Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy18 maja 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Bezpłatne narzędzia do nauki języków pomocne w podnoszeniu kwalifikacji w domu

Znajomość języka obcego to cenna umiejętność. Zwiększa twoją konkurencyjność na rynku pracy oraz jest przydatnym, a często nawet niezbędnym narzędziem w życiu i pracy za granicą. Wielu naukowców twierdzi również, że uczenie się nowego języka jest korzystne dla mózgu.

Free language learning tools to help you upskill from home
Shutterstock

Jeśli z powodu trwającej pandemii COVID-19 spędzasz teraz więcej czasu niż zwykle w domu , być może szukasz jakiegoś produktywnego hobby lub okazji do podniesienia kwalifikacji. Jeżeli tak jest, może warto byłoby skorzystać z możliwości rozpoczęcia nauki nowego języka albo odświeżenia już zdobytych umiejętności.

Nie jest to może najlepszy czas, aby zapisać się na kurs w sali z lektorem, lecz istnieje mnóstwo bezpłatnych narzędzi wirtualnych, które zapewnią ci możliwość nauki. W tym artykule zebraliśmy kilka naszym zdaniem najlepszych ofert.

Duolingo:

O ile nie rozpoczynasz dopiero nauki języków obcych, to prawdopodobnie znasz już Duolingo, w którym zarejestrowanych jest ponad 300 mln użytkowników. Proponowane tu kursy dostępne są w 23 językach i podzielone są według licznych tematów, od jedzenia aż po biznes.

Duolingo nie skupia się na gramatyce tak bardzo jak niektóre inne narzędzia, lecz zawarte w nim krótkie ćwiczenia, wykorzystanie pomocy wizualnych w formie komiksów oraz gry na punkty szybko pomogą ci przyswoić przydatne słówka i wyrażenia. Zastosowano tu szacowany procent płynności do śledzenia postępów w nauce, a wykorzystana technologia umożliwia dostosowanie ćwiczeń do każdego kursanta. A co najlepsze – wszystko to zupełnie za darmo.

Wskazówka: Jeśli podoba Ci się Duolingo, Mindsnacs w jeszcze większym stopniu wykorzystuje grywalizację. Jego aplikacje oferują szereg pasjonujących gier. Wiele z nich można pobrać gratis.

Memrise:

Memrise skupia się na nauce języka w oparciu o rzeczywiste sytuacje. Proponowane tu kursy zawierają tysiące klipów wideo z rodzimymi użytkownikami języka, co pomaga w zrozumieniu prawdziwego języka i jego autentycznych akcentów. Ma to na celu zanurzenie uczącego się w lokalnej kulturze i zapewnienie poczucia obecności wśród native speakerów. Memrise w swojej aplikacji oferuje kursy wielu języków bezpłatnie, natomiast opłata subskrypcji zapewnia dostęp do dodatkowych kursów i narzędzi.

Busuu:

Busuu udostępnia szereg darmowych ćwiczeń i wesołych quizów, jednak aby odblokować takie narzędzia jak prawdziwe konwersacje z native speakerami, trzeba wnieść opłatę. Podobnie jak Duolingo, Busuu stosuje wbudowany system procentowej płynności do śledzenia postępów w nauce. Może także zapewnić indywidualne programy nauki oraz rozpoznawanie mowy, aby pomóc ci ćwiczyć wymowę i otrzymywać informacje zwrotne. Jeżeli chcesz uczyć się języka nieeuropejskiego Busuu może być właśnie dla ciebie. Za jego pomocą można się uczyć tylko 12 języków, ale są wśród nich arabski, chiński i japoński.

Drops i Scripts:

Jeśli twoim priorytetem jest nauka nowego słownictwa, wypróbuj Drops. Aplikacja ta łączy w sobie obrazy i dźwięki, co umożliwia szybkie poznawanie nowych słówek. Jej bezpłatna wersja ogranicza czas nauki do pięciu minut dziennie. Ponadto trzeba będzie znaleźć inny sposób przyswojenia sobie gramatyki i struktur. Te krótkie ćwiczenia są jednak idealne dla kogoś, kto chce szybko poszerzyć słownictwo. Scripts jest podobną aplikacją, skupiającą się na nauce języka z nowym alfabetem, np. cyrylicą.

Tandem:

Jeśli znasz już trochę język i chcesz jedynie poćwiczyć mówienie, może warto znaleźć partnera do konwersacji? Tandem jest największym na świecie językowym portalem społecznościowym, liczącym miliony członków. Nauka za pośrednictwem tego portalu polega to na znalezieniu partnera będącego rodzimym użytkownikiem innego języka, z którym możesz ćwiczyć. W ten sposób pomagacie sobie wzajemnie uczyć się waszych języków. Jeśli chcesz zapłacić za naukę z profesjonalnym nauczycielem możesz skorzystać z portalów Italki oraz Verbling, które oferują indywidualne lekcje przez internet, jednak bezpłatne konwersacje z partnerem z Tandem mogą zapewnić ci to, czego potrzebujesz.

 

Powiązane linki:

Busuu

Drops

Duolingo

Mindsnacks

Italki

Memrise

Scripts

Tandem

Verbling

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówkiTrendy rekrutacyjneMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.