Pāriet uz galveno saturu
EURES
Raksts par jaunumiem2017. gada 29. novembrisEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts

Kā ES noteikumi aizsargā jūsu pensiju

Neatkarīgi no tā, vai dodaties uz savu pirmo EURES darbvietu vai gatavojaties pelnītai atpūtai pēc daudziem darba gadiem, kas pavadīti te vienā, te otrā Eiropas Savienības valstī, pensiju koordinēšana var šķist nedaudz biedējoša. Taču ES tiesību aktos paredzētā valsts un privāto pensiju saņemšanas kārtība ir vienkārša un taisnīga.

How EU rules protect your pensions
Еuropa

Sniedzam dažus ar pensijām saistītus padomus, ko būtu vērts paturēt prātā.

Pārceļaties darba dēļ? Reģistrējieties jaunajā dzīvesvietas valstī.

Ja pārceļaties no vienas ES valsts uz citu darba dēļ, neaizmirstiet pēc iespējas ātrāk reģistrēties jaunajā dzīvesvietas valstī, lai, sasniedzot pensijas vecumu, varētu pieprasīt pabalstus, kas jums pienākas. Atcerieties, ka pabalstu sistēmas dažādās valstīs atšķiras, tāpēc noskaidrojiet savas tiesības uz sociālo nodrošinājumu uzreiz pēc ierašanās.

Dodaties pensijā? Sāciet procesu dzīvesvietas valstī.

Ja pēdējos desmit gadus esat strādājis trijās ES valstīs un jums visās šajās valstīs ir tiesības uz valsts pensiju, jums jāpiesakās šīm pensijām valstī, kur strādājāt pēdējo laiku. Šī valsts sazināsies ar pārējām divām valstīm, lai nodrošinātu, ka saņemat visas pensijas, uz kurām jums ir tiesības.

Kā aprēķina pensijas?

Pēc tam, kad uzņēmējvalsts kompetentā iestāde būs izskatījusi jūsu vairāku pensiju pieprasījumu, jūs saņemsiet vai nu visas šīs pensijas, vai uzņēmējvalsts pensiju, ja tā būs lielāka. Arī tad, ja neesat strādājis vienā valstī pietiekami ilgi, lai jums būtu tiesības uz pensiju, jūs tomēr varat saņemt proporcionālu pensiju no šīs valsts. Tas ir tāpēc, ka pensijas aprēķina, ņemot vērā kopējo ES nostrādāto laiku.

Dodaties pavadīt pensijas gadus citā valstī? Piesakieties pensijai valstī, kur strādājāt pēdējo laiku.

Ja pensionējaties citā ES valstī, sāciet pensijas pieprasīšanas procesu attiecīgajā valsts iestādē tajā valstī, kur strādājāt pēdējo laiku.

Vai pensijas apliek ar nodokļiem?

Ja esat devies pavadīt pensijas gadus citā ES valstī un uzturaties tur vairāk nekā sešus mēnešus gadā, šī valsts var uzskatīt jūs par nodokļu rezidentu. Tādā gadījumā jums var nākties maksāt nodokļus no pensijām, ko saņemat no citām valstīm. Drošības pēc iepazīstieties ar līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu.

Kas notiek ar papildu pensiju kontiem?

Papildu pensijas atšķiras no valsts pensijām ar to, ka tās parasti piešķir darba devējs un pārvalda privāti uzņēmumi. Ja jums ir papildu pensija vienā valstī un jūs pārceļaties uz citu valsti, jūs saglabājat tiesības uz papildu pensiju tāpat kā tad, ja nebūtu pametis pirmo valsti.

Sazinieties ar attiecīgo iestādi dzīvesvietas valstī, lai uzzinātu vairāk par tiesību aktiem nodokļu un pensiju jomā, kas varētu jūs ietekmēt. Ja jums ir jautājumi par darba mobilitāti Eiropā, meklējiet atbildes pie sev tuvākā EURES padomdevēja.

 

Saistītās saites

Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības birojs

Tava Eiropa – Darbs ārzemēs

Tava Eiropa – Sociālais nodrošinājums ārzemēs

Tava Eiropa – Valsts pensija ārzemēs

Tava Eiropa – Dalībvalstu kontaktpunkti – Par pensijām atbildīgās iestādes

Tava Eiropa – Pensionēšanās ārzemēs

Tava Eiropa – Papildu pensijas ārzemēs

Tava Eiropa – Nodokļu divkārša uzlikšana pensijām

 

Papildu informācija

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Atrodiet EURES padomdevēju

Dzīvošana un darbsEURES valstīs

EURESDarbu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURESpasākumu kalendārs

Turpmākie Pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

EURES sociālajā tīklā Google+

Sīkāka informācija

Temati
Darba tirgus jaunumi/mobilitātes jaunumi
Saistītā(s) sadaļa(s)
Palīdzība un atbalstsDzīvošana un darbs
Nozare
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.