Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva22. října 2020Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Jak se bezpečně přestěhovat za prací v době pandemie COVID-19

Přestěhování kvůli práci může být náročné v jakékoli době a pandemie COVID-19 ho rozhodně nijak neusnadňuje. Nyní je více než kdy jindy nutné si před sbalením zavazadel vyhledat potřebné informace. Přinášíme vám čtyři užitečné tipy, jak se v době pandemie COVID-19 bezpečně přestěhovat za prací.

How to relocate for a job safely in COVID-19 times
EURES

Vyhledejte si informace

Nejdůležitější otázkou, kterou musíte při stěhování za prací v době pandemie COVID-19 vyřešit, je to, jak se do nové destinace bezpečně přemístit. Znamená to mimo jiné zjistit, zda cílová země či region umožňuje vstup na své území, zda je ve vašem případě vyžadována karanténa a jaká bezpečnostní opatření budete muset dodržovat. Neznalost místních předpisů nejenže ohrožuje bezpečí vás samotných a vaší rodiny, ale může vést i k udělení pokuty.

V době pandemie COVID-19 je důležité se obeznámit s tím, jaká bezpečnostní opatření jsou uplatňována ve vaší cílové zemi. Internetové stránky Vaše Evropa, Eurodesk a stránky Evropské komise věnované cestování během pandemie koronaviru obsahují cenné rady týkající se cestování a aplikací pro vysledování kontaktů používaných v jednotlivých zemích. Platforma Re-open EU (Znovuotevření EU)  je dalším užitečným on-line nástrojem poskytujícím aktuální informace o různých podmínkách a omezeních zavedených v rámci Evropy. Tyto interaktivní internetové stránky přinášejí informace o veškerých stávajících omezeních při vstupu do jednotlivých zemí a o nejnovějších místních pokynech týkajících se cestování, bezpečnostních opatření a možných zdravotních rizik.

Informujte se u svého zaměstnavatele o dostupné podpoře

Potřebujete-li poradit s jakýmikoli právními nebo administrativními otázkami ohledně svého přestěhování, můžete se rovněž obrátit na místního poradce EURES, který vám ochotně poskytne podporu odpovídající vašim potřebám. Pokud položíte svému zaměstnavateli důležité otázky ještě před přestěhováním, snáze zjistíte, s jakou podporou můžete při usazování se v nové zemi počítat. Během pandemie COVID-19 se může stát, že nebudete mít přístup na své pracoviště nebo se budete potýkat s obtížemi při dojíždění do práce. Zeptejte se svého zaměstnavatele, jak za takovýchto okolností postupovat. Zjistěte, zda vám bude poskytnuto vhodné vybavení k práci z domova, pokud nebudete moci z důvodu pandemie docházet do kanceláře, a informujte se o postupech svého zaměstnavatele ohledně práce z domova a pružné pracovní doby a o opatřeních zavedených v reakci na pandemii.

Hledejte společnosti uplatňující bezpečné postupy

V důsledku pandemie změnily podniky po celém světě způsob fungování. Zatímco některé svou činnost zcela ukončily, jiné přizpůsobily pracovní dobu a zavedly nová pravidla a předpisy. Pokud k přestěhování využijete služeb stěhovací společnosti, ujistěte se, že dodržuje bezpečné pracovní postupy, jako je například nulový fyzický kontakt a používání osobních ochranných prostředků.

Sledujte aktuální informace až do doby přestěhování

V období pandemie COVID-19 se vše neustále mění. Proto si nemůžeme být jistí, co během cestování očekávat. Nejlepším způsobem, jak se při stěhování za prací vyhnout nechtěným překvapením, je aktivní vyhledávání informací. Doporučujeme pravidelně sledovat internetové stránky zaměřené na cestování, jako je například platforma Re-open EU (Znovuotevření EU) , neboť jsou nepřetržitě aktualizovány podle nejnovějších pokynů jednotlivých zemí. Nejnovější informace získáte rovněž pozorným sledováním místního zpravodajství v cílové zemi díky aktivaci upozornění ve zpravodajských aplikacích ve svém chytrém telefonu. To vám umožní seznámit se s aktuálními hlavními zprávami, včetně změn místních pokynů v cílové zemi, jakmile budou oznámeny, a naplánovat tak své přestěhování s ohledem na situaci.

Více informací o plánování vaší cesty v tomto nejistém období naleznete v článku Pět otázek, které je třeba vzít v úvahu při cestování v době pandemie COVID-19.

 

Související odkazy:

Re-open EU (Znovuotevření EU)

Vaše Evropa

Eurodesk

Cestování během pandemie koronaviru

Pět otázek, které je třeba vzít v úvahu při cestování v době pandemie COVID-19

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
EU toolbox pro mobilituRady a tipyZprávy z trhu práce/zprávy o mobilitě
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.