Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok4. decembra 2020Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenieOdhadovaný čas čítania: 5 min

Ako sa pripraviť na sťahovanie do zahraničia

Sťahovanie sa do zahraničia za prácou môže znamenať skvelý kariérny krok, zároveň však môže vyvolať isté obavy. Už ste sa rozhodli a pracovné miesto ste prijali, ale to znamená, že máte čas na snívanie. Musíte ešte naplánovať niekoľko vecí a sieť EURES vám s tým môže pomôcť.

How to prepare for your move abroad
EURES

Cestovné obmedzenia v súvislosti s ochorením COVID-19

Pred plánovaním akejkoľvek cesty si overte, či je povolené cestovať vo vašej krajine i v cieľovej krajine. Ak vo vás cestovanie do zahraničia vyvoláva obavy, informujte o tom svojho zamestnávateľa. Mohol by vám odporučiť, aby ste až do uvoľnenia obmedzení pracovali z domu. Najaktuálnejšie informácie o cestovaní v rámci Európy nájdete na platforme Re-open EU.

Víza, pasy a pracovné povolenia

EÚ zaručuje svojim občanom voľný pohyb, čo znamená, že občania EÚ sa môžu rozhodnúť žiť a pracovať v ktoromkoľvek členskom štáte alebo v ktorejkoľvek krajine Európskeho hospodárskeho priestoru (Island, Lichtenštajnsko a Nórsko). Na občanov Chorvátska, ako aj na štátnych príslušníkov tretích krajín sa však môžu vzťahovať určité obmedzenia, preto si nezabudnite overiť požiadavky hostiteľskej krajiny.

Nezabudnite si overiť, aký typ dokladu totožnosti na cestu potrebujete (možno budete potrebovať medzinárodný pas, vízum alebo len preukaz totožnosti). Všetko závisí od toho, odkiaľ pochádzate a kam cestujete. Váš cestovný doklad by mal mať zároveň platnosť aspoň šesť mesiacov.

Ak ste občanom Spojeného kráľovstva alebo sa tam chystáte presťahovať, určite si pozrite tieto otázky a odpovede o právach občanov EÚ a Spojeného kráľovstva a prečítajte si informácie a usmernenia vlády Spojeného kráľovstva v súvislosti s brexitom.

Číslo sociálneho poistenia

V niektorých krajinách možno budete musieť získať číslo sociálneho poistenia alebo zaregistrovať svoj pobyt na miestnych úradoch. Vybavenie týchto záležitostí môže byť dôležité pre prístup k základným službám, ako je zdravotná starostlivosť, a môže sa vyžadovať zo zákona na to, aby ste mohli pracovať. Niektoré krajiny vám dokonca umožňujú vybaviť si tieto záležitosti vopred.

Ak ste občanom EÚ, môžete získať bezplatný európsky preukaz zdravotného poistenia. Kým si vybavíte potrebné dokumenty, nebudete si musieť robiť starosti kvôli zdravotnej starostlivosti.

Ubytovanie

Vďaka internetu si v súčasnosti ľahko nájdete a vybavíte ubytovanie aj na diaľku. Urobte si online prieskum o najobľúbenejších webových sídlach s ponukami ubytovania v hostiteľskej krajine. Nájdené miesto možno nebude úplne dokonalé, najdôležitejšie však je mať po príchode niečo zabezpečené. Len čo sa usadíte, môžete si nájsť lepšie bývanie.

Vždy si dávajte pozor na podvody a nezabudnite byť opatrný v prípade prenajímateľov, ktorí vás požiadajú, aby ste im peniaze poslali vopred prostredníctvom služby Western Union alebo MoneyGram.

Jazyk

Na mnohých miestach v Európe si vystačíte s angličtinou, existuje však aj veľa európskych krajín, kde angličtina nestačí. Niektoré krajiny ponúkajú zahraničným pracovníkom bezplatné alebo cenovo dostupné jazykové kurzy, o ktorých sa môžete vopred informovať, ale jazyk sa môžete začať učiť aj z domu pomocou jedného z mnohých bezplatných nástrojov na učenie sa jazykov dostupných online.

Bankové služby

Vybavovanie bankového účtu možno nie je práve najzábavnejšou činnosťou, je však dôležité pre nástup na nové pracovné miesto v zahraničí. V niektorých krajinách môže byť zakladanie bankového účtu náročnejšie než získanie čísla sociálneho poistenia, urobte si preto prieskum o tom, aký typ dokladov potrebujete. Zahraničným zamestnancom môžu byť odporúčané niektoré konkrétne banky alebo typy účtov.

Úspory

Sťahovanie sa do zahraničia si vyžaduje veľa nákladov – od cestovných nákladov až po povinnosť vyplatiť aspoň mesačné nájomné a zálohu vopred. Okrem toho si možno budete musieť kúpiť veci ako posteľnú bielizeň či dokonca nábytok. Na mnohých pracovných miestach si na prvý plat možno budete musieť počkať až mesiac alebo dokonca dlhšie. Nezabudnite sa preto informovať o tom, kedy dostanete výplatu, a ušetrite si dosť peňazí, aby ste to zvládli.

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa sťahovania za prácou do zahraničia, pozrite si časť Život a práca na portáli EURES a neváhajte sa s prosbou o pomoc obrátiť na svojho vnútroštátneho poradcu EURES.

 

Súvisiace odkazy:

Prechodné obdobie v rámci brexitu

Európsky preukaz zdravotného poistenia

Svoje zručnosti si môžete zlepšiť priamo z domu pomocou bezplatného nástroja na učenie cudzích jazykov

Voľný pohyb – občania EÚ

Život a práca

Otázky a odpovede – práva občanov EÚ a Spojeného kráľovstva podľa dohody o vystúpení

Re-open EU

Vyhľadávanie poradcov EURES

Pracovné povolenia

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
 • Rady a tipy
 • Mladosti
Súvisiace sekcie
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.