Izmantojiet profesionālu e-pasta adresi
Profesionāla e-pasta adrese parasti ietver tikai jūsu vārdu. Izvairieties no tādu vārdu izmantošanas jūsu e-pasta adresē, kas ir neprofesionālas iesaukas, slengs, cipari vai izaicinoši apzīmējumi. Jūsu e-pasta adrese bieži ir pirmā lieta, ko par jums pamana jauni klienti vai kolēģi, tāpēc pārliecinieties, ka neatstājat negatīvu iespaidu.
Uzrakstiet vienkāršu un skaidru virsrakstu
Noformulējiet virsrakstu īsu un kodolīgu, un pārliecinieties, ka tas atspoguļo jūsu e-pasta mērķi. Neskaidrs vai maldinošs virsraksts varētu atturēt saņēmēju no jūsu e-pasta atvēršanas vai likt viņam domāt, ka jūsu vēstījums ir surogātpasts.
Apdomājieties divreiz pirms noklikšķināt uz “atbildēt visiem”
Apdomājieties divreiz pirms noklikšķināt uz pogas “atbildēt visiem”. Vai visiem saņēmējiem ir jāsaņem jūsu e-pasts, vai arī tas ir adresēts tikai vienai personai? Neviens nevēlas saņemt nebūtisku e-pastu, tāpēc pārliecinieties, ka jūsu ziņojumi tiek nosūtīti īstajiem adresātiem.
Formāla vai neformāla uzruna
Ja saņēmējs ir jauns kolēģis vai klients vai kāds, kuru jūs labi nepazīstat, pārliecinieties, ka sākat savu e-pastu ar neitrālu uzrunu (piemēram, “Cien...”). Izvairieties lietot “Čau”, “Sveiks/a” vai uzrunāt personu vārdā. Atkarībā no saņēmēja pēc neilgas sarakstes jūs varat sākt izmantot neformālāku uzrunu.
Izmantojiet vienkāršu un klasisku fontu
Izmantojiet jūsu e-pasta klienta izmantotās standarta rakstzīmes un fonta izmēru. Dažādu fontu un fontu krāsu izmantošana var padarīt jūsu e-pastu grūti lasāmu, un nopietni profesionāļi parasti no tā izvairās.
Sadaliet tekstu rindkopās
Ja vēlaties savā e-pastā aptvert vairākus tematus, sadaliet tos rindkopās. Katrai no tām varat pat pievienot nelielus apakšvirsrakstus. Tas padarīs jūsu e-pastu ievērojami vieglāk lasāmu un saprotamu.
Izvairieties no emociju ikonu lietošanas
Emociju ikonas nevajadzētu izmantot darba e-pastos, jo īpaši tad, ja jūsu saņēmējs ir klients vai kāds, kuru nepazīstat pietiekami labi.
Izvairieties no izsaukuma zīmēm
Izsaukuma zīmes darba e-pastos būtu jāizmanto ļoti apdomīgi. Tās bieži vien pauž spēcīgas emocijas, kurām nav vietas profesionālā sarakstē. Arī teikumi ar izsaukuma zīmēm var tikt nepareizi interpretēti kā agresīvi, tāpēc no tiem labāk izvairīties.
Uzmanieties ar humora izmantošanu
Humora izmantošana darba e-pastos pati par sevi nav nosodāma, bet dažādiem cilvēkiem ir atšķirīga humora izjūta. Tas jo īpaši attiecas uz saziņu ar kolēģiem vai klientiem, kuri pārstāv atšķirīgu kultūru. Kas jums šķiet smieklīgs, varētu būt aizvainojošs citam. Vislabāk izmantot humoru tikai tad, ja ļoti labi pazīstat saņēmēju.
Izmantojiet profesionālu parakstu
Labs e-pasta paraksts ir patīkams noslēgums katrai e-pasta vēstulei. Nesarežģiet savu parakstu, izvairieties no pārāk daudziem logotipiem un pārliecinieties, ka ir norādīti jūsu dati, piemēram, amats, nodaļa, uzņēmuma tālrunis un adrese.
Pirms nosūtīšanas pārlasiet e-pastu
Ierasta kļūda ir tā, ka personas rūpīgi pārlasa savas elektroniskā pasta vēstules tikai pēc to nosūtīšanas. Pārlasiet savu elektroniskā pasta vēstuli vismaz vienu reizi pirms tās nosūtīšanas, lai pārbaudītu ortogrāfiskās un gramatiskās kļūdas. Drukas kļūdas, nepareizi skaitļi un citas valodas kļūdas var atstāt negatīvu iespaidu vai pat izmaksāt jūsu uzņēmumam naudu.
Vēlreiz pārbaudiet saņēmēja adresi
Vēl viena lieta, kas jums vienmēr būtu jādara pirms nospiest pogu “Nosūtīt”, ir pārbaudīt saņēmēja e-pasta adresi. Pārliecinieties, ka nosūtat elektroniskā pasta vēstuli īstajam adresātam.
Mēģiniet atbildēt uz saņemtu elektroniskā pasta vēstuli vienas darba dienas laikā
Dažreiz darba apjoms var būt milzīgs, bet parasti mēģiniet atbildēt uz elektroniskā pasta vēstulēm vienas darba dienas laikā. Ja nevarat sniegt pilnu atbildi, nosūtiet īsu ziņu, paskaidrojot, kad sniegsiet plašāku atbildi.
Ja esat prombūtnē, uzlieciet autoatbildētāju
Ja dažas dienas nebūsiet darbā, iestatiet autoatbildētāja ziņojumu. Tādējādi, ja kāds jums nosūtīs e-pastu, kamēr jūs būsiet prombūtnē, viņš saņems automātisku atbildi, informējot, ka neesat darbā. Jūs varat pielāgot savu autoatbildētāja ziņojumu, lai pievienotu darbā atgriešanās datumu vai pat rezerves kontaktpersonu.
Pienācis laiks lūgt darba devējam palielināt darba samaksu? Izmantojiet šos padomus, lai izklāstītu savu lietu darba devējam.
Saistītās saites:
Kā lūgt darba devējam palielināt darba samaksu
Plašāka informācija:
Atrast EURES padomdevējus
Dzīvošana un darbs EURES valstīs
EURES Darbu datubāze
EURES pakalpojumi darba devējiem
EURES pasākumu kalendārs
Gaidāmie pasākumi tiešsaistē
EURES sociālajā tīklā Facebook
EURES sociālajā tīklā Twitter
EURES sociālajā tīklā LinkedIn
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2023. gada 22. marts
- Autori
- Eiropas Darba iestāde | Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts
- Temati
- Ieteikumi un padomi
- Saistītā(s) sadaļa(s)
- Ieteikumi un padomi
- Nozare
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles