Obejmij poszukiwaniami cały sektor przedsiębiorstw
Można byłoby pomyśleć, że idealny przyszły pracownik będzie już pracownikiem sektora NGO. Chociaż może być to prawda, takie podejście znacznie ogranicza potencjalny obszar rekrutacji, a także oznacza, że możesz przeoczyć najlepszego kandydata na dane stanowisko. Umiejętności i doświadczenie zdobyte w sektorze przedsiębiorstw mogą być równie cenne dla Twojej organizacji.
Doceń odpowiednie doświadczenie
Istotne jest również, by nie ignorować jakiegokolwiek odpowiedniego doświadczenia, jakie potencjalny pracownik zdobył poza środowiskiem pracy, w szczególności jeżeli jego doświadczenie zawodowe jest niewielkie. Wolontariat lub praca na rzecz społeczności świadczą o inicjatywie kandydata oraz mogą znacznie się przyczynić do poprawy jego umiejętności zawodowych – w szczególności, jeżeli dotyczą obszaru lub państwa, z którego działalnością związana jest Twoja NGO – oraz sprawić, że będzie to idealny kandydat na rekrutowane stanowisko.
Nie traktuj priorytetowo „pasji” dla sprawy
Nie ulega wątpliwości, że Twoja NGO wykonuje wspaniałą pracę i wielu z Twoich pracowników będzie z pasją oddawać się działalności w wybranym obszarze. O ile jednak pasji dla sprawy nie towarzyszy pasja – i talent – w odniesieniu do samej pracy, korzystniejsze może się okazać zatrudnienie osoby, która niekoniecznie marzy od dzieciństwa o ratowaniu środowiska, walce z biedą lub zmianie świata. Nowemu pracownikowi jest znacznie łatwiej zaangażować się w misję i przyjąć wartości Twojej NGO, niż nabyć kompetencje niezbędne do pracy.
Stawiaj wyzwania kandydatom
Praca w organizacji, której działalność opiera się na darowiznach, która wymaga regularnych kontaktów ze szczególnie wrażliwymi osobami lub której obszar działalności jest trudny, może stanowić wyzwanie. Wymagany może być zestaw zróżnicowanych umiejętności, dzięki którym potencjalny pracownik będzie mógł skutecznie sprostać różnego rodzaju wyzwaniom, które można napotkać w tych wyjątkowych środowiskach.
Zadawanie pytań o najtrudniejsze wyzwania, z którymi kandydat zmierzył się w przeszłości, lub o jego możliwe zachowanie w danej sytuacji, jako część rozmowy kwalifikacyjnej, może Ci pomóc w ustaleniu, którego z kandydatów cechuje temperament idealny do pracy w Twojej NGO.
Bądź szczery co do umiejętności kandydata
Nowi pracownicy zawsze muszą się dużo nauczyć i należy dać im możliwość „dorośnięcia do stanowiska”. Jeżeli kandydat ma jednak zbyt wiele do nadrobienia, być może zbyt wysoko oceniono jego potencjał podczas przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej. Szczere podejście do umiejętności kandydatów umożliwia ominięcie pułapki, w którą łatwo wpaść, i ograniczenie liczby przypadków, w których konieczne jest powtórzenie całego procesu rekrutacji, gdy okazuje się, że wybrany pracownik nie spełnia wymogów stanowiska.
Zaproponuj zachęcający pakiet pracowniczy
Rekrutacja to proces dwukierunkowy – możesz myśleć, że pojawił się idealny kandydat, ale o ile kandydat ten nie jest czynnie zainteresowany pracą w Twoim przedsiębiorstwie, może okazać się, że masz pecha. Atrakcyjny pakiet pracowniczy, w którym określa się, czego można oczekiwać od stanowiska, jakie są świadczenia dodatkowe i jakiego wsparcia udzielisz pracownikowi, aby umożliwić mu rozwój, pomogą Ci zapewnić przejrzystość i zachęcić kandydata do przyjęcia Twojej oferty.
Ostatnio wiele mówi się o NGO – jeżeli interesują Cię NGO w Europie oraz powody, dla których ktoś chciałby pracować dla Twojej organizacji, zajrzyj do NGO: co, dlaczego i jak?
Więcej informacji:
Znajdź doradcę EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
EURES na Google+
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 10 lipca 2017
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówkiTrendy rekrutacyjneMłodzież
- Powiązane sekcje
- Życie i praca
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles