Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva20. května 2022Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Najímání stážistů: výhody pro společnosti

Mnoho zaměstnavatelů se domnívá, že stáže jsou jen pro velké korporace. Těchto oboustranně výhodných příležitostí však mohou využít i malé a střední podniky. V tomto článku se dozvíte, jak stážisté mohou vašemu podniku pomoci k úspěchu.

Hiring interns: The benefits for companies

Získáte nové vyhlídky

Postupem času některé společnosti (zejména menší podniky) mohou sklouznout do rutiny. Zaměstnanci se někdy tak zaměří na chod podniku, že zapomínají na to, jak důležité je oživovat své vyhlídky a držet krok s nejnovějšími trendy v daném oboru. Stážisté jsou skvělým způsobem, jak do vaší společnosti přinést nové myšlenky a názory. Obvykle mají čerstvě nabyté znalosti o daném oboru a ve spojení se svým proaktivním přístupem mohou být zdrojem kreativních myšlenek a inovativních řešení. Jakmile je tedy budete mít ve své společnosti, nezapomeňte je podporovat, aby se podělili o své názory. Dejte jim najevo, že vás jejich názor zajímá.

Snížíte pracovní zátěž svých zaměstnanců

Najímání stážistů může být dobrým způsobem, jak pomoci vašemu podniku i zaměstnancům, zejména v náročnějších obdobích. Stážisté obvykle plní jednoduché administrativní úkoly, čímž se snižuje pracovní zátěž vašich zaměstnanců, kteří se tudíž mohou zaměřit na jiné úkoly. Stážisté však nejsou pouze pomocníky v administrativě, pod správným vedením a dohledem mohou vykonávat i jiné, náročnější úkoly.

Vyškolíte potenciální zaměstnance na plný úvazek

Stáž pro vás může být skvělou možností, jak si někoho vyškolit, seznámit ho se svým podnikem a otestovat jeho schopnosti ještě před tím, než ho přijmete na plný úvazek. Zamyslete se nad stáží jako nad zkušební dobou, která vám i stážistovi umožní rozhodnout se, zda vaše společnost je pro něho ta správná. Dalším přínosem při přerodu stážistů na zaměstnance na plný úvazek je to, že již znají členy týmu. Jsou obeznámeni s pracovním prostředím, takže odpadne období pro adaptaci.

Budete propagovat svůj podnik mezi potenciálními uchazeči o zaměstnání

Pokud práci zaměstnavatele vykonáváte dobře a váš stážista ukončí stáž šťastný a spokojený, je velmi pravděpodobné, že o ní řekne i dalším lidem. Ústně předávané informace mohou být účinným nástrojem k šíření pověsti o vás jakožto spolehlivého a důvěryhodného zaměstnavatele. To může vést k získání většího počtu přihlášek na volná pracovního místa a další stáže.

Posílíte vůdčí dovednosti svých zaměstnanců

Stážistům by měl být vždy přidělen mentor nebo přímý nadřízený, aby se zajistilo, že se naučí novým dovednostem a budou dobře vykonávat svoji práci. Je to skvělá možnost, jak dát některým z vašich zaměstnanců na plný úvazek příležitost prezentovat a rozvíjet jejich vůdčí dovednosti. Pokud uvažujete, že někoho povýšíte, umožní vám to také zjistit, kdo má potenciál v oblasti řízení.

Najdete stážisty na portálu EURES

Využívejte portál EURES k vyhledávání potenciálních uchazečů z celé Evropy. Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte a obraťte se na poradce EURES .

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníRady a tipyTrendy náboru
Související sekce
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.