądanych niespodzianek podczas przeprowadzki jest ciągłe sprawdzanie informacji.  Zalecamy regularne sprawdzanie stron poświęconych podróżowaniu, jak Re-open EU, ponieważ są one ciągle uaktualniane o najnowsze informacje z każdego państwa. Innym sposobem pozostawania na bieżąco jest uważne śledzenie krajowych wiadomości poprzez włączanie powiadomień z aplikacji informacyjnych na smartfonie. Pomoże ci to na bieżąco śledzić najnowsze nagłówki, w tym zmiany wytycznych w twoim miejscu zamieszkania, a także w odpowiedni sposób zaplanować twoją przeprowadzkę.

Aby uzyskać więcej informacji o planowaniu podróży w tych niepewnych czasach, przeczytaj artykułPięć kwestii do rozważenia przez podróżujących w czasach COVID-19 .

 

Powiązane linki:

Re-open EU

Twoja Europa

Eurodesk

Podróż w czasie pandemii koronawirusa

Pięć kwestii do rozważenia przez podróżujących w czasach COVID-19

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Informacje szczegółowe

Tematy
Zestaw narzędzi UE do mobilnościPorady i wskazówkiWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.