Põhisisu juurde
EURES
Artikkel4. detsember 2020Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Kuidas valmistuda välismaale kolimiseks

Töö tõttu välismaale kolimine võib olla karjääri jaoks suurepärane, kuid samas heidutav kogemus. Kui oled uue tööpakkumise vastu võtnud, oota veidi, enne kui vaimustusest hõiskad. Pead veel üht-teist planeerima ning siin aitab sind EURES.

How to prepare for your move abroad
EURES

COVID-19 reisipiirangud

Enne reisi kavandamist kontrolli, kas sinu koduriik ja sihtriik lubavad välismaale reisimist. Anna oma tööandjale teada, kui sul on probleeme välismaale reisimisega. Ta võib soovitada sul kodust töötada, kuni piirangud on kaotatud. Kõige ajakohasem teave Euroopas reisimise kohta on platvormil Re-open EU.

Viisad, passid ja tööload

EL tagab oma kodanike vaba liikumise, mis tähendab seda, et ELi kodanikud võivad otsustada elada ja töötada mis tahes ELi liikmesriigis või Euroopa Majanduspiirkonna riigis (Island, Liechtenstein ja Norra). Siiski võivad kehtida teatud piirangud Horvaatia kodanikele ja kolmandate riikide kodanikele, seepärast uuri kindlasti vastuvõtva riigi nõudeid.

Ära unusta kontrollida, mis isikut tõendav dokument on reisiks vajalik – kas rahvusvaheline pass, viisa või lihtsalt ID-kaart. Kõik sõltub sellest, kust sa pärit oled ja kuhu reisid. Su reisidokument peaks olema kehtiv vähemalt kuus kuud.

Kui oled Ühendkuningriigi kodanik või kavatsed sinna elama asuda, loe kindlasti neid küsimusi ja vastuseid ELi ja Ühendkuningriigi kodanike õiguste kohta ning Ühendkuningriigi valitsuse teavet ja juhiseid Brexiti kohta.

Sotsiaalkindlustusnumber

Mõnes riigis pead hankima sotsiaalkindlustusnumbri või registreerima oma elukoha kohalikus omavalitsuses. See võib olla oluline juurdepääsuks olulistele teenustele, nt tervishoiule, ning seda võib töötajalt seadusega nõuda. Mõned riigid lubavad taotleda seda juba ette.

Kui oled ELi kodanik, võid saada tasuta Euroopa ravikindlustuskaardi. See annab teatava meelerahu tervishoiu valdkonnas, kuni oma dokumendid korda sead.

Majutus

Tänapäeval on interneti abil lihtne valida ja broneerida majutust enne reisi. Tee veebiotsing, et teha kindlaks kõige populaarsemad majutust pakkuvad veebilehed sihtriigis. Sa ei pruugi leida kohe täiuslikku eluaset, kuid vähemalt on sul saabudes katus pea kohal. Kui oled end sisse seadnud, võid alati leida midagi paremat.

Ole ettevaatlik pettuste suhtes ja ära usalda üürileandjaid, kes paluvad sul saata raha ette Western Unioni või MoneyGrami kaudu.

Keel

Inglise keelega tuleb toime Euroopas paljudes kohtades, kuid mitmes Euroopa riigis ei piisa sellest. Tee otsing, et leida, kas sinu sihtriigis pakutakse välismaalasele tasuta või taskukohast keeleõpet, või alusta keele õppimist juba kodus tasuta keeleõppevahendite abil, mis on internetis kättesaadavad.

Pangad

Pangakonto avamine ei pruugi olla eriti põnev, kuid see on oluline välismaal uue töö alustamiseks. Mõnes riigis võib pangakonto avamine olla keerukam kui sotsiaalkindlustusnumbri saamine – uuri, mis dokumente sa selleks vajad. Välismaalastele võidakse soovitada teatud panka või kontoliiki.

Säästud

Välismaale kolimisega kaasnevad suured kulud, alates reisikuludest kuni nõudeni maksta ette vähemalt ühe kuu üür ja tagatisraha. Võib juhtuda, et pead ostma ka muid kaupu, näiteks voodipesu või isegi mööblit. Paljudel töökohtadel pead ootama kuu või isegi kauem, enne kui saad esimese palga, seepärast küsi, millal palka makstakse, ja varu sääste, et seni vastu pidada.

Kui sul on küsimusi töö tõttu välismaale kolimise kohta, tutvu EURESe jaotisega „Elamine ja töötamine“ ning küsi abi oma riiklikult EURESe nõustajalt.

 

Seotud lingid

Brexiti üleminekuperiood

Euroopa ravikindlustuskaart

Tasuta keeleõppevahendid, mis aitavad oskusi suurendada kodust väljumata

Vaba liikumine – ELi kodanikud

Elamine ja töötamine

Küsimused ja vastused – Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi kodanike õigused vastavalt väljaastumislepingule

Re-open EU

EURESe nõustajate otsing

Tööload

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

Drop’pin@EURES

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
Nõuanded ja soovitusedNoorus
Seotud jaotis(ed)
Elamine ja töötamine
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.