Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva10. července 2017Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Proces náboru v nevládních organizacích: jak poznat ty pravé talentované lidi?

Mnohým se líbí myšlenka práce pro nevládní organizaci, a proto je o jakékoli volné místo v takové organizaci dračka. Jak si může vaše nevládní organizace z tolika zájemců vybrat ty správné talentované lidi, kteří vás posunou dál?

The hiring process of NGOs: how to recognise the right talent for you!

Nezavrhujte podnikový sektor

Je snadné myslet si, že perfektní budoucí zaměstnanec bude již pracovat v nějaké nevládní organizaci. Přestože tomu tak může být, významně se tím zužuje skupina uchazečů a také to znamená, že vám může ten nejlepší uchazeč pro danou práci uniknout. Dovednosti a zkušenosti získané v podnikovém sektoru mohou být pro vaši organizaci stejně cenné.

Oceňte relevantní zkušenosti

Je důležité nepřehlížet jakékoli relevantní mimopracovní zkušenosti, které potenciální zaměstnanec získal, zejména pokud má nedostatek pracovních zkušeností. Dobrovolnická nebo obecně prospěšná činnost ukazuje iniciativu a může být opravdovým plusem z hlediska pracovních dovedností uchazeče – zejména pokud se jedná o zkušenosti ve vašem oboru nebo v zemi, v níž vaše nevládní organizace působí. Takový uchazeč může být pro nabízenou pozici ideální.

Neupřednostňujte zapálení pro věc

Není pochyb o tom, že vaše nevládní organizace dělá skvělou práci a mnoho vašich zaměstnanců se s nadšením snaží v daném oboru něčeho dosáhnout. Pokud však takové zapálení pro určitý obor není doprovázeno nadšením a talentem pro samotné pracovní místo, pak byste měli raději přijmout někoho, kdo nesní o záchraně životního prostředí, boji proti chudobě nebo o tom, že spasí svět. Pro nového zaměstnance je mnohem snazší přijmout za své poslání a hodnoty vaší nevládní organizace, než se učit dobře dělat svoji práci.

Otestujte je

Práce v organizaci, která je závislá na darech, zahrnuje pravidelný kontakt se zranitelnými osobami nebo řeší problematické záležitosti, může být náročná. Může být potřeba jiný soubor dovedností, takový, díky němuž potenciální zaměstnanec dokáže efektivně reagovat na různé výzvy, se kterými se v takovém unikátním prostředí může setkat.

Pokud se jej při pohovoru zeptáte, jakým největším výzvám v minulosti čelil nebo co by dělal v modelové situaci, můžete na základě toho zjistit, zda disponuje vlastnostmi, díky nimž bude ve vaší organizaci vynikat.

Buďte upřímní ohledně schopností uchazeče

Noví zaměstnanci se toho vždy musí spoustu naučit a musí mít šanci „do své pozice dorůst“. Pokud se toho ovšem musí naučit příliš, pak by to mohlo znamenat, že jste potenciál uchazeče při pohovoru přecenili. Buďte upřímní ohledně schopností uchazečů, abyste se vyvarovali pasti, do které se dá velmi snadno spadnout, a snížili riziko, že budete muset nábor provést znovu, když se ukáže, že zvolený uchazeč není pro dané místo vhodný.

Nabídněte lákavý zaměstnanecký balíček

Nábor je oboustranný proces – můžete si myslet, že jste našli perfektního uchazeče, ale pokud pro vás nebude chtít skutečně pracovat, pak máte smůlu. Atraktivní zaměstnanecký balíček, který stanoví, co může uchazeč od dané úlohy očekávat, jakékoli výhody a podporu, kterou mu poskytnete, aby se mohl zlepšovat, pomůže zajistit transparentnost a bude uchazeče motivovat k tomu, aby vaši nabídku přijal.

Tématem nevládních organizací jsme se v poslední době hodně zabývali – pokud vás zajímají nevládní organizace v Evropě a to, proč by někdo chtěl pro vaši organizaci pracovat, přečtěte si článek „Nevládní organizace: co, proč a jak?“

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce EURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Témata
Obchod / PodnikáníRady a tipyTrendy náboruMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.