Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy20 maja 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Zatrudnianie stażystów: Korzyści dla przedsiębiorstw

Wielu pracodawców uważa, że staże są przeznaczone dla dużych korporacji. Jednak nawet w małych i średnich przedsiębiorstwach są one możliwe, z korzyścią dla obu stron. Dowiedz się, jak stażyści mogą pomóc Ci w rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.

Hiring interns: The benefits for companies

Poszerz swoje horyzonty

Z biegiem czasu niektóre przedsiębiorstwa (zwłaszcza te mniejsze) mogą osiąść na laurach. Zdarza się, że pracownicy są tak skupieni na codziennych zadaniach, że zapominają, jak ważne jest poszerzanie swoich horyzontów i śledzenie najnowszych trendów w branży. Stażyści są doskonałym sposobem na wprowadzenie do firmy nowych pomysłów i punktów widzenia. Zazwyczaj mają oni świeżo zdobytą wiedzę branżową, a w połączeniu z gotowością do działania mogą stać się źródłem kreatywnych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań. Dlatego jak tylko rozpoczną pracę, zachęcaj ich do dzielenia się swoimi opiniami. Daj im odczuć, że ich punkt widzenia jest cenny.

Odciąż swoich pracowników

Zatrudnianie stażystów może być doskonałym sposobem na wsparcie firmy i pracowników, zwłaszcza w okresach dużego obciążenia pracą. Stażyści przejmują zazwyczaj drobne prace administracyjne od regularnych pracowników, dzięki czemu ci mogą skupić się na innych zadaniach. Jednak stażyści to nie tylko wsparcie administracyjne. Przy odpowiednim mentoringu i nadzorze, mogą również realizować inne poważniejsze zadania.

Wyszkol przyszłych pracowników dla swojej firmy

Zatrudnienie stażysty może być dla Ciebie doskonałym sposobem na wyszkolenie danej osoby, zapoznanie jej z Twoją firmą i sprawdzenie jej umiejętności, zanim podejmiesz decyzję o jej zatrudnieniu na pełen etat. Potraktuj staż jako okres próbny, dzięki któremu zarówno Ty, jak i stażysta, możecie przekonać się, czy Twoje przedsiębiorstwo to dla niego dobry wybór. Kolejną korzyścią zatrudnienia stażysty w pełnym wymiarze czasu pracy jest to, że zna on już członków zespołu. Jest już zaznajomiony ze środowiskiem pracy, więc okres adaptacji nie będzie potrzebny.

Rozreklamuj swoją firmę wśród potencjalnych kandydatów do pracy

Jeśli jesteś dobrym pracodawcą, a Twój stażysta kończy staż szczęśliwy i spełniony, jest bardzo prawdopodobne, że powie o tym innych ludziom. Poczta pantoflowa może być potężnym narzędziem rozpowszechniania informacji o Tobie jako rzetelnym i godnym zaufania pracodawcy. W rezultacie możesz otrzymać więcej podań, gdy otworzysz nabór na nowych pracowników i innych stażystów.

Wzmocnij umiejętności przywódcze swoich pracowników

Aby mieć gwarancję, że stażyści nabywają nowych umiejętności i dobrze wykonują swoją pracę, należy im zawsze przydzielić mentora lub opiekuna. Jest to doskonała okazja, by dać niektórym pełnoetatowym pracownikom szansę na wykazanie się i rozwinięcie umiejętności przywódczych. Dzięki temu, jeśli myślisz o awansowaniu kogoś, będziesz mógł sprawdzić, kto ma potencjał kierowniczy.

Znajdź stażystów na portalu EURES

Skorzystaj z portalu EURES , aby znaleźć potencjalnych kandydatów z całej Europy. W razie jakichkolwiek pytań śmiało kontaktuj się z doradcą EURES .

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówkiTrendy rekrutacyjne
Powiązane sekcje
Porady i wskazówki
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.