Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy27 marca 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Jak zachować wydajność podczas pracy z domu

Niełatwo o wydajność, gdy pracuje się z innego miejsca, ale mamy dla ciebie cztery bardzo ważne wskazówki, jak zachować koncentrację!

How to be productive when you’re working from home
Shutterstock

Trzymaj się rutyny

Ważne jest nastawić budzik, założyć ubranie i przestrzegać zwyczajowej rutyny, gdy pracujesz się z dala od biura. Zachowanie wyglądu, jak gdybyś jechał do biura, może pomóc ci zachować profesjonalizm i skoncentrować się na obowiązkach. To że nie musisz jechać do pracy, nie oznacza, że jesteś zwolniony z obowiązku ustalenia ram czasowych dnia pracy. Opracowanie harmonogramu i trzymanie się go może zmienić bezproduktywny dzień w produktywny.

Stwórz miejsce do pracy

Aby zachować motywację przez cały dzień pracy, być może będziesz musiał uporządkować część domu, aby stworzyć w nim miejsce do pracy – może to być pokój z biurkiem lub jakieś bardziej pomysłowe przemeblowanie jadalni.  Najcichsze pomieszczenie lub pokój z widokiem na ogród może pomóc ci w koncentracji bardziej niż ten z kanapą przed telewizorem. To wszystko ma ci pomóc uniknąć lub zminimalizować rozproszenie uwagi podczas wykonywania zadań.

W miejscu pracy staraj się postępować jak w biurze i nie traktuj go jako miejsca do odpoczynku. W czasie przerwy zmień pomieszczenie, by oddzielić miejsce pracy od relaksu.

Planuj przerwy

Zrób sobie zwyczajową przerwę na lunch i zaplanuj krótkie, regularne przerwy w pracy (przykładowo 10-minutową przerwę co dwie godziny). Wyznaczenie wyraźnych granic między pracą a przerwami pozwoli utrzymać ci koncentrację podczas pracy. Plan pracy pomoże nam skoncentrować się na pracy i wygospodarować czas na przerwy, i tym samym przyczyni się do zwiększonej wydajności w okresach, w których powinniśmy skoncentrować się na pracy.

Utrzymuj kontakt ze współpracownikami

Być może nie do końca czujesz się jak w pracy, gdy obok ciebie nie ma współpracowników, ale nadal możesz zachować z nimi kontakt na odległość. Zorganizowanie spotkania za pośrednictwem Skype’a lub telekonferencji w celu omówienia obecnego zadania będzie stanowić element motywacyjny pozwalający na zwiększenie wydajności. Kontakt wzrokowy ze współpracownikami pozwoli ci również uświadomić, że chociaż nie jesteś w biurze, to nadal jesteś w pracy.

Niełatwo jest zachować wydajność podczas pracy z domu lub na odległość, ale jeśli będziesz trzymał się naszych czterech wskazówek i zaplanujesz swój dzień pracy, to na pewno uda ci się wykonać założony cel na dany dzień!

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćNajlepsze praktyki EURESPorady i wskazówkiMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.