Delo na daljavo
Delo na daljavo odpravlja prevoz na delo, pa tudi potrebo po skupnih prostorih, kar delodajalcem in delavcem prihranja čas in denar. Ker delavcem ni treba več ure in ure preživeti v prometu, imajo več časa za stvari, ki jih radi počnejo, hkrati pa si zmanjšajo stroške prevoza. Zmanjševanje obsega pisarniških prostorov ali njihova celotna ukinitev pomeni tudi znaten prihranek za podjetja, zaradi česar ta zamisel ni priljubljena le med zaposlenimi, ampak je tudi izjemno donosna.
Virtualna srečanja in dogodki
Ena prvih sprememb, ki jih je povzročila pandemija, je bila odpoved vseh medosebnih srečanj in druženj. Namesto tega so podjetja za organizacijo sestankov in dogodkov začela uporabljati različne spletne platforme, kot sta Zoom in Microsoft Teams, da bi se stiki med sodelavci ohranjevali še naprej. Ta rešitev je tistim, ki so delali od doma, omogočila udeležbo na dogodkih in dobro komunikacijo s sodelavci. To je pomenilo tudi, da se je spletnih dogodkov lahko udeležilo več ljudi, saj jim v določenem trenutku ni bilo več treba biti fizično prisoten. Sčasoma so sestanki zaradi pandemije postali krajši in rednejši, potni stroški za vse udeležence so se zmanjšali, zaposleni pa so pridobili več časa, ki so ga lahko namenili drugim nalogam.
Prožen delovni čas
Priljubljenost prožnega delovnega časa po vsej Evropi narašča, saj je bilo med pandemijo mnogo lažje usklajevati skrb za varstvo otrok in različne delovne dolžnosti. Izkazalo se je, da sta se s prilagoditvijo delovnega časa različnim obveznostim in načinu življenja povečala produktivnost ter ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem posameznikov. Na vprašanje v različnih raziskavah podjetij v zadnjem letu v zvezi s pandemijo bolezni COVID-19 so zaposleni po vsem svetu delodajalcem povedali, da so z novimi prožnimi politikami dela lahko tega opravljali enako dobro ali celo bolje.
Digitalno zaposlovanje
Upoštevanje omejitev, ki jih je prinesla pandemija bolezni COVID-19, je podjetja prisililo k prilagoditvi metod zaposlovanja, s čimer so tudi med svetovno pandemijo lahko še naprej zaposlovali nove delavce. Prehod na „virtualno zaposlovanje“ pomeni, da razgovori s kandidati potekajo prek spletnih platform, za izbiro najprimernejših kandidatov pa se uporabljajo tudi spletni preskusi in ankete. Digitalni postopki zaposlovanja (znani tudi kot e-zaposlovanje) so se izkazali za uspešne in stroškovno učinkovite, zaradi česar so kadrovske službe navdušene nad nadaljnjo uporabo teh novih metod in orodij.
Spletno usposabljanje
Usposabljanje v živo je bilo običajno najpogostejši način za usposabljanje novo zaposlenih oseb in izpopolnjevanje znanja obstoječih delavcev. To je pogosto pomenilo povabilo določenemu strokovnjaku, naj pride na določeno lokacijo, ali poziv sodelavcem, naj pripravijo predstavitve in tako svoje znanje delijo z drugimi. Med pandemijo je prišlo do izjemnega porasta spletnega usposabljanja, zaradi česar so strokovnjaki postali dostopnejši, udeležba na usposabljanjih je omogočena večjemu številu ljudi, ki poleg tega ne izgubljajo nepotrebnega časa za odhod na usposabljanje. Udeležba na usposabljanjih, ki lahko potekajo kjer koli na svetu, je vsem podjetjem odprla nove možnosti za učenje.
Če vas zanima več o tem, kakšen bo svet dela po pandemiji bolezni COVID-19, si oglejte naš članek z naslovom Kako organizirati uspešen spletni zaposlitveni razgovor.
Sorodne povezave:
Več o tem:
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 17. september 2021
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Poslovanje/podjetništvo
- Novice s trga dela/novice mobilnosti
- Trendi zaposlovanja
- Povezani razdelki
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles