Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy6 września 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 4 min

Hotel w Niemczech obsadza pilne wakaty z pomocą EURES-u

Dla firm z branży turystycznej i hotelarskiej ważniejsze niż kiedykolwiek jest znalezienie pracowników z zagranicy, którzy zapełniliby wolne miejsca pracy. Małe i średnie przedsiębiorstwa nie zawsze jednak dysponują zasobami lub sieciami umożliwiającymi międzynarodową rekrutację.

Hotel in Germany fills urgent vacancies with the help of EURES
Romantik Berghotel Astenkrone

Na szczęście firmy w Niemczech nie muszą samotnie poszukiwać wykwalifikowanych, międzynarodowych specjalistów. Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV), dział międzynarodowy niemieckich publicznych służb zatrudnienia, pomaga im w poszukiwaniu za granicą potencjalnych kandydatów mających umiejętności, których brakuje na rynku niemieckim.

To właśnie tutaj do akcji wkracza EURES. Jako członek sieci EURES ZAV wykorzystuje bazy danych naszej sieci do wspierania pracodawców. W szczególności ZAV może skorzystać ze wsparcia oferowanego w ramach programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”, który pomaga młodym ludziom w znalezieniu pracy lub możliwości szkolenia za granicą oraz wspiera pracodawców w znalezieniu umiejętności potrzebnych im w ich działalności gospodarczej.

Jedną z firm, która skorzystała ze wsparcia oferowanego przez ZAV i EURES, jest Romantikhotel Astenkrone w miejscowości Winterberg w Nadrenii Północnej-Westfalii, który na początku tego roku mógł powitać dwóch nowych pracowników z południowej Europy w celu obsadzenia pilnych wakatów w szczycie sezonu.

Jak wyjaśnia Jörg Templin, kierownik hotelu Romantikhotel Astenkrone: „Kiedy dwóch pracowników opuściło nas nagle tuż przed świętami Bożego Narodzenia, na początku szczytowego sezonu, musieliśmy szybko znaleźć kelnera i recepcjonistę do naszego w pełni zarezerwowanego hotelu. Zwróciliśmy się do naszej lokalnej agencji pracy tymczasowej, która następnie skontaktowała się z ZAV, który zgłosił do nas kilku kandydatów z zagranicy”.

Templin zdecydował się zatrudnić Angel Cinieriego z Włoch i Marię Consuelo Bravo z Hiszpanii, którzy od początku roku są częścią 42-osobowego zespołu hotelu. W obu przypadkach termin między złożeniem wniosku za pośrednictwem ZAV a pierwszym dniem pracy w hotelu wynosił mniej niż trzy tygodnie.

ZAV znalazł CV Bravo w bazie danych sieci EURES pod koniec 2017 r. i skontaktował się z nią. Jest z zawodu nauczycielką języka hiszpańskiego jako języka obcego, ale przez ponad trzy lata pracowała jako recepcjonistka hotelu w Barcelonie i była au pair w Wiedniu, więc jej CV dobrze pasowało do hotelu.

Z kolei Cinieri był już znany ZAV, ponieważ w 2017 r. oddział znalazł mu miejsce na letnim stażu w lodziarni na wyspie Wangerooge. Następnie przeniósł się z powrotem do Włoch, aż dowiedział się o jednej z imprez rekrutacyjnych ZAV we współpracy z EURES-em Włochy w Mediolanie i ponownie nawiązał kontakt.

„Szybko zauważyliśmy, że od czasu naszej ostatniej rozmowy znacznie poprawił znajomość języka niemieckiego” – wspomina Stephanie Diegel, która pracuje jako stażystka i doradca EURES-u w ZAV w Dortmundzie. „W związku z tym od razu stało się dla nas jasne, że możemy przedstawić go innym pracodawcom jako kandydata”.

Integracja pracowników zagranicznych w przedsiębiorstwie wymaga silnego zaangażowania pracodawców, czego doskonałym przykładem jest Romantikhotel Astenkrone. Po ich przyjeździe hotel aktywnie wspierał oboje nowych pracowników, aby ułatwić im odnalezienie się w nowym miejscu, pomagając w załatwieniu zakwaterowania i formalności oraz oferując całodobowe doradztwo.

Zarówno Bravo, jak i Cinieri otrzymali również wsparcie z programu Twoja pierwsza praca z EURES-em w pokryciu kosztów podróży.

„Pracownicy nigdy nie powinni czuć się osamotnieni” uważa Templin. Dodaje, że firmy „nie powinny lekceważyć znaczenia integracji społecznej, tak aby pracownicy nie nudzili się w wolnym czasie, bo nie zostaną na długo”.

„Dla większości międzynarodowych kandydatów podróż do Niemiec to krok w nieznane”, dodaje Thorsten Rolfsmeier, który pracuje jako kierownik jednostki biznesowej w ZAV. „Muszą dokładnie wiedzieć, czego się spodziewać i jaką pomoc otrzymają”.

Dzięki ZAV i EURES-owi Romantikhotel Astenkrone był w stanie zapełnić dwa kluczowe miejsca pracy w kryzysowym momencie, a Bravo i Cinieri mieli okazję zdobyć cenne międzynarodowe doświadczenie zawodowe. Wsparcie integracyjne oferowane przez hotel jest dla innych pracodawców doskonałym przykładem do naśladowania przy rekrutacji z zagranicy.

Program mobilności Twoja pierwsza praca z EURES-em pomaga młodym ludziom w wieku od 18 do 35 lat w znalezieniu zatrudnienia lub możliwości szkolenia w innym państwie członkowskim UE, Norwegii lub na Islandii, na przykład przez wstępny staż, praktykę lub kurs językowy. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: http://www.yourfirsteuresjob.eu/en/home.

 

Powiązane linki:

Twoja pierwsza praca z EURES-em

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
 • Wiadomości zewnętrzne EURES
 • Historie sukcesów
 • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.