Pāriet uz galveno saturu
EURES
Raksts par jaunumiem2020. gada 4. decembrisEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts

Gatavošanās, lai pārceltos uz ārzemēm

Pārcelšanās uz ārzemēm darba nolūkā var būt lielisks solis jūsu karjerā, taču pati pārcelšanās var būt biedējošs pasākums. Jūs esat pieņēmis lēmumu un piekritis darba piedāvājumam, tomēr šis vēl nav īstais brīdis ļauties sajūsmai. Tagad ir jāpievēršas plānošanai, un EURES jums palīdzēs!

How to prepare for your move abroad
EURES

Covid-19 ceļošanas ierobežojumi

Pirms sākt plānot ceļojumu, pārbaudiet, vai jūsu valstī un galamērķa valstī ir atļauti starptautiskie ceļojumi. Ja jums ir bažas par ceļošanu uz ārzemēm, dariet tās zināmas savam darba devējam. Varbūt darba devējs jums ieteiks strādāt mājās līdz ierobežojumu atcelšanai. Jaunākā informācija par ceļošanu Eiropā ir pieejama platformā Re-open EU.

Vīzas, pases un darba atļaujas

ES saviem pilsoņiem garantē pārvietošanās brīvību, kas nozīmē, ka ES dalībvalstu valstspiederīgie var izvēlēties dzīvot un strādāt jebkurā ES dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī (Islandē, Lihtenšteinā un Norvēģijā). Tomēr Horvātijas pilsoņiem un trešo valstu valstspiederīgajiem var būt noteikti daži ierobežojumi, tādēļ aicinām pārbaudīt uzņemošās valsts prasības.

Neaizmirstiet pārbaudīt, kāds personu apliecinošs dokuments nepieciešams ceļojumam — varbūt jums nepieciešama starptautiskā pase, vīza vai varbūt pietiek ar personas ID karti — viss ir atkarīgs, kurā valsti esat, un uz kurieni ceļosiet. Tāpat jūsu ceļošanas dokumentam jābūt derīgam vēl vismaz sešus mēnešus.

Ja esat Apvienotās Karalistes pilsonis vai apsverat iespēju pārcelties uz šo valsti, izskatiet šos jautājumus un atbildes par ES un Apvienotās Karalistes pilsoņu tiesībām, kā arī izlasiet Apvienotās Karalistes valdības informāciju un norādījumus par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES.

Sociālā nodrošinājuma numurs

Dažās valstīs jums var būt jāsaņem sociālā nodrošinājuma numurs vai pašvaldības iestādēs jāreģistrē sava dzīvesvieta. Tas var būt svarīgi, lai jums būtu pieejami svarīgākie pakalpojumi, piemēram, veselības aprūpe, turklāt tā var būt oficiāla valsts prasība, ja vēlaties strādāt. Dažās valstīs šīs darbības pat ir atļauts veikt priekšlaikus.

Ja esat ES dalībvalsts valstspiederīgais, jums var pienākties bezmaksas Eiropas veselības apdrošināšanas karte. Tā jums sniegs kaut nelielu sirdsmieru saistībā ar veselības aprūpi līdz vajadzīgo dokumentu nokārtošanai.

Mājoklis

Mūsdienās ar interneta palīdzību ir ļoti viegli attālināti atrast mājokli un nokārtot nepieciešamās formalitātes. Tiešsaistē noskaidrojiet uzņemošajā valstī populārākās mājokļu piedāvājumu tīmekļa vietnes. Tās varbūt nav ideāls risinājums, taču šajā brīdī svarīgākais ir atrast mājokli ierašanās brīdim. Pēc tam, kad būsiet valstī iedzīvojies, vienmēr varēsiet atrast labāku mājokli.

Vienmēr uzmanieties no krāpniekiem un atcerieties — sargieties no mājokļu saimniekiem, kuri lūdz nosūtīt īres naudu avansā, izmantojot naudas pārvedumu platformas “Western Union” vai “MoneyGram”.

Valodu zināšanas

Daudzviet Eiropā pietiks ar angļu valodas zināšanām, taču ir daudzas Eiropas valstis, kurās ar angļu valodu vien neiztikt. Dažās valstīs iebraucējiem no ārzemēm tiek piedāvāti bezmaksas vai nedārgi valodu kursi, kuru pieejamību varat noskaidrot jau iepriekš, taču varat sākt mācīties attiecīgo valodu arī mājās, izmantojot kādu no daudzajiem tiešsaistē pieejamajiem bezmaksas valodu apguves rīkiem.

Konts bankā

Bankas konta atvēršana varbūt nav pati aizraujošākā nodarbe, taču, lai sāktu darbu ārzemēs, konts būs nepieciešams. Dažās valstīs konta atvēršana mēdz būt sarežģītāka par sociālā nodrošinājuma numura saņemšanu, tādēļ iesakām noskaidrot, kādi dokumenti būs vajadzīgi. Dažas bankas vai kontu veidi var būt īpaši piemēroti iebraucējiem no ārzemēm.

Uzkrājumi

Pārcelšanās uz ārzemēm ir saistīta ar daudz dažādiem tēriņiem, sākot no ceļa izdevumiem līdz viena mēneša īres maksas un drošības depozīta iemaksai avansā. Tāpat jums var nākties pirkt dažādas mājsaimniecības preces, piemēram, gultas veļu vai pat mēbeles. Atkarībā no darbavietas jums var nākties gaidīt mēnesi vai pat vēl ilgāk līdz pirmajai algai, tādēļ noskaidrojiet, kad saņemsiet pirmo algu un uzkrājiet pietiekamu summu, lai nosegtu tēriņus līdz pirmajai algai.

Ja jums rodas jautājumi par pārcelšanos uz ārzemēm darba nolūkā, ieskatieties EURES tīmekļa vietnes sadaļā Dzīvošana un darbs, bet, ja nepieciešama palīdzība, droši sazinieties ar EURES padomdevēju jūsu valstī.

 

Saistītās saites:

Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES pārejas periods

Eiropas veselības apdrošināšanas karte

Bezmaksas valodu apguves rīki prasmju uzlabošanai mājās

ES pilsoņu pārvietošanās brīvība

Dzīvošana un darbs

Jautājumi un atbildes: ES un Apvienotās Karalistes pilsoņu tiesības, kā minēts Izstāšanās līgumā

Re-open EU

Meklēt EURES padomdevējus

Darba atļaujas

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Atrast EURES padomdevējus

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES darbavietu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES pasākumu kalendārs

Gaidāmie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
Ieteikumi un padomiJaunatne
Saistītā(s) sadaļa(s)
Dzīvošana un darbs
Nozare
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.