Staże i praktyki mogą przynieść wiele korzyści, ale jeśli liczysz na zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin, musisz zacząć myśleć jak pracownik.
Ustal jasne cele
Ubiegając się o staż, wyznaczasz sobie cele osobiste i zawodowe. Formułując je, warto również uwzględnić potrzeby firmy. W pierwszych rozmowach z przełożonym nie bój się pytać, czego się od ciebie oczekuje, a następnie wykorzystaj te informacje, by opracować „listę zadań“ na czas trwania stażu. Wyznaczenie jasnych celów sprawi, że będziesz działać konsekwentnie, a tymi, które zrealizujesz, możesz zaimponować swojemu szefowi podczas rozmowy, którą odbędziecie na zakończenie stażu.
Myśl o potrzebach swoich pracodawców
Staż ma przede wszystkim pomóc w budowaniu własnej kariery, ale czego potrzebują twoi pracodawcy? Co starają się osiągnąć twoi przełożeni i dlaczego działają w taki, a nie inny sposób? Jeśli potrafisz zrozumieć, co oznacza „sukces“ dla osób na wyższych szczeblach organizacyjnej drabiny i dopasować swój sposób myślenia o pracy do ich celów biznesowych, masz szanse zajść daleko.
Bądź przygotowany(-a) na mało ambitne zadania
Chociaż ważna jest szeroka perspektywa i wnoszenie wartości do firmy, zawsze znajdą się jakieś niewdzięczne zadania do wykonania. Najczęściej przypadają one w udziale stażystom, dlatego trzeba być na nie gotowym. Udowadniając, że jesteś w stanie wykonać dobrze nawet taką pracę, zyskujesz w oczach współpracowników. Jeśli potrafisz podejść z entuzjazmem i zaangażowaniem do nawet najbardziej podstawowych zadań, zyskasz zaufanie, które zaowocuje bardziej interesującymi propozycjami w przyszłości.
Staraj się wpasować
Jak inni ubierają się do pracy? Ton ich rozmów jest oficjalny czy raczej swobodny? Jak długo trwa przerwa na kawę? Każde biuro ma swoją własną specyfikę, ale jeśli potrafisz zrozumieć obowiązujące w nim niepisane zasady i przestrzegać ich, zaczniesz być częścią zespołu. Im łatwiej się dopasujesz, tym większe szanse, że inni będą cię postrzegać jako kolegę/koleżankę, a nie tylko stażystę/stażystkę.
Powiedz, że chcesz zostać
Nie zawsze oczywistym jest, że stażysta chce pozostać w firmie i przekształcić swój staż w pełnoetatową pracę. Daj to wyraźnie do zrozumienia. Kiedy rozmawiasz ze swoim przełożonym, nie wahaj się oznajmić mu, że postrzegasz swój staż jako początek długotrwałej współpracy i zapytaj, co możesz zrobić, aby jak najlepiej go wykorzystać. Może cię zaskoczyć, przedstawiając długoterminowe plany i sugerując, co możesz zrobić, by zostać w nich uwzględnionym.
Bądź uważny(-a) i pomagaj innym
Czy twój kolega/twoja koleżanka segreguje dokumenty, podczas gdy mógłby/mogłaby wykonywać ważniejszą pracę? A może zaproponujesz, że go/ją wyręczysz? Jeśli jesteś wystarczająco spostrzegawczy(-a), by zauważyć, że możesz ułatwić komuś życie, wykonując drobne zadania administracyjne (i dobrze się z nich wywiążesz), zapamiętają cię. Chociaż takie cechy charakteru jak empatia i życzliwość nie figurują w większości opisów stanowisk, są cenione w każdym biurze.
Zadawaj pytania… właściwie
Nie bój się zadawać swoim kolegom pytań na temat pracy, zwłaszcza jeśli dowiedziesz nimi, że chcesz lepiej zrozumieć branżę lub sektor, ale wybierz dogodny moment na rozmowę. Nie przeszkadzaj podczas zebrań ani kiedy ktoś pracuje. Zwróć się do kolegi, kiedy widzisz, że nie jest szczególnie zajęty i zawsze zapytaj, czy możesz zająć mu czas. I ostatnia wskazówka, powiązana z poprzednią…
Okazuj wdzięczność
Zawsze dziękuj za poświęcony czas, zwłaszcza jeśli współpracownicy zrobili sobie przerwę w pracy, aby podzielić się z tobą radami lub informacjami. Pod koniec stażu możesz nawet podarować pracodawcy kartę z podziękowaniami, a przy okazji przypomnieć swoje dane kontaktowe, z których skorzystają być może, kiedy pojawi się możliwość zatrudnienia cię w pełnym wymiarze godzin.
Więcej informacji:
Szukaj doradcy EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
PortalEURES
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 22 lipca 2018
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Porady i wskazówki
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles