Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy17 września 2021Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Pięć zmian wprowadzonych przez przedsiębiorstwa w trakcie pandemii, które pozostaną na dłużej

Wybuchł pandemii COVID-19 na początku 2020 r. szybko zmienił to, jak i gdzie pracujemy. Przyglądamy się temu, które z tych zmian pozostaną z nami po zniesieniu wszystkich ograniczeń.

Five things companies did in the pandemic that are here to stay
EURES

Praca zdalna

Praca z domu pozwala uniknąć dojazdów, a także zmniejsza zapotrzebowanie na wspólne przestrzenie biurowe, dzięki czemu pracodawcy i pracownicy oszczędzają zarówno czas, jak i pieniądze. Nie musząc spędzać wielu godzin na dojazdach, pracownicy mogą przeznaczyć więcej czasu na przyjemności i zaoszczędzić na transporcie. Jednocześnie ograniczenie przestrzeni biurowych lub całkowicie pozbycie się ich mogłoby przynieść przedsiębiorstwom znaczne oszczędności, co sprawi, że pomysł ten jest nie tylko popularny wśród pracowników, lecz jest również bardzo dochodowy.

Wirtualne spotkania i wydarzenia

Jedną z pierwszych zmian spowodowanych pandemią było odwołanie wszystkich spotkań bezpośrednich. Zamiast tego przedsiębiorstwa zaczęły korzystać z różnych platform internetowych, takich jak Zoom i Microsoft Teams, aby organizować spotkania i wydarzenia umożliwiające interakcje grupowe. Zmiana ta umożliwiła osobom pracującym z domu udział w wydarzeniach i dobrą komunikację z kolegami. Oznaczało to również, że więcej osób mogło uczestniczyć w sesjach internetowych, ponieważ nie musiały one znajdować się w danym miejscu w określonym czasie. Z czasem pandemia spowodowała, że spotkania stały się krótsze i bardziej regularne, zmniejszyły się koszty podróży dla wszystkich zainteresowanych stron, a pracownicy zyskali więcej czasu, aby skupić się na innych zadaniach.

Elastyczne godziny pracy

Ponieważ niektórzy pracownicy musieli jednocześnie wypełniać obowiązki związane z opieką nad dziećmi i pracować w nowym środowisku pracy, elastyczna praca zyskała na popularności w całej Europie. Okazało się, że dostosowanie czasu pracy do różnych zobowiązań i stylu życia zwiększa wydajność oraz poprawia równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. W odpowiedzi na pytania zawarte w różnych ankietach przedsiębiorstw dotyczących COVID-19 w ubiegłym roku pracownicy na całym świecie powiedzieli swoim pracodawcom, że ich praca utrzymała się na takim samym poziomie jak wcześniej lub uległa polepszeniu dzięki nowym, elastycznym podejściom do pracy.

Rekrutacja cyfrowa

W związku ze stosowaniem się do szeregu ograniczeń związanych z COVID-19, przedsiębiorstwa na całym świecie dostosowały swoje metody rekrutacji, aby nadal zatrudniać nowych pracowników podczas globalnej pandemii. Spowodowało to przejście na „wirtualne zatrudnianie”, polegające na przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami/kandydatkami za pośrednictwem platform internetowych oraz wykorzystaniu testów i ankiet internetowych w celu określenia, którzy lub które z nich najlepiej nadają się zespołu. Cyfrowe procesy rekrutacji (znane również jako e-rekrutacja) okazały się skuteczne i opłacalne, co sprawia, że działy ds. zasobów ludzkich z entuzjazmem podchodzą do dalszego korzystania z tych nowych metod i narzędzi.

Szkolenia on-line

Tradycyjnie szkolenia stacjonarne były najpowszechniejszym sposobem wprowadzania nowych pracowników do zespołu i podnoszenia kwalifikacji obecnego personelu. Często oznaczało to zapraszanie eksperta, aby przybył w określone miejsce lub angażowanie współpracowników do przygotowania prezentacji, aby podzielić się wiedzą z innymi w zatłoczonej sali. Od czasu pandemii nastąpił jednak ogromny wzrost liczby szkoleń on-line, dzięki czemu eksperci są bardziej dostępni dla pracowników i więcej osób może uczestniczyć w szkoleniach oraz zaoszczędzić czas, który spędziłyby na przemieszczaniu się między różnymi budynkami. Uczestnictwo w sesjach szkoleniowych z dowolnego miejsca na świecie stworzyło możliwości uczenia się dla wszystkich przedsiębiorstw.

Aby dowiedzieć się więcej o pracy w świecie po COVID-19, przeczytaj nasz artykuł: Jak zorganizować udaną rozmowę kwalifikacyjną przez internet.

 

Powiązane linki:

Zoom

Microsoft Teams

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
 • Biznes/Przedsiębiorczość
 • Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
 • Trendy rekrutacyjne
Powiązane sekcje
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.