Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva12. listopadu 2019Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Jak zvládat negativní zpětnou vazbu na pracovišti

Přijmout kritiku v práci není nikdy snadné, a to i když je konstruktivní. Kritika se sice nemusí dobře poslouchat, ale koneckonců vám pomůže se zlepšit. Přečtěte si naše nejlepší tipy, jak se s kritikou v práci vypořádat pozitivně.

How to handle negative feedback in the workplace
© Shutterstock

Nenechte se ovládnout emocemi

Bez ohledu na to, jestli negativní zpětná vazba přichází od šéfa, kolegy, klienta, nebo někoho jiného, může být těžké se s ní vyrovnat. První reakce zřejmě nebude nejracionálnější, obzvlášť pokud takovou zpětnou vazbu nečekáte. Je důležité si dopřát nějaký čas na uklidnění, zhodnotit situaci a přemýšlet, než zareagujete. Neberte si negativní připomínky na pracovišti osobně; je to jen kritika vaší práce a zřídka se týká vás jako člověka.

Naslouchejte a zapojte se

I když s připomínkami nutně nesouhlasíte, konstruktivní zpětná vazba představuje dobrý způsob, jak zjistit, jak ostatní v práci vnímají vaše jednání, a může vám pomoci lépe naplnit očekávání. Je důležité vyslechnout, co má šéf, kolega nebo klient na srdci, a reagovat pozitivně. Poslechněte si, jak danou situaci vnímají, aniž byste je přerušovali. Když skončí, zopakujte, jak jste to pochopili. Nejste-li si něčím jisti, požádejte o podrobnější vysvětlení a nesnažte se debatovat nebo hájit svůj názor.

Přijměte ji

Naučte se kritiku rozebírat a rozhodněte se, co si z ní vezmete. Jestliže se jedná o slovní zpětnou vazbu, je dobré si poznamenat, co vám bylo řečeno, pokud byste se k tomu chtěli vrátit. Zamyslete se nad tím, jak dál postupovat, abyste již takovou zpětnou vazbu nedostali. Například byste si mohli udělat seznam bodů ke zlepšení, abyste mohli sledovat svůj pokrok. Pokud se jedná o něco závažnějšího nebo zpětnou vazbu od vašeho šéfa, může být vhodné si domluvit následnou schůzku, na které si promluvíte o tom, jak jste s danou zpětnou vazbou naložili.

Buďte zdvořilí

Je velice pravděpodobné, že člověk, který vám zpětnou vazbu poskytuje, to myslí dobře a snaží se vám pomoci. Poděkujte mu za zpětnou vazbu, oceňte jeho snahu a řekněte mu, že si vážíte jeho upřímnosti. Když zareagujete pozitivně a přijmete konstruktivní zpětnou vazbu, dáváte tím jako zaměstnanec najevo profesionální a pružné chování a váš šéf, kolega nebo klient vás za to budou pravděpodobně respektovat ještě více.

Nebuďte na sebe moc přísní

Nemá smysl si neustále dávat vinu za chybu, kterou jste udělali, nebo za situaci, kterou jste mohli zvládnout lépe. Pamatujte si, že nikdo není dokonalý. I když je důležité znát své slabiny, nezapomínejte na své silné stránky a úspěchy. Buďte hrdí na to, co děláte dobře, a snažte se nezabývat svými chybami příliš dlouho nebo nedopustit, aby negativně ovlivnily vaši sebedůvěru. Jakmile zpětnou vazbu dostatečně zvážíte a zamyslíte se nad tím, jak by se daná situace dala příště řešit jinak, je načase otočit list.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou zvládat negativní zpětnou vazbu na pracovišti pozitivně a dosáhnout vašeho plného profesního potenciálu.

V rámci partnerství se sítí EURES, Evropským portálem pracovní mobility

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého pracovníka sítě EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníRady a tipyMládí
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.