Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES
Naujienų straipsnis2017 m. lapkričio 29 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

Kaip ES taisyklėmis apsaugomos jūsų pensijos

Nesvarbu, ar jūs tik pradedate naudotis EURES teikiamomis galimybėmis, ar po kelis dešimtmečius trukusios karjeros keliose ES šalyse greitai išeisite į pensiją – su pensijų išmokomis susijusių klausimų derinimas gali kelti nerimą. Tačiau ES teisės aktais užtikrinama, kad prašymo gauti valstybės mokamą ir privačią pensijas pateikimo procesas būtų paprastas ir teisingas.

How EU rules protect your pensions
Еuropa

Pateikiame kelis patarimus, kaip užsitikrinti, kad gautumėte pensiją.

Persikeliate dėl darbo? Užsiregistruokite naujoje savo gyvenamojoje šalyje.

Jeigu dėl naujo darbo iš vienos ES šalies persikeliate į kitą, būtinai kuo greičiau užsiregistruokite naujoje gyvenamojoje šalyje, kad sulaukę pensinio amžiaus galėtumėte gauti jums priklausančias išmokas. Nepamirškite, kad išmokų sistema kiekvienoje šalyje skiriasi, tad atvykę pasidomėkite savo socialinės apsaugos teisėmis.

Esate pasiruošęs išeiti į pensiją? Pradėkite procesą nuo savo gyvenamosios šalies.

Jeigu per pastaruosius dešimt metų dirbote trijose ES šalyse ir turite teisę gauti valstybės mokamą pensiją kiekvienoje jų, užpildykite prašymą gauti pensijas toje šalyje, kurioje dirbote vėliausiai. Ta šalis suderins veiksmus su kitomis šalimis ir užtikrins, kad gautumėte visas jums priklausančias pensijas.

Kaip apskaičiuojama mano pensija?

Atitinkamai institucijai išnagrinėjus jūsų prašymą gauti kelias pensijas, jūs gausite arba visas pensijas, arba priimančiosios šalies nacionalinę pensiją, priklausomai nuo to, kuri yra didesnė. Net jeigu vienoje šalyje dirbote per trumpai, kad turėtumėte teisę gauti pensijos išmokas, vis tiek galite gauti tos šalies proporcingąją pensiją. Taip yra todėl, kad pensijos apskaičiuojamos pagal visą laiką, kurį dirbote ES.

Išeinate į pensiją kitoje šalyje? Užpildykite prašymą šalyje, kurioje vėliausiai dirbote.

Jeigu išeinate į pensiją kitoje ES šalyje, pirmiausia atitinkamai valstybinei įstaigai šalyje, kurioje vėliausiai dirbote, pateikite prašymą gauti pensiją.

Kur reikės mokėti pensijos mokesčius?

Jeigu išeinate į pensiją kitoje šalyje ir kasmet daugiau nei pusė metų praleidžiate šalyje, kurioje gaunate pensiją, ta šalis gali laikyti jus nuolatiniu gyventoju mokesčių tikslais. Jeigu taip yra, jūs turėtumėte mokėti mokesčius už pensijas, kurias gaunate iš kitų šalių. Kad įsitikintumėte, peržiūrėkite susitarimą dėl dvigubo apmokestinimo.

Kas yra papildomos pensijos išmokos?

Papildomos pensijos išmokos nuo valstybės mokamų pensijų skiriasi tuo, kad dažniausiai jas moka darbdavys ir administruoja privati įmonė. Jeigu gaunate papildomą pensiją vienoje šalyje, bet persikeliate į kitą, išlaikote tas pačias teises gauti papildomą pensiją, lyg nebūtumėte išvykęs iš pirmosios šalies.

Daugiau informacijos apie mokesčių ir pensijų teisės aktus, kurie jums gali būti aktualūs, gausite susisiekę su atitinkama įstaiga savo gyvenamojoje šalyje. Jeigu turite klausimų apie profesinį judumą Europoje, kreipkitės į artimiausią EURES konsultantą.

 

Susijusios nuorodos

Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties biuras

Jūsų Europa. Darbas užsienyje

Jūsų Europa. Socialinė apsauga užsienyje

Jūsų Europa. Valstybės mokamos pensijos užsienyje

Jūsų Europa. Nacionalinės įstaigos, kuriose galite teikti prašymus dėl pensijų

Jūsų Europa. Gyvenimas užsienyje išėjus į pensiją

Jūsų Europa. Papildomos pensijos užsienyje

Jūsų Europa. Dvigubas pensijų apmokestinimas

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Drop’pin@EURES

EURES konsultanto paieška

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas „Facebook“ tinkle

Sekite EURES naujienas „Twitter“ tinkle

Sekite EURES naujienas „LinkedIn“ tinkle

Sekite EURES naujienas „Google+“ tinkle

Išsamūs duomenys

Temos
Darbo rinkos naujienos/mobilumo naujienos
Susijusios skiltys
Pagalba ir aptarnavimasGyvenimas ir darbas
Sektorius
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.