Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva14. února 2018Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Německá firma našla během pěti let společně se sítí EURES pracovní místo 400 osobám

Bavorská personální agentura pro stavebnictví našla od roku 2013 práci více než 400 uchazečům o zaměstnání v německých malých podnicích.

German firm fills 400 job vacancies in 5 years with EURES
©POD, 2014

Dne 19. února 2018 oslavila specializovaná personální agentura dvojí milník – za pět let našla kvalifikovanou práci v Německu 400 španělským pracovníkům.

Společnost POD (People of Diversity) GmbH spolupracuje se sítí EURES a malými podniky při hledání, výběru a integraci španělských uchazečů o zaměstnání v německém stavebnictví. Vzhledem k tomu, že společnost dnes nabírá každý měsíc desítky uchazečů, jen stěží lze uvěřit tomu, že všechno to začalo obyčejným desetiminutovým rozhovorem.

„Na podzim 2012 jsem vešel do jedné personální agentury ve Valencii a požádal jsem o schůzku se zástupcem sítě EURES,“ vysvětluje generální ředitel společnosti POD Stephan Behringer. „Popsal jsem jim naše potřeby a oni se mnou probrali proces zveřejňování volných pracovních míst na portálu prostřednictvím naší místní pobočky sítě EURES  v Německu. Dali mi i kontakt na španělské regionální pobočky EURES, které nám pomáhají inzerovat naše volná místa v místních pracovních centrech v celé zemi.“

Následující rok v únoru se společnosti POD podařilo najít práci úplně prvnímu pracovníkovi přes EURES, což předznamenalo začátek její dlouhodobé spolupráce s touto sítí. Stephan si na něho dobře pamatuje:

„Když nás Carlos kontaktoval, byl nezaměstnaný a strašně moc si chtěl najít stálou práci. Stěhování do Německa pro něho představovalo velký krok, protože nikdy předtím nebyl v zahraničí, natož aby v jiné zemi pracoval. Proto stejně jako u všech našich uchazečů byla zásadní jazyková a kulturní příprava. Poté byl připraven na práci instalatéra v malé rodinné firmě.“

Společnost POD vděčí za svůj úspěch tomu, že zájemce o práci na tento přechod připravuje. Dříve, než uchazeč o zaměstnání vstoupí do Německa, musí projít intenzivním jazykovým a kulturním kurzem. Při přípravě uchazečů Stephan zdůrazňuje nutnost rozptýlit přirozené obavy z toho, že se člověk bude muset přizpůsobit životu v zahraničí. Za tímto účelem natočil jeho tým rozsáhlé videoprůvodce s osobami, které pomoci této společnosti využily a které ve videích popisují své přímé zkušenosti se studiem nového jazyka, s tím, jak se seznamovaly s německými předpisy, jak si našly ubytování apod.

„Naším přístupem je ukázat uchazečům, jak se lidé jako oni přizpůsobili životu v Německu a jak se jim v jejich pracovním životě daří. Když vidí, že to jejich kolegové zvládli, uvědomí si, že to mohou zvládnout také. Vítám zejména nedávné změny v síti EURES, které znamenají, že teď lze na toto školení použít určité finanční prostředky dostupné prostřednictvím několika konkrétních programů.

Kromě toho jazyková a kulturní příprava účastníků není nikdy obecná. POD spolupracuje úzce se školiteli z celého Španělska, například s Ellen Braunovou z jazykové akademie ELCLA v Pegu u Alicante.

„Nabízíme tříměsíční intenzivní kulturní a jazykovou přípravu mnoha zájemcům o práci společnosti POD,“ říká Ellen. „Ta musí být šita na míru potřebám jednotlivých osob. Kolegové ze společnosti POD mě vždy stručně informují o pozici daného uchazeče, o jeho jazykové úrovni atd. a my pak kurz zaměříme na tyto specifické potřeby. A co víc, velkou část uchazečů tvoří mladí lidé, proto centrum vedeme tak trochu jako zaměstnání. Studující jsou u nás tři měsíce a očekává se od nich, že budou dochvilní a že budou dělat hodně domácích úkolů. Tím se správně naladí na práci v Německu.“

Zaměstnavatelé na sebe samozřejmě berou při náboru pracovníků ze zahraničí i velký závazek. Tým společnosti POD připisuje zvláštní význam spolupráci se svými klienty (hlavně s malými podniky a rodinnými firmami), aby zajistil, že ze sítě EURES získají maximum a že budou chápat svou roli a povinnosti.

