Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok15. júla 2022Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Ako zvýšiť produktivitu v práci

V modernom pracovnom živote sme často vyrušovaní vonkajšími vplyvmi. Niekedy sa môže dostaviť pocit, že dokončiť pracovné úlohy je nemožné. V tomto článku vám prinášame niekoľko tipov, ako zostať v práci sústredený a zlepšiť si pracovnú výkonnosť.

How to boost your productivity at work

Usporiadajte si pracovný stôl a vytrieďte nepotrebné veci

Každý deň investujte pár minút do organizácie a poriadku na pracovnom stole. Ak si vytvoríte čistý a prehľadný pracovný priestor, kde budete mať po ruke všetko čo potrebujete, zníži to úroveň stresu a prispeje to k lepším pracovným výsledkom.

Urobte si plán

Zapisujte si termíny a úlohy do (papierového alebo digitálneho) kalendára. Predídete tak nahromadeniu pracovných úloh, ktoré by ste potom nemohli dokončiť načas, a ľahko získate prehľad o tom, čo vás v daný deň čaká a na čo nesmiete zabudnúť. Aj keď niektorí ľudia radi používajú klasický papierový diár, digitálne plánovacie aplikácie, ako napríklad ResourceGuru alebo Float máte vždy po ruke a ľahko dostupné (a nestane sa vám, že si diár niekde zabudnete).

Dávajte si malé a konkrétne úlohy

Veľké ciele, ktoré si vyžadujú veľa času, rozdeľte na malé konkrétne úlohy. Stanú sa tým zvládnuteľnejšie a realistické. Zníži sa tak pravdepodobnosť, že budete plnenie takých cieľov odsúvať alebo odkladať, lebo neviete, kde začať.

Robte pravidelné prestávky

Sústredená práca počas niekoľkých hodín môže vyvolať dojem, že veľa urobíte, ale bez pravidelných prestávok kvalita práce klesá. V štúdiách sa preukázalo, že pravidelné prestávky vedú k lepšej koncentrácii. Čiže choďte sa na 15 minút prejsť alebo sa ponaťahujte alebo si dajte čaj či kávu. Vašej pracovnej výkonnosti to iba prospeje!

Zistite, kedy je vaša produktivita najvyššia

Každý z nás podáva najlepší výkon v určitý čas v rámci dňa. Niektorí si radi privstanú a vedia sa najlepšie sústrediť predpoludním, iní dosahujú maximálne výkony popoludní alebo večer. Zistite, kedy sa cítite byť najpozornejší a najvýkonnejší a tento čas venujte najdôležitejším alebo najzložitejším úlohám.

Vypnite zbytočné notifikácie

Ak sa chcete skutočne sústrediť na pracovnú úlohu, vypnite e-mailové a iné notifikácie, ktoré vás iba vyrušujú. Automatické upozornenia na telefóne alebo počítači pôsobia rušivo na koncentráciu, aj keď nie sú súrne. Ak čakáte na dôležitú správu alebo hovor, existuje veľa aplikácií (ako napríklad Teams alebo Slack), ktoré vám umožnia stlmiť vybrané notifikácie podľa kanálu, skupiny alebo osoby.

V článku Šesť mäkkých zručností potrebných na pracovisku po pandémii vám prinášame tipy, ako uspieť v modernom svete práce.

 

Súvisiace odkazy:

Šesť mäkkých zručností potrebných na pracoviskách po pandémii

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / PodnikanieRady a tipy
Súvisiace sekcie
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.