Šiame straipsnyje aptariamos mokslininkų ir inžinierių profesijos. Šie darbuotojai – tai įvairiuose sektoriuose dirbantys aukšto lygio specialistai. Tai gyvybės mokslų, inžinerijos ir elektrotechnikos sektorių darbuotojai, taip pat architektai, dizaineriai arba statistikos specialistai.
Pagrindiniai faktai
- 2018 m. ES dirbo apie 6,5 mln. mokslininkų ir inžinierių.
- 2006–2018 m. šių profesijų atstovų įdarbinimo rodiklis padidėjo 17 proc.
- Daugiausia tokių specialistų dirba profesinių paslaugų ir gamybos sektoriuose – apie 60 proc. visų mokslininkų ir inžinierių.
- Svarbiausios šių profesijų darbuotojų užduotys ir įgūdžiai yra informacijos rinkimas ir vertinimas, kūrybiškumas, ryžtingumas ir savarankiškumas.
- 2018 m. daugiau nei 80 proc. mokslininkų ir inžinierių buvo aukštos kvalifikacijos specialistai.
Užduotys ir įgūdžiai
Toliau pagal svarbą išvardytos pagrindinės užduotys ir įgūdžiai:
- informacijos rinkimas ir vertinimas,
- kūrybiškumas ir ryžtingumas,
- savarankiškumas,
- IRT naudojimas,
- raštingumas,
- matematinis raštingumas,
- komandinis darbas,
- rutininiai įgūdžiai,
- įtaigumas ir paveikumas.
Kokios yra ateities tendencijos?
- Numatoma, kad 2018–2030 m. mokslininkų ir inžinierių skaičius padidės dar 15 proc.
- Šiuo laikotarpiu bus sukurta per 1 mln. naujų darbo vietų mokslininkams ir inžinieriams.
- Manoma, kad naujų darbo vietų mokslininkams ir inžinieriams sukurs 23 ES valstybės narės.
- Dėl tokio numatomo augimo ir remiantis prognozėmis, kad 3,3 mln. darbuotojų dėl vienokių ar kitokių priežasčių išeis iš darbo, teks užpildyti apie 4,3 mln. laisvų darbo vietų.
- Kadangi mokslininkai ir inžinieriai dirba su įvairiausiomis naujomis technologijomis, manoma, kad šių darbuotojų paklausa bus didelė daugelyje sektorių.
- Pagrindiniai sektoriai, kuriuose paklausa turėtų išaugti, yra verslo paslaugos, gamyba, švietimas ir sveikatos priežiūra.
Kokie veiksniai turės įtakos jų įgūdžių formavimui?
Ateinančiais metais mokslininkų ir inžinierių įgūdžius greičiausiai keis toliau išvardinti veiksniai, taip pat ir kitos įvairių sektorių tendencijos.
- Naujos technologijos, pavyzdžiui, susijusios su atsinaujinančiąja energija, reikalauja naujų įgūdžių.
- Biotechnologijų sektoriuje taip pat skatinamos įvairiuose sektoriuose, taip pat sveikatos priežiūros, dirbantiems mokslininkams ir inžinieriams skirtos inovacijos.
- Elektroninės priemonės, tokios kaip pastato automatizavimas ir išmanieji namai, tampa vis svarbesnės, ypač statybų sektoriuje.
- Vartotojų poreikiai, susiję su labiau specializuotais produktais, lemia technologiškai intensyvesnius gamybos procesus, kuriems reikia naujų inžinerinių įgūdžių.
- Klimato kaita didina inžinierių ir gyvybės mokslų specialistų poreikį – jų pagalba reikalinga atitinkamų mokslinių tyrimų ir plėtros srityje.
- Globalizuotame pasaulyje mokslininkams ir inžinieriams vis svarbiau turėti gerus komunikacijos ir tarpdalykinius įgūdžius.
- Atskiriems sektoriams būdingos tendencijos taip pat turi poveikį – pavyzdžiui, į farmacijos sektorių integruotos IRT keičia šio sektoriaus įgūdžių poreikius.
Kaip būtų galima patenkinti šiuos įgūdžių poreikius?
Nors sektoriui plėtojantis įgūdžiai formuojasi, viso proceso metu labai svarbus išlieka mokymas. Jis būtinas ugdant ne tik konkrečiam sektoriui reikalingus, bet ir universaliuosius įgūdžius, pavyzdžiui, verslumo, lyderystės ir valdymo žinias.
Partnerystė ir bendri valdžios institucijų, socialinių partnerių ir kitų subjektų veiksmai gali padėti suformuoti trūkstamus įgūdžius bei pagreitinti tinkamų mokymo metodų taikymą naujuose pramonės sektoriuose, kuriems reikia specialių įgūdžių.
Mokytojų mokymai ir veiksmingas orientavimas taip pat galėtų prisidėti prie to, kad vadinamieji tiksliųjų mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos dalykai taptų patrauklesni pradinių, vidurinių mokyklų mokiniams ir aukštųjų mokyklų studentams. Europos Komisija ir valstybės narės taip pat deda pastangas, kad šios profesijos taptų patrauklesnės moterims.
Susijusios nuorodos:
Mokslininkai ir inžinieriai: įgūdžių formavimo galimybės ir uždaviniai (atnaujinta 2019 m.)
Daugiau informacijos:
Susiraskite EURES konsultantą
Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse
EURES Darbo vietų duomenų bazė
EURES paslaugos darbdaviams
EURES renginių kalendorius
Būsimi internetiniai renginiai
Sekite EURES naujienas tinkle „Facebook“
Sekite EURES naujienas tinkle „Twitter“
Sekite EURES naujienas tinkle „LinkedIn“
Išsamūs duomenys
- Paskelbimo data
- 2021 m. gegužės 12 d.
- Autoriai
- Europos darbo institucija | Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas
- Temos
- Darbo rinkos naujienos/mobilumo naujienosĮdarbinimo tendencijosJaunimas
- Sektorius
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles