Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok3. decembra 2021Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Päť vecí, ktoré by zamestnanci mali zvážiť pri prechode na prácu na diaľku

Mnohí z nás pracovali počas pandémie z vlastných domovov. Pri pohľade do budúcnosti sa však zdá, že toto dočasné opatrenie sa stáva čoraz bežnejším. Prečítajte si našich päť najlepších tipov o tom, na čo nezabudnúť pri prechode na prácu na diaľku.

Five things for employees to consider when switching to remote working
EURES

​​​​​​​1. Mám správne vybavenie a primeraný priestor?

Najdôležitejšie je zvážiť, či máte všetko, čo potrebujete na účinné vykonávanie svojej práce. Nejde tu len o počítač a stoličku. Znamená to aj vysokorýchlostný internet alebo tichú miestnosť, aby ste sa mohli sústrediť bez toho, aby vás vyrušovali iní členovia domácnosti. Dobré pracovné prostredie, pokiaľ ide o teplotu, osvetlenie a vetranie, môže zlepšiť koncentráciu a minimalizovať možnosti rozptýlenia. Skúste pracovať v miestnosti s prirodzeným denným svetlom z okna a s dverami, ktoré oddeľujú vaše pracovisko od zvyšku domu, ak pracujete z domu.

2. Bude môj pracovný čas rovnaký?

V mnohých prípadoch je práca na diaľku spojená s pružnými pracovnými podmienkami, čo umožňuje venovať sa aj iným nevyhnutným činnostiam, napríklad rodičovským povinnostiam. Musíte zvážiť, ako by to fungovalo vo vašom prípade. Napriek získanej pružnosti môžete zistiť, že dodržiavaním pravidelného denného režimu sa zvýši vaša sústredenosť a produktivita. Napríklad, ak sa snažíte začať pracovať v rovnakom čase každý deň, môže to mať pozitívny vplyv na váš spánkový režim a môže vám to pomôcť udržať štruktúrovaný pracovný týždeň.

3. Ako zabezpečiť, aby som na konci pracovného dňa skutočne prestal pracovať?

Jedným z najťažších aspektov práce na diaľku je často odhlásenie sa na konci pracovného dňa. Mnohí zamestnanci zistili, že ich láka pracovať dlhšie aj mimo pracovných hodín. Existuje však niekoľko trikov, ako odolať tendencii prekračovať pracovný čas. Odborníci navrhujú, aby ste svoje vybavenie umiestnili v inej časti domu. Oddelíte tak prácu od súkromného života a po odhlásení zavriete dvere do vašej pracovne.

4. Ako udržiavať kontakt s kolegami?

Práca na diaľku znamená, že sa už nestretávate s kolegami na chodbách. Existujú však spôsoby, ako to nahradiť. Platformy ako ZoomMicrosoft Teams vám môžu pomôcť pri organizovaní posedení pri káve rovnako ako pri účasti na podnikových stretnutiach a konferenciách. Ak chcete udržiavať kontakt s kolegami, pridajte si do svojho kalendára týždenné alebo dvojtýždenné stretnutia. Zostanete tak s nimi v kontakte a predídete pocitu izolácie.

5. Mám aktuálne informácie o opatreniach mojej spoločnosti v oblasti práce na diaľku?

Napriek tomu, že väčšina spoločností počas pandémie ochorenia COVID-19 prešla na prácu na diaľku a naďalej v nej pokračuje, mnohé z nich uplatňujú rôzne politiky týkajúce sa práce na diaľku. Zväčša je to preto, lebo pre každú z nich ide o niečo nové. Informujte sa o politikách vášho zamestnávateľa, alebo sa ho opýtajte, ak neviete, kde ich hľadať. Môžu sa týkať oblastí ako je pracovný čas, dostupné vybavenie a internetové zabezpečenie.

Ak potrebujete viac informácií o práci na diaľku, prečítajte si náš článok Päť tipov na začiatok nového zamestnania na diaľku.

 

Súvisiace odkazy:

Zoom

Microsoft Teams

Päť tipov na začiatok nového zamestnania na diaľku

Praktické tipy na čo najlepšie zachovanie zdravia, bezpečnosti a produktívnosti počas telepráce z domu (EU-OSHA)

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.