„Naši klienti si jsou dobře vědomi toho, že jim neposkytujeme dočasné pracovníky. Informujeme je, že vyškolit člověka na požadovanou úroveň trvá obecně zhruba rok a přibližně stejnou dobu zabere, než začne zcela plynule mluvit německy. Se svou účastí jsou spokojeni, jelikož vědí, že pracovník u nich zůstane pravděpodobně mnoho let. Je to pro ně dlouhodobá investice.“

POD nemá s hledáním zaměstnavatelů, kteří jsou ochotni nabídnout vysoce kvalitní pracovní místa s odbornou přípravou a podporou pro zájemce ze sítě EURES, žádné problémy. Mnozí z těch, kteří se na společnost obracejí, získali nedávno stavební zakázky spojené s velkými stavebními nebo renovačními projekty. To znamená, že se musí v krátkém časovém úseku rozrůst.

„V Německu je velmi málo mladých lidí, kteří získali potřebné dovednosti nebo se chtějí ucházet o zaměstnání ve stavebnictví v oboru instalatérství, topenářství, elektroinstalací, klimatizace apod. Jedná se o skvělá pracovní místa, která jsou díky technologické změně stále odbornější. Pomocí sítě, kterou jsme vybudovali díky síti EURES, mají naši klienti stálý přísun kvalifikovaných uchazečů o zaměstnání, jejichž cílem je specializovat se po dobu více let u jednoho zaměstnavatele.“

To platí zcela jistě i o Josem Antoniovi, instalatérovi, který podle týmu společnosti POD může být docela dobře jejich 400. žadatelem o práci (přesně určit to lze jen stěží, protože současně začíná pracovat mnoho jednotlivých osob).

„Ve Španělsku je velká nezaměstnanost a nízké platy,“ vysvětluje. „Hledal jsem proto na internetu a na portálu EURES jsem našel práci instalatéra v Německu... Samozřejmě že jsem z toho nervózní, ale je to pro mě velmi dobrá, stálá příležitost a šance naučit se nový jazyk v nové zemi.“

Stejně jako Carlos nebo předchozích 399 uchazečů o zaměstnání ani Jose Antonio neuměl před kontaktováním sítě EURES německy a jako někdo, kdo je v současnosti nezaměstnaný, vítá finanční a praktickou podporu, kterou dostal.

Úspěch společnosti POD staví teď Stephana a jeho kolegy tak trochu před dilema. Co dál? Společnost zvažovala, zda své činnosti v oblasti náboru rozšířit i do jiných zemí, kde působí síť EURES, nebo zda se stále orientovat jen na Španělsko.

„Přemýšleli jsme o vstupu do východní Evropy, ale to by vyžadovalo začínat v každé zemi znovu od začátku. Po bližší úvaze jsme se vzhledem ke své husté síti rozhodli rozšířit místo toho své činnosti ve Španělsku. To znamená další zvýšení našeho regionální dosahu a rozšíření rozmanitosti profilů, které nabíráme. Například navíc k pracovním místům ve stavebnictví, na které se budeme i nadále soustřeďovat nejvíce, spolupracujeme teď se zaměstnavateli na získání různých odborníků, například mechaniků, inženýrů a jiných odborníků s vysokoškolským vzděláním.“

POD zkouší i širší škálu příležitostí, které síť EURES nabízí. Zveřejňuje už pracovní místa na portálu EURES prostřednictvím místní pobočky této sítě a získává uchazeče za podpory programu Tvoje první práce přes EURES (YfEJ). Stephan se však právě doslechl o novém programu Reactivate a nedávno podal žádost o účast i v něm. Program Reactivate poskytuje kariérní příležitosti, které nabízí síť EURES, v zúčastněných zemích uchazečům o zaměstnání starším 35 let.

Prozatím společnost oslavuje více než 400 umístěných uchazečů o zaměstnání pomocí sítě EURES téměř pět let ode dne, kdy si 19. února 2013 Carlos píchl příchod na svou první směnu v malé falcké instalatérské firmě.

Stephan Behringer by chtěl ocenit přínos následujících kolegů z německé a španělské pobočky sítě EURES, kteří společnost POD podporovali při náboru uchazečů o práci: Rita Mager a Marina Weigand,(EURES Německo /Agentur für Arbeit Würzburg), Carlos Palomo (Malaga), Diego Moliner a Julia Roca (Valencie), Carlos Pastor (Alicante), Isabel Garcia (Castellón), Rosario Sanmartín Alcaraz (Murcia), Yolanda Delgado Lazaro a Francisca Fuentes (Madrid), Cesar Martin a Araceli Carillo Urena (Sevilla), Jesús Caparrós Martín (Almeria), Arnau Soy Massoni (Girona), José Luis Gredilla Illera (Barcelona) a Dionisio Manuel Acebal Minano (Albacete).

 

Související odkazy

Internetová stránka společnosti PODwww.pod-personalberatung.de

Kanál společnosti POD na YouTube: www.youtube.com/user/PODpersonalberatung

Jazyková akademie ELCLA: www.elcla.es

 

Další informace:

Najděte si svého poradceEURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Osvědčené postupy EURESškolení EURESExterní zainteresované stranyZprávy z trhu práce/zprávy o mobilitěTrendy náboruPříběhy úspěchu
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.