Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva1. září 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Jak motivovat zaměstnance vracející se do práce po pandemii COVID-19

Pandemie je náročným obdobím pro podniky, a zejména pro zaměstnance. Nejistota zaměstnání, režimy nucené dovolené a obavy o zdraví mají negativní dopad na motivaci tisíců pracovníků v Evropě. Připravili jsme pro zaměstnavatele několik tipů, jak zvýšit morálku zaměstnanců.

How to motivate employees returning to work after COVID-19
Unsplash

Udělejte si obrázek o motivaci svých zaměstnanců pomocí průzkumu

Klíčem k tomu, jak mít produktivní a motivované zaměstnance, je sledovat jejich duševní zdraví. Mnozí zaměstnanci uvádějí, že se v důsledku stresu vyvolaného pandemií potýkají při návratu do práce s úzkostí. Někteří mohli být onemocněním COVID-19 postiženi osobně, pro jiné zase může být návrat do kanceláře po měsících domácí izolace stresující.

Je tedy dobré udělat si o těchto emocích obrázek a identifikovat případné nejistoty nebo obavy zaměstnanců týkající se návratu do práce. Tento průzkum mohou také doplnit setkání mezi čtyřma očima, abyste vaše představa byla ještě lepší. Na základě výsledků budete moci stanovit cíle v souladu se současnými schopnostmi svých zaměstnanců, aniž byste riskovali další snížení jejich motivace.

Stanovujte krátkodobé cíle

Proočkovanost sice roste, ale podniky by neměly zapomínat na to, že Evropa je stále ve stavu pandemické krize. Vzhledem k tomu, že se situace i nadále může přes noc velmi rychle změnit, je důležité, aby zaměstnavatelé stanovovali pro své zaměstnance krátkodobé cíle (např. měsíční nebo čtvrtletní).

Tento přístup je přínosný dvěma způsoby. Zaprvé, díky krátkodobým cílům pro zaměstnance může váš podnik zůstat flexibilní a rychle se přizpůsobit nečekaným změnám. A zadruhé, vaši zaměstnanci tak budou moci dosáhnout výsledků a získat uznání rychleji. Tato „rychlá vítězství“ mohou pozitivně ovlivnit morálku a motivaci vašich zaměstnanců a dát jim důvěru ve vlastní schopnosti.

Stanovujte malé a realistické bonusové cíle

Bonusový cíl je doplňkovým cílem, který stanovíte pro své zaměstnance v případě, že překročí svůj původní cíl. Ačkoli se jedná o skvělý způsob, jak udržet váš podnik produktivní, nejlepší je nedávat zaměstnancům několik ambiciózních bonusových cílů brzy po jejich návratu do kanceláře. Zpočátku se držte při zemi a zajistěte, aby bonusové cíle byly realistické a předešli jste tak brzkému vyhoření. Vaši zaměstnanci si začnou zvykat na své pracovní vytížení a vy jim pak budete moci cíle postupně zvyšovat.

Posilujte morálku společnými cíli

Ještě nikdy nebylo důležitější zapojit zaměstnance do stanovení jejich vlastních cílů. Tím, že členům svého týmu umožníte, aby se podíleli na určování svých vlastních cílů, jim můžete pomoci více se zapojit do práce. Nemluvě o tom, že se tak zvýší vaše transparentnost jako zaměstnavatele.

Kromě zapojení týmu do stanovování cílů můžete také vytyčit společné cíle pro různé týmy. Posílíte tak týmovou práci a spolupráci. Po měsících, kdy vaši zaměstnanci pracovali z domova, mohli ztratit kontakt s některými svými kolegy, takže je to skvělý způsob, jak je přimět k oživení pracovních vztahů.

Omezení se nyní uvolňují a zaměstnanci se připravují na návrat na pracoviště a pravděpodobně přemýšlejí, jak bude takový návrat vypadat. Přečtěte si našečtyři hlavní tipy, jak přivítat zaměstnance opět na pracovišti.

 

Související odkazy:

Čtyři tipy, jak po skončení pandemie COVID-19 přivítat zaměstnance opět na pracovišti

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníZprávy z trhu práce/zprávy o mobilitě
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.