Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy17 stycznia 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Cztery sposoby, w jakie studia za granicą mogą wpłynąć na rozwój kariery

Studia za granicą to doskonały sposób na zanurzenie się w nowej kulturze, opanowanie nowych języków i poznanie nowych ludzi. Ale mogą one również przysłużyć się karierze w perspektywie krótko- i długoterminowej. W jaki sposób? Poniżej podsumowano niektóre z najważniejszych kwestii.

Four ways studying abroad could enhance your career
Shutterstock

Studia za granicą... są potwierdzeniem determinacji i zaradności

Zaistnienie na rynku pracy może być niezwykle trudnym zadaniem, dlatego każdy sposób na wyróżnienie się z tłumu innych kandydatów stanowi dodatkowy atut. Studiując za granicą, dasz potencjalnym pracodawcom znak, że jesteś odpowiednio zdeterminowany(-a) i zaradny(-a), aby wyjść ze swojej strefy komfortu i przenieść całe swoje życie do zupełnie nowego kraju. Będzie to oznaką doświadczenia kulturowego, podążania w kierunku wybranej ścieżki zawodowej, zdolności przystosowania się oraz chęci do wykorzystania dostępnych możliwości.

Studia za granicą... zapewniają kontakty międzynarodowe

Najprawdopodobniej w ramach wybranego kierunku będziesz miał(-a) okazję studiować w towarzystwie wielu studentów z danego kraju, ale i osób w sytuacji podobnej do twojej. Jest to doskonała okazja do poznania ludzi z całego świata – zawarcia kontaktów, które mogą trwać przez całe życie oraz karierę zawodową. Być może kiedyś będziesz akurat szukać pracy w danym kraju, a wtedy przypomnisz sobie imię mieszkającej tam osoby, z którą studiowałeś(-aś) i która z radością ci pomoże!

Studia za granicą... Zwiększają niezależność i pewność siebie

Bądźmy szczerzy, studiowanie za granicą może być wyzwaniem nawet dla najodważniejszych. Pozostawienie rodziny, przyjaciół i wszystkiego, co znane, aby przenieść się do zupełnie obcego miejsca wymaga odwagi, ale może również zwiększyć twoją niezależność, pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Wszystkie te umiejętności, które pozwolą ci na osiągnięcie sukcesu za granicą i – co ważniejsze w przyszłości – są umiejętnościami cenionymi przez pracodawców.

Studia za granicą... otwierają oczy i umysł

Wielu z nas wychowuje się w dosyć ograniczonym środowisku, w którym przestrzega się panujących w nim wartości i przekonań. Oznacza to, że nasze doświadczenia oraz sytuacje, w których się znajdujemy, mogą być nieco ograniczone w swoim zakresie. Studiowanie za granicą jest doskonałym sposobem na pokonanie tych ograniczeń i otworzenie oczu oraz umysłu na wszystko to, co świat ma nam do zaoferowania. Wniknięcie w nową kulturę zapewni ci korzyści oraz wyzwania wiążące się z poznawaniem różnych ludzi posiadających różne idee, opinie i poglądy. Jeżeli nauczysz się skutecznie komunikować z otoczeniem i odpowiednio korzystać z tych różnic, będziesz mógł/mogła wykorzystać te umiejętności w przyszłej pracy.

Oto cztery sposoby, w jakie studia za granicą mogą przysłużyć się twojej karierze. Jeżeli jesteś zainteresowany(-a) pracą za granicą zapoznaj się z naszym najnowszym artykułem Praca za granicą: Co mogę na tym zyskać?

Artykuł powstał we współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówkiMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.