Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy5 grudnia 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Francuski ekspert ds. analizy danych rozpoczyna nowe życie w Danii dzięki wsparciu EURES

Aurelie Giraud zawsze chciała mieszkać w Skandynawii, więc kiedy nadarzyła się okazja, by przeprowadzić się do Danii, Aurelia nie wahała się ani chwili. Rozmawialiśmy z Aurelie, jak również z Larsem Rungø z Workindenmark, aby dowiedzieć się, w jaki sposób EURES wspierał ją w przeprowadzce.

French data scientist settles into life in Denmark thanks to EURES support
Aurelie Giraud

 – Od kiedy pamiętam, zawsze chciałam mieszkać za granicą i odkrywać inne kultury” – mówi Aurelie z Francji. – Kraje skandynawskie znajdowały się na szczycie listy miejsc, gdzie chciałam mieszkać. Jestem zafascynowana duńską mentalnością; łączy ona w sobie luźne podejście do życia i konstruktywne myślenie. Więc kiedy mój chłopak został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy w Aalborg, skorzystaliśmy z okazji – i wszystko poszło po naszej myśli.

Transfer zasiłku dla bezrobotnych

Aurelie znajdowała się w dość niecodziennej sytuacji w chwili przeprowadzki, ponieważ, mimo iż przez ostatnie 10 lat była zatrudniona, zrezygnowała z pracy i otrzymywała zasiłek dla bezrobotnych we Francji. Dzięki unijnej polityce dotyczącej transferu zasiłku dla bezrobotnych Aurelie mogła nadal otrzymywać zasiłek przez kolejne trzy miesiące, co pomogło jej w trakcie szukania pracy w Danii. Jak ujmuje to Aurelie: – To był idealny moment na znalezienie pracy!

Aby móc otrzymywać zasiłek, Aurelie musiała udać się do Workindenmark w celu zarejestrowania się jako osoba poszukująca pracy, która przybyła do kraju, posiadając prawo do zasiłku dla bezrobotnych pobieranego w innym kraju UE/EOG. W Aalborg Workindenmark jest reprezentowana w International Citizen Service (ICS), w związku z tym udała się do ich siedziby, aby sfinalizować transfer zasiłku dla bezrobotnych. W centrum ICS mogła również dokonać szeregu rejestracji i otrzymać wskazówki od różnych instytucji publicznych w Danii.

– Możliwość dokonania transferu zasiłku dla bezrobotnych stanowi dodatkową zachętę do przeprowadzenia się do innego kraju [nawet będąc bezrobotnym], ponieważ wiesz, że będziesz otrzymywać zasiłek przez określony czas i w związku z tym masz pewne zabezpieczenie w przypadku przeprowadzki za granicę i szukania tam pracy”, wyjaśnia Lars Rungø z Workindenmark. – Aurelie pracowała również jako freelancer, więc skierowaliśmy ją do duńskich organów podatkowych, by mogła dokonać poprawnej rejestracji – przypomina Lars.

Seminaria dla osób poszukujących pracy na arenie międzynarodowej

Aby zapewnić sobie wsparcie w poszukiwaniu pracy Aurelie wzięła udział w seminarium poświęconemu poszukiwaniu pracy w Aalborg zorganizowanym przez Workindenmark, która stanowi część sieci EURES.

– Seminarium poświęcone poszukiwaniu pracy jest skierowane do obywateli innych państw, którzy chcieliby zaczerpnąć inspiracji jeśli chodzi o poszukiwanie pracy w Danii – wyjaśnia Lars. W ramach seminariów można również zasięgnąć porad w zakresie sporządzania odpowiednich CV i listów motywacyjnych, otrzymując jednocześnie dostęp do bezpłatnych sesji poświęconych udzielaniu informacji zwrotnych, które są oferowane uczestnikom po zakończeniu seminariów.

Dzięki jej doświadczeniu w sektorze IT, mentalności międzynarodowej oraz znajomości języka francuskiego i angielskiego Lars wiedział, że Aurelie była bardzo dobrze zapowiadającą się kandydatką, zwłaszcza że Dania zmaga się obecnie z niedoborem pracowników w sektorze IT. Aurelie znalazła pracę jako ekspert ds. analizy danych w Trackunit, u wiodącego dostawcy rozwiązań z zakresu internetu rzeczy, w jego siedzibie w Aalborg. Jej obowiązki obejmują gromadzenie i analizowanie danych, które służą jako cenne źródło informacji biznesowych dla klientów.

Przygotowanie kluczem do integracji

– Według mnie kluczem do skutecznej integracji w innym kraju jest dobre przygotowanie. Z łatwością możemy się poczuć zagubieni w innym kraju, ponieważ wszystko jest dla nas nowe: administracja, język, kultura, procedury, rynek pracy… EURES może zapewnić wsparcie z zawodowego punktu widzenia, a to stanowi znaczną część procesu integracji”, radzi Aurelie.

– Portal EURES jest kopalnią złota – twierdzi Aurelie. – Znalazłam tam wiele cennych informacji dotyczących Danii, a także wiele ogólnych wskazówek dotyczących tego, jak znaleźć pracę za granicą. Dzięki temu mogłam się przygotować jeszcze zanim przyjechałam do Danii.

– Ludzie pytają mnie jak długo zamierzam zostać w Danii – mówi Aurelie. – Nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie – przyznaje. „Kochamy naszą rodzinę i przyjaciół i tęsknimy za nimi, to pewne. Ale życie tutaj ma smak hygge i bardzo nam to odpowiada!”

 

Powiązane linki:

Transfer zasiłku dla bezrobotnych

International Citizen Service (ICS)

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź pracownika EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Zestaw narzędzi UE do mobilnościNajlepsze praktyki EURESSzkolenie EURESWiadomości zewnętrzne EURESWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościTrendy rekrutacyjneHistorie sukcesów
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.