Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok26. marca 2021Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Štyri dôležité aspekty sezónnych brigád v roku 2021

Sezónne brigády ponúkajú vynikajúcu možnosť vyskúšať si žiť a pracovať v zahraničí. Ak sa pohrávate s myšlienkou ísť toto leto na brigádu v Európe, asi máte určité pochybnosti. O sezónnych brigádach tento rok by ste mali vedieť tieto štyri veci.

Four things you should know about seasonal work in 2021
Shutterstock

1.Sezónna práca je mnohostranne prínosná

Po prvé, existuje veľa dobrých dôvodov v prospech sezónnej brigády. Môžete získať novú zručnosti, vyskúšať sa v novom povolaní, veľa sa naučiť a stretnúť nových ľudí. Súčasne je to vynikajúci spôsob, ako stráviť čas v zahraničí, získať nové skúsenosti a privyrobiť si.

Sezónna práca vám dopomôže k cenným skúsenostiam bez toho, aby ste sa museli dlhodobo zaviazať, a preto je to vynikajúca možnosť pre študentov a mladých ľudí, ktorí hľadajú prácu na dobu určitú cez leto.

Veľa zamestnávateľov hľadá personál počas hlavnej sezóny, čiže budú spokojní, ak budete pre nich krátkodobo pracovať a potom sa vrátite domov.

2.Príležitosti sa naskytnú

Minulý rok bol pre nás všetkých nezvyčajný. Možno sa obávate, že kvôli pandémii ochorenia COVID-19 nebude v ponuke veľa brigád, ale aj tak sa dá očakávať, že zamestnávatelia budú hľadať sezónnu výpomoc.

Najviac sezónnych brigád býva v odvetviach, ako je cestovný ruch, ubytovacie služby, zábava a poľnohospodárstvo. Tieto odvetvia sú pre ekonomiku EÚ mimoriadne dôležité, čiže ak bude situácia dostatočne bezpečná, určite sa v nich rozbehne prevádzka.

Ak hotely, dovolenkové rezorty, reštaurácie a bary otvoria pred začiatkom leta, budú musieť rýchlo nabrať pracovné sily predtým, ako sa začne hlavná dovolenková sezóna. Ak to tak bude, možno budú hľadať práve vás!

3.Ako sezónny zamestnanec máte svoje práva v EÚ

Ako sezónny zamestnanec máte právo na spravodlivé pracovné podmienky rovnako, ako miestni zamestnanci. Myslia sa tým aspekty, ako je odmena, pracovný čas a bezpečnosť a ochrana zdravia.

Prednedávnom EÚ vyzvala členské štáty, aby lepšie chránili sezónnych zamestnancov. Na pracovisku by sa napríklad mali dodržiavať hygienické opatrenia a primeraný odstup na ochranu pred rizikom ochorenia na COVID-19.

V menších prevádzkach vám nemusia ponúknuť formálnu pracovnú zmluvu, ale to neznamená, že sa môžete nechať využiť. Nezabúdajte, že ako sezónny zamestnanec máte svoje práva a trvajte na tom, aby sa zamestnávateľ držal vašej dohody.

Prečítajte si časť Život a práca na portáli siete EURES a získajte informácie o ubytovaní alebo školskom systéme, daniach, životných nákladoch, zdravotníctve, sociálnych zákonoch a uznávaní kvalifikácií v krajine, o ktorú máte záujem.

4.Situácia je v súčasnosti náročná

Ak sa chystáte do zahraničia – hoci za prácou – stále by ste mali sledovať cestovné usmernenia a obmedzenia vo vašej krajine a v krajine, do ktorej sa chystáte. Re-open EU je vynikajúci nástroj, kde nájdete aktuálne informácie pre cestujúcich v Európe.

V celej Európe prebieha očkovanie, pričom niektoré krajiny napredujú rýchlejšie ako ostatné. Rýchlosť očkovania má vplyv na to, kedy pravdepodobne môžu otvoriť reštaurácie, hotely, bary, festivaly a turistické atrakcie.

Vôbec však nie je možné presne odhadnúť, ako sa bude vyvíjať situácia s koronavírusom, preto sa vyžaduje flexibilita a citlivosť. Buďte otvorený novým možnostiam a pripravte si záložný plán, ak sa situácia zmení.

Pevne verím, že v tomto článku nájdete užitočné tipy o sezónnej práci v roku 2021. Ak chcete získať viac informácií o pracovných príležitostiach v zahraničí, obráťte sa na svojho miestneho poradcu siete EURES už dnes.

V rámci partnerstva so sieťou EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Súvisiace odkazy:

Osem dôvodov, pre ktoré by ste mali zvážiť sezónnu prácu

Koronavírus: Európska komisia vyzýva k aktívnej ochrane sezónnych zamestnancov

Chcete bezpečne cestovať do inej krajiny EÚ? Pomocou nového interaktívneho nástroja sa dozviete všetko potrebné

vyhľadávanie poradcov EURES,

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Rady a tipySprávy z trhu práce/správy o mobiliteTrendy náboruMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.