Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva22. června 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Pět důvodů, proč znalost cizího jazyka může zvýšit vaši zaměstnatelnost

Znalost cizího jazyka vám může pomoci vyniknout na trhu práce a upoutat pozornost náborových pracovníků. Dvojjazyčnost nejenže vypadá dobře ve vašem životopise, ale rozvíjí i další dovednosti, které zaměstnavatelé považují u potenciálních zaměstnanců za atraktivní.

Five reasons why learning a language can boost your employability
Unsplash

Vysoce poptávaná dovednost

Internet podnikům usnadnil expanzi na mezinárodní trhy. Vzhledem k tomu, že celá řada menších podniků oslovuje zákazníky a partnery v zahraničí, u rostoucího počtu pracovních nabídek je požadována znalost druhého jazyka. Takže bez ohledu na to, zda hledáte práci ve velké společnosti nebo v malém podniku, je pravděpodobné, že budete muset hovořit alespoň jedním cizím jazykem.

Vyniknout mezi ostatními

Konkurence na trhu práce může být tvrdá, přičemž na nejzajímavější nabídky pracovních míst přicházejí stovky, někdy i tisíce přihlášek. Znalost druhého nebo třetího jazyka vám může pomoci vyniknout v davu, zejména pokud jsou vaše zkušenosti a kvalifikace podobné jako u ostatních uchazečů. Dbejte na to, abyste své jazykové znalosti v životopise uvedli na takovém místě, kde je nebude možné přehlédnout.

S ohledem na skutečnost, že 35 % Evropanů ve věku od 25 do 64 let je bilingvních, lze jistě namítnout, že znalost dvou jazyků již není ničím tak výjimečným. Pokud tedy chtějí uchazeči o zaměstnání vyniknout, měli by se snažit naučit ještě druhý cizí jazyk.

Vyšší platové ohodnocení

Zaměstnanci se znalostí cizího jazyka jsou obecně lépe placeni než jejich kolegové hovořící pouze jedním jazykem. Z jedné studie vyplývá, že znalost druhého jazyka může navýšit váš plat o 11 až 35 %, a sice v závislosti na tom, o jaký jazyk se jedná a ve které zemi se nacházíte. Například ve Francii ovládá španělštinu jako druhý jazyk více lidí než v Lotyšsku, takže poptávka po uchazečích se znalostí tohoto jazyka se bude mezi oběma zeměmi lišit.

Více pracovních příležitostí

Dvojjazyčnost nebo mnohojazyčnost vám může otevřít trh práce na zcela nové úrovni. Práce pro zahraniční společnost již neznamená nutně přestěhování se do jiné země. Vzhledem k rozšíření práce z domova způsobenému onemocněním COVID-19 jsou podniky více než kdy jindy nakloněny náboru zaměstnanců pracujících na dálku. Takže kromě vyhledávání pracovních míst, jež vyžadují vámi ovládané jazyky, se můžete zaměřit i na trhy práce v zemích, kde se těmito jazyky hovoří. Mezinárodní portály s nabídkou pracovních příležitostí, jako je EURES, jsou ideálním místem, kde můžete začít hledat.

Dvojjazyčnost podporuje rozvoj dalších dovedností

Z výzkumu vyplývá, že lidé, kteří hovoří jedním nebo více cizími jazyky, lépe řeší problémy a jsou tvořivější a empatičtější. Schopnost řešit problémy, tvořivost a empatie jsou neocenitelné sociální dovednosti, které u uchazeče uvítá každý zaměstnavatel. Dále se uvádí, že dvojjazyčné a mnohojazyčné osoby jsou otevřenější k přijímání názorů jiných lidí a lépe navazují mezilidské vztahy, což jsou rovněž žádoucí dovednosti, zejména v oblastech, jako jsou zákaznické služby a obchodní vztahy.

Chcete si procvičit své jazykové dovednosti a osvěžit své znalosti? Seznamte se s bezplatnými nástroji jazykového vzdělávání, které vám pomohou zdokonalit se z pohodlí domova.

Připraveno v rámci partnerství s Evropským portálem pracovní mobility EURES.

 

Související odkazy:

EURES:Najít pracovní místo v Evropě

Znalost více než jednoho jazyka je v Evropě stále výhodou

Výzkumy ukazují, že dvojjazyčné osoby jsou inteligentnější, tvořivější a empatičtější

Platové zvýhodnění znalostí cizích jazyků

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Zprávy z trhu práce/zprávy o mobilitěTrendy náboruMládí
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.