Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES
Naujienų straipsnis2020 m. kovo 24 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

Darbo ateitis: viešbučių ir restoranų bei mažmeninės prekybos vadovai

CEDEFOP įgūdžių poreikių prognozė suteikia mums galimybę įsivaizduoti, kaip darbo pasaulis galėtų atrodyti po 10 metų ir numatyti būsimas užimtumo tendencijas. Naujoje straipsnių serijoje apžvelgiame galimus iššūkius ir pokyčius, su kuriais iki 2030 m. susidurs tam tikrų profesijų atstovai.

The future of work: Hospitality and retail managers
EURES

Dėmesio centre antra profesija – viešbučių ir restoranų bei mažmeninės prekybos vadovai. Tai apima asmenis, dirbančius viešbučių ir restoranų vadovais, mažmeninės ir didmeninės prekybos vadovais ir kitų sričių paslaugų, įskaitant sporto, poilsio ir kultūros paslaugas, vadovais.

Pagrindiniai faktai

 • 2018 m. apie 4,2 mln. žmonių dirbo viešbučių ir restoranų bei mažmeninės prekybos vadovais.
 • 2006–2018 m. šios profesijos atstovų skaičius išaugo šiek tiek daugiau nei 3 proc.
 • Savarankiškumas, kūrybiškumas ir gebėjimas spręsti problemas, būti paslaugiu ir rūpintis kitais yra svarbiausi šios srities darbuotojų įgūdžiai ir užduotys.
 • Šios srities vadovai daugiausia dirba didmeninės ir mažmeninės prekybos (35 proc.), apgyvendinimo ir maitinimo (32 proc.) srityse.
 • Mažai tikėtina, kad ateityje labai pasikeis viešbučių ir restoranų ir mažmeninės prekybos vadovų kvalifikacijos reikalavimai.

Užduotys ir įgūdžiai

Pagrindinės užduotys ir įgūdžiai išvardyti toliau bendros svarbos tvarka:

 • savarankiškumas
 • paslaugumas ir rūpestis kitais
 • kūrybiškumas ir gebėjimas spręsti problemas
 • gebėjimai parduoti ir įtaka
 • valdymas ir koordinavimas
 • informacijos rinkimas ir vertinimas
 • raštingumas
 • IRT naudojimas
 • mokymas, rengimas ir konsultuojamasis ugdymas
 • įprastos tvarkos laikymasis
 • gebėjimas skaičiuoti
 • komandinis darbas
 • lankstumas
 • atkaklumas
 • naudojimasis mechanizmais.

Kokios yra ateities tendencijos?

 • Planuojama, kad 2018–2030 m. šioje srityje reikės užpildyti 3 mln. laisvų darbo vietų.
 • Prognozuojama, kad viešbučių ir restoranų bei mažmeninės prekybos vadovų poreikis išaugs apie 10 proc. (maždaug 410 000 papildomų darbo vietų), ypač Italijoje, Kipre, Jungtinėje Karalystėje, Danijoje ir Vengrijoje.
 • Manoma, kad aukštą kvalifikaciją turinčių šios srities specialistų procentinė dalis padidės nuo 35 proc. 2018 m. iki 41 proc. 2030 m.,
 • o žemą kvalifikaciją turinčių sumažės – nuo 22 proc. 2018 m. iki 18 proc. 2030 m.
 • Manoma, kad viešbučių ir restoranų ir mažmeninės prekybos vadovų profesijoms automatizavimo rizika labai maža.

Kokie pokyčius lemiantys veiksniai turės įtakos jų įgūdžiams?

Viešbučių ir restoranų bei mažmeninės prekybos vadovai dažniausiai valdo įstaigas, kurios tiesiogiai teikia paslaugas visuomenei, ir tokios struktūros yra per mažos, kad turėtų valdymo hierarchiją. Todėl jiems bendravimo su visuomene įgūdžiai reikalingi labiau nei specializuotų ir techninių sektorių vadovams. Toliau nurodyti pagrindiniai pokyčių veiksniai, kurie formuos pagrindines profesijos įgūdžių tendencijas.

