Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy9 maja 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Zadowoleni ekspatrianci opowiadają o swoim Wielkim Duńskim Momencie

„My Big Danish Moment” to seria filmów krótkometrażowych przedstawiających wypowiedzi cudzoziemców, którzy zdecydowali się osiedlić w Danii.

Happy expats share their Big Danish Moment
EURES

Nagrania publikowane są na stronie Workindenmark, będącego częścią sieci EURES oraz Duńskiego Ministerstwa Zatrudnienia.

Kiedy mówią o wyzwaniach zawodowych i życiu prywatnym, okazuje się, że w ich opowieściach powracają pewne wspólne kwestie: styl życia, poczucie wspólnoty i brak hierarchii umożliwiające każdemu realizację swoich celów.

Portugalscy inżynierowie Cristina Ferreira i Pedro Santos stwierdzają, że charakteryzująca duńskie społeczeństwo równość zrobiła na nich pozytywne wrażenie. „Struktura organizacji jest bardzo płaska. Można rozmawiać ze wszystkimi współpracownikami, a personel ma możliwość sugerowania rozwiązań bezpośrednio szefowi, mówiąc, na przykład, „to powinniśmy poprawić” – opowiada Cristina. „Podobnie jak Portugalia, Dania jest małym krajem, ale działa tu wiele firm o silnej pozycji. Wiem, że jako inżynier trafiłam do właściwego kraju”.

Podobne doświadczenia ma Hannes Koopmann z Niemiec, który specjalizuje się w naukach o Ziemi: „Jeśli zależy Ci na odpowiedzialności w pracy, nie zawiedziesz się. Bardzo dobre wrażenie zrobiła na mnie w Danii płaska struktura organizacyjna… Można porozmawiać bezpośrednio ze swoimi przełożonymi”.

Jedną z najważniejszych zmian dla hiszpańskiej lekarki Marii Perez i jej rodziny było to, że zamiast spędzać trzy godziny dziennie na dojazdach, w Danii pracuje tak blisko domu, że może przemieszczać się rowerem. „Zdecydowałam się na przeprowadzkę do Danii, ponieważ potrzebowałam zmiany w życiu” - wspomina.

„W Danii cały czas poszukuje się wysoko wykwalifikowanych kandydatów, zwłaszcza inżynierów, informatyków, specjalistów w dziedzinie nauk o Ziemi i lekarzy”, wyjaśnia Shoji Igi z Duńskiej Agencji ds. Rynku Pracy i Rekrutacji w Kopenhadze.

Oprócz filmów z wypowiedziami ekspatriantów, Workindenmark stworzył serię filmów instruktażowych wyjaśniających cudzoziemcom poszukującym pracy typowe dla Danii procesy, które mogą być dla nich trudne lub niezrozumiałe.Oferują wsparcie w zakresie korzystania z bazy danych z ofertami pracy i pisania listu motywacyjnego.

Proces ubiegania się o pracę w Danii może różnić się od tego, do czego są przyzwyczajeni - wyjaśnia Shoji. „Wielu cudzoziemców poszukujących pracy jest zaskoczonych tym, że ich list motywacyjny i CV powinny być dostosowane do danego stanowiska, a także tym, że przed przesłaniem podania o pracę wiele osób kontaktuje się z potencjalnym przyszłym pracodawcom telefonicznie”. 

 

Powiązane linki:

Seria filmów„My Big Danish Moment”

Duńskie Ministerstwo Zatrudnienia

 

Więcej informacji:

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćInteresariusze zewnętrzniWiadomości/raporty/statystykiMedia społecznościoweMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.