Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva16. listopadu 2018Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Jak se vás nehlášená práce v EU týká?

Nehlášená práce v tzv. „šedé ekonomice“ představuje přibližně 15 % celkové evropské ekonomiky. EU proti tomu provádí opatření prostřednictvím své „evropské platformy pro boj proti nehlášené práci“. Co ale přesně je nehlášená práce, proč je tato platforma důležitá a jak vám jako pracovníkovi v EU může pomoci?

How does undeclared work in the EU affect you?
European Union

Co je to vlastně nehlášená práce?

Nehlášená práce je každá práce, která je ve své podstatě legální, avšak není nahlášena příslušným úřadům. Často se neformálně označuje jako „práce za hotovost na ruku“, přičemž běžně se s ní lze setkat v odvětvích, jako je stavebnictví, úklid, péče o děti a stravování a pohostinství.

Čím se zabývá evropská platforma pro boj proti nehlášené práci?

Boj s problematikou nehlášené práce je pro EU prioritou, což je důvodem, proč EU v roce 2016 evropskou platformu pro boj proti nehlášené práci spustila.

Platforma sdružuje organizace z celé EU, včetně úřadů práce, finančních úřadů a orgánů sociálního zabezpečení, za účelem přeshraniční spolupráce a výměny informací, znalostí a správných postupů.

Jejím hlavním cílem je transformovat nehlášenou práci na práci hlášenou a dosáhnout toho, aby byly pracovní trhy a systémy sociální péče spravedlivé a účinné. Podpoří to lepší životní a pracovní podmínky občanů v celé EU.

Proč musíme bojovat proti nehlášené práci?

Výplata v hotovosti nebo práce „na černo“ se může jevit neškodně nebo jako jediná možnost fungování na složitém trhu práce. Pro pracovníky však může mít obrovské důsledky a nevýhody.

Pokud se zapojíte do nehlášené práce, může vás čekat následující:

  • nízká výplata (často pod úrovní zákonné minimální mzdy),
  • nadměrná nebo nepravidelná délka pracovní doby,
  • špatné nebo nebezpečné pracovní podmínky a nízká kvalita práce,
  • neexistence zaměstnaneckých práv, jako např. dovolená a nemocenská,
  • nemožnost přístupu k důchodům a dávkám v nezaměstnanosti,
  • menší jistota zaměstnání a méně příležitostí ke zvýšení kvalifikace nebo nalezení formálního pracovního místa.

Možná se zapojuji do nehlášené práce. Jak postupovat?

Máte-li obavy, že se zapojujete do nehlášené práce, na webové stránce platformy můžete vyhledat právní předpisy platné ve vaší zemi a přesvědčit se, zda vy a váš zaměstnavatel dodržujete předpisy.

Jestliže se domníváte, že se váš zaměstnavatel nebo jiná organizace zapojuje do nehlášené práce, můžete rovněž zjistit, jak to nahlásit příslušným úřadům.

Jednoduše vyberte svou zemi v rozbalovacím seznamu a zobrazí se vám webové stránky a telefonní čísla jednotlivých národních kontaktních míst.

Mám povinnost konat?

Motem EU je „nehlášená práce je problém všech“. Je to proto, že nehlášená práce znamená neuhrazené daně, což potažmo znamená nedostatek finančních zdrojů na základní veřejné služby, jako jsou systémy v oblasti nezaměstnanosti, zdravotnictví a důchodů. Výsledkem je následný dopad na všechny členy společnosti, zejména ty nejzranitelnější.

Jako občan můžete pomoci nehlášenou práci vymýtit tím, že na ni upozorníte. Můžete také požádat o radu, jak z nehlášené práce přejít do formálního pracovního poměru.

Zabraňování nehlášené práci samozřejmě není jen povinností pracovníků – vyžaduje společné úsilí. Je nezbytné, aby zaměstnavatelé dodržovali vnitrostátní právní předpisy, zatímco EU poskytuje podporu jednotlivým členským státům při přijímání opatření na vládní úrovni.

Kde najdu více informací?

Abyste o platformě získali více informací, podívejte se na toto video nebo navštivte webovou stránku platformy. Pro získání dalších informací se přihlaste k odběru pravidelného zpravodaje o nehlášené práci nebo využijte knihovnu na této stránce s užitečnými zdroji.
 

Související odkazy:

Národní nástroje pro oznamování nehlášené práce

Evropská platforma pro boj proti nehlášené práci – video (YouTube)

Nehlášená práce

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

 

Témata
Externí zprávy EURESMládí
Související sekce
Pomoc a podporaŽivot a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.