 • Nauja darbuotojų karta, turinti skirtingus poreikius ir lūkesčius. Jauni žmonės užaugo technologijomis susietame pasaulyje, todėl vertina darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą. Jie taip pat tikisi greitesnio ir lengviau pasiekiamo bendravimo su aukštesnio lygio darbuotojais, o tam reikės naujo, lankstesnio požiūrio į valdymą.
 • Vadovams sunku rasti darbuotojų dėl senėjančios ES visuomenės. Patyrę vadovai išeina į pensiją, todėl vadovaujamas pareigas einantiems asmenims gali trūkti tam tikrų įgūdžių.
 • Dėl technologinių pokyčių mažmeninės prekybos sektoriuje, įskaitant savitarnos kasų atsiradimą, pasikeitė kasininkų darbo pobūdis ir atsirado naujos pareigos padedant klientams naudotis tokiais įrenginiais. Kai kuriais atvejais aukšto lygio duomenų valdymo, kritinės analizės, žiniatinklio ir kitų su technologijomis susijusių dalykų, taip pat strateginio planavimo įgūdžiai yra nepakankamai išvystyti arba jų trūksta, ir šie įgūdžiai bus itin svarbūs šių sektorių vadovams.
 • Dėl įmonių veiklos augimo per įvairius kanalus, kaip antai per e. prekybą ir e. užsakymus ir rinkodarą, viešbučių bei restoranų, mažmeninės prekybos ir kitų paslaugų vadovai turės atitikti naujus reikalavimus. Jie turės sugebėti tvarkyti klientų prašymus šiais naujais kanalais, rengti mokymus ir kelti kvalifikaciją.
 • Kintant teisinėms ir reguliavimo sistemoms būtina, kad vadovai gerai išmanytų įstatymus ir kitus teisės aktus (pvz., dėl darbo ir maisto higienos bei priežiūros) ir galėtų dirbti pagal tokias sistemas. Padidėjus laikinų darbo sutarčių skaičiui, vadovai turės sugebėti vadovauti savo komandoms, kuriose gali būti didelė darbuotojų kaita.

Kaip būtų galima patenkinti šiuos įgūdžių poreikius?

Potencialius kandidatus į vadovaujamas pareigas reikia nustatyti ankstyvame etape ir įtraukti juos į tinkamą tobulinimo programą. Prieš gilinant pagrindinius valdymo ir vadovavimo įgūdžius būtina būti išklausius pagrindinį vadybos kursą pačioje įmonėje arba išorėje. Tokie įgūdžiai taip pat gali būti įgyjami darbo vietoje ir tobulinami pasitelkiant kuravimo arba darbo stebėjimo sistemą. Įmonės taip pat turi teikti vadovams mokymus, susijusius su atitinkamais technologijų pokyčiais jų sektoriuje.

Atitinkamos nacionalinės valdžios institucijos taip pat gali prisidėti prie valdymo įgūdžių ugdymo teikdamos finansavimą MVĮ, visų pirma verslumo ir naujų įgūdžių poreikių srityse. Kalbant apie parduotuvių savininkų ir (arba) vadovų senėjančią darbo jėgą, daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama mokymui, kaip perduoti valdymo funkcijas, ir žmogiškųjų išteklių valdymo stiprinimui.

Norite daugiau sužinoti apie įgūdžių prognozę ir apie tai, kaip ateityje Europoje bus kuriamos darbo vietos? Susipažinkite su mūsų apžvalginiu straipsniu ir straipsniu apie teisines, socialines ir kultūrines profesijas.

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Drop’pin@EURES

Susiraskite EURES konsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

EURES tinkle „Facebook“

EURES tinkle „Twitter“

EURES tinkle „LinkedIn“

Išsamūs duomenys

Temos
Išorinės EURES naujienosDarbo rinkos naujienos/mobilumo naujienosNaujienos/pranešimai/statistikaĮdarbinimo tendencijos
Sektorius
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.