Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok26. februára 2021Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Štyri tipy, ako napísať životopis, ak máte málo pracovných skúseností

Ak máte málo pracovných skúseností, môže byť pre vás ťažké vedieť, čo do životopisu uviesť. Našťastie, skúsenosti nie sú všetko. Prečítajte si štyri tipy, ktoré vám pomôžu dostať sa od prihlášky až na pohovor.

Four tips for writing a CV when you have limited experience
EURES
  1. Uveďte svoje zručnosti, nie pracovné pozície

Prečítajte si požiadavky na pracovné miesto, o ktoré sa uchádzate, a porozmýšľajte nad zručnosťami, ktoré už máte a ktoré by vám mohli v tejto práci pomôcť. Môžu to byť zručnosti, ktoré ste nadobudli počas štúdia alebo počas práce na čiastočný úväzok. Podieľanie sa na vzdelávacích projektoch si často vyžaduje schopnosť pracovať v tíme, viesť a mať dobrý časový manažment a na udržanie akejkoľvek práce je zvyčajne potrebná dobrá organizácia (dodržiavanie termínov), zodpovednosť a komunikačné zručnosti. Zvážte, ktoré zručnosti máte a ktoré budú podľa vás potrebné pri vykonávaní práce, o ktorú sa uchádzate. Do životopisu uveďte iba relevantné zručnosti, vďaka čomu budete vyzerať ako vhodný kandidát na dané pracovné miesto.

  1. Uveďte relevantné kľúčové slová

Osoba, ktorá si bude čítať váš životopis, bude hľadať určité kľúčové slová. Nejde len o kvalifikácie a zručnosti, ale bude hľadať aj slová ako „dosiahol“, „podnietil“, „zlepšil“ a „inicioval“. Ak si spomeniete na akýkoľvek príklad, ktorý ukáže, že ste niečo dosiahli alebo ste niekoho motivovali, pridajte ho do svojho životopisu. Tieto slová upútajú zamestnávateľovu pozornosť a ukážu mu, že ste schopní konať a nájsť riešenia. Ak máte málo pracovných skúseností, je takisto užitočné poukázať na to, že ste ochotní učiť sa.

  1. Nezabudnite na svoje vlastnosti

Životopisy sú často plné len faktov, takže je takisto dôležité ukázať čitateľovi vašu osobnosť. Buďte kreatívni a opíšte vaše charakterové vlastnosti a zručnosti. Ak nemáte tie skúsenosti, ktoré zamestnávateľ hľadá, môžete to vykompenzovať svojou osobnosťou. Náboroví pracovníci nezvažujú len kvalifikáciu – skúmajú, ktorí uchádzači by zapadli do daného pracovného prostredia, takže ak ukážete, kto ste, mohlo by vám to skutočne pomôcť.

  1. Požiadajte niekoho, aby si váš životopis prečítal

Vždy je dobré, keď sa na vašu prácu pozrie niekto, koho poznáte, a pri písaní životopisu to platí obzvlášť. Dokonca aj malý preklep môže ovplyvniť rozhodnutie zamestnávateľa o vašej žiadosti. Okrem kontroly chýb by vám mohol člen rodiny, priateľ alebo bývalý spolupracovník navrhnúť zručnosti alebo skúsenosti, ktoré ste zabudli pridať. Požiadať o radu a iný pohľad môže byť cenné a pridanie skúseností, na ktoré ste zabudli, by vám mohlo dať lepšiu šancu na získanie zamestnania.

Ak ľuďom vo svojom životopise ukážete, čo dokážete a kým ste, v konečnom dôsledku tým zaujmete viac, ako keby ste sa zamerali na svoje nedostatočné skúsenosti. Porozmýšľajte teda, ako pridať relevantné zručnosti, použiť tie správne kľúčové slová, pridať svoje charakterové vlastnosti a získať názor od niekoho iného.

Europass je bezplatný online nástroj, ktorý vám pomôže pripraviť pôsobivý životopis. Ak máte záujem pracovať v zahraničí, poradca siete EURES vám takisto môže pomôcť zlepšiť a prispôsobiť váš životopis. Viac informácií nájdete na tomto odkaze. Želáme vám veľa šťastia pri hľadaní práce!

V rámci partnerstva so sieťou EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Súvisiace odkazy:

Microsoft Word

Europass

spravodajské články siete EURES

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
Súbor nástrojov EÚ pre mobilituRady a tipyMladosti
Súvisiace sekcie
Vzdelávanie
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.