Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok27. júna 2019Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Poďme do Holandska: tipy pri hľadaní práce v Holandsku

Ak ste zvárač, audítor, ambulantná sestra alebo programátor, možno by ste si mohli nájsť prácu v Holandsku. Vládne tam vysoký záujem o tieto povolania a sieť EURES vám pomôže nájsť ideálne miesto.

Going Dutch: tips for working in the Netherlands
Shutterstock

S postupujúcim ozdravovaním ekonomiky v Holandsku klesá tamojšia nezamestnanosť. Hoci v štátnej správe sa v dôsledku úsporných opatrení rušia pracovné miesta, v súkromnom sektore zamestnanosť stúpa.

Ponuka pracovných miest pre nízkokvalifikovaných pracovníkov nie je veľká, zato je veľa voľných pracovných miest pre uchádzačov so strednou kvalifikáciou. Vyhliadky na zamestnanie v technickom odbore sú preto veľmi dobré. Medzi tieto povolania patria sústružník, odborný zvárač a odborník na montáž diaľkových potrubí spolu s konštruktérmi, projektovými manažérmi s technickou kvalifikáciou a odborníkmi na vedu a výskum, po ktorých je veľký dopyt.

Neustále stúpa potreba ľudí so strednou kvalifikáciou, ktorí dokážu prepojiť znalosti IKT s obchodovaním, ako aj špecializovaných ošetrovateľov, finančných odborníkov a učiteľov matematiky, spoločenských a prírodných vied a jazykov.

Vybudovaním vlastnej širokej odbornej siete si zvýšite šance na zamestnanie v Holandsku, keďže veľa pracovných miest sa obsadzuje neformálne. Stále viac sa tam presadzuje flexibilný spôsob práce. V súčasnosti pracuje každý tretí zamestnanec na dohodu, ako sezónna pracovná sila, externe, na zmluvu s nestanoveným pracovným časom alebo cez pracovnú agentúru.

UWV, verejná služba zamestnanosti, je členom siete EURES a poskytuje nespočetné množstvo informácií v angličtine, nemčine, francúzštine, bulharčine, poľštine a rumunčine na svojej webovej stránke werk.nl. Nájdete tam všetko potrebné o pracovných povoleniach, žiadostiach o zamestnanie a iných náležitostiach súvisiacich so životom v Holandsku.

EURES a UWV zverejňujú inzeráty pracovných miest na svojich webových stránkach a ak hľadáte zamestnanie, môžete tam publikovať svoj životopis. Na webovom sídle UWV sa nachádzajú odkazy na stránky so všeobecnými inzerátmi voľných miest, ako aj odkazy na stránky s inzerátmi pre odborníkov.

V Holandsku je veľmi bežné posielať iniciatívne žiadosti o prijatie do zamestnania. Ak nájdete spoločnosť, pre ktorú by ste chceli pracovať, môžete tam poslať životopis a žiadosť o prijatie do zamestnanie napriek tomu, že momentálne neavizuje žiadne voľné miesto.

Hoci sa v Holandsku bežne dohovoríte po anglicky, ak sa naučíte po holandsky, vaše šance na zamestnanie sa zlepšia. Ak hľadáte študijné miesto, zamestnanci siete EURES pracujúci v UWV vám môžu pomôcť.

 

Súvisiace odkazy:

UWV

werk.nl

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať zamestnancov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Správy z trhu práce/správy o mobiliteSprávy/reportáže/štatistikyTrendy náboruMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.