Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy4 grudnia 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę

Wyjazd za granicę w celach zawodowych może okazać się wspaniałą perspektywą, jak również nie lada wyzwaniem. Podjęcie decyzji i przyjęcie oferty pracy to nie koniec przygotowań. Trzeba jeszcze doprecyzować swoje plany, a EURES może w tym pomóc.

How to prepare for your move abroad
EURES

Restrykcje w podróżowaniu w związku z COVID-19

Przed zaplanowaniem podróży, sprawdź, czy kraj pochodzenia i kraj docelowy zezwalają na przyjmowanie podróżujących. W przypadku jakichkolwiek obaw związanych z podróżami za granicę powiadom swojego pracodawcę. Być może zaproponuje Ci pracę zdalną do momentu zniesienia obostrzeń. Aby uzyskać najnowsze informacje na temat podróżowania po Europie, można skorzystać z platformy internetowej Re-open EU.

Wizy, paszporty i zezwolenia na pracę

UE gwarantuje możliwość swobodnego przepływu jej obywateli, co oznacza, że obywatele UE mogą mieszkać i pracować w dowolnym państwie członkowskim lub krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein i Norwegia). Jednakże mieszkańców Chorwacji, jak również innych obywateli państw trzecich, mogą dotyczyć pewne ograniczenia, dlatego należy dokładnie sprawdzić wymagania państwa przyjmującego.

Pamiętaj, aby sprawdzić, jakie dokumenty tożsamości będą potrzebne podczas podróży – paszport międzynarodowy, wiza czy zwykły dowód osobisty mogą – wszystko zależy od kraju pochodzenia i kraju docelowego. Upewnij się również, że okres ważności dokumentu podróży wynosi co najmniej sześć miesięcy.

Obywatele Wielkiej Brytanii oraz wszyscy, którzy planują podróż do tego kraju powinni zapoznać się z tymi pytaniami i odpowiedziami na temat praw obywateli UE i Wielkiej Brytanii, jak również przeczytać informacje i wskazówki rządu Wielkiej Brytanii dotyczące brexitu.

Numer ubezpieczenia społecznego

W niektórych krajach niezbędne jest uzyskanie numeru ubezpieczenia społecznego lub rejestracja swojego pobytu w lokalnym urzędzie. Może okazać się to konieczne przy korzystaniu z podstawowych usług, takich jak służba zdrowia i może być wymagane do podjęcia legalnego zatrudnienia. Niektóre kraje zezwalają na przeprowadzenie tych czynności z wyprzedzeniem.

Obywatele UE mogą uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Umożliwia ona ograniczenie stresu związanego z kwestiami opieki zdrowotnej aż do uporania się z dokumentami.

Zakwaterowanie

Internet sprawił, że zdalne poszukiwanie miejsca zamieszkania jest łatwe. W swoim własnym kraju można przeglądać oferty na popularnych stronach z ofertami mieszkaniowymi. Być może miejsce nie będzie idealne, ale najważniejsze jest zabezpieczenie jakiegoś zakwaterowania jeszcze przed przyjazdem. Zawsze można poszukać lepszego mieszkania już po zadomowieniu się.

Wystrzegaj się oszustw i uważaj na wynajmujących żądających zapłaty z góry za pośrednictwem usług Western Union, czy MoneyGram.

Język

W wielu miejscach w Europie można porozumieć się w języku angielskim, lecz w licznych krajach europejskich może to nie wystarczyć. Niektóre kraje oferują darmowe lub tanie kursy dla ekspatriantów, które warto wyszukać z wyprzedzeniem, ale można również rozpocząć naukę języka w domu dzięki wielu darmowym narzędziom nauki języka on-line.

Bankowość

Zakładanie własnego konta bankowego nie jest najciekawszym zajęciem, ale przy podejmowaniu nowej pracy za granicą jest to niezmiernie ważne. W niektórych krajach założenie konta bankowego może okazać się trudniejsze niż uzyskanie numeru ubezpieczenia społecznego, więc warto z wyprzedzeniem dowiedzieć się, jakie dokumenty będą potrzebne. Niektóre banki i rodzaje kont są szczególnie polecane dla ekspatriantów.

Oszczędności

Podróż za granicę oznacza spore wydatki – od kosztów transportu, po przynajmniej miesięczny czynsz i kaucję z góry. Mogą pojawić się również wydatki na inne rzeczy, jak pościel, czy nawet meble. W wielu firmach trzeba czekać nawet cały miesiąc lub dłużej, zanim otrzyma się pierwszą wypłatę, tak więc warto dowiedzieć się, przez jaki okres trzeba będzie korzystać z własnych środków.

Jeśli masz pytania dotyczące podróży zagranicznych w celach zawodowych przejrzyj dział Życie i praca na portalu EURES, oraz skontaktować się z lokalnym doradcąEURES .

 

Powiązane linki:

Okres przejściowy związany z brexitem

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego

Bezpłatne narzędzia do nauki języków pomocne w podnoszeniu kwalifikacji w domu

Swobodny przepływ – obywatele UE

Życie & praca

Pytania i odpowiedzi – prawa obywateli UE i Wielkiej Brytanii, jak przedstawiono w umowie o wystąpieniu

Re-open EU

Szukaj doradców EURES

Zezwolenia na pracę

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Tematy
Porady i wskazówkiMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.