Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok13. decembra 2019Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Päť tipov na grafickú úpravu životopisu

Dokonalý životopis je kľúčom, ktorý otvára dvere k novým pracovným príležitostiam. Nezáleží len na obsahu, ale vo veľkej miere aj na celkovej grafickej úprave – prvý dojem je predsa len dôležitý. V tomto článku vám ponúkame niekoľko užitočných tipov, ako zostaviť ideálny životopis.

Five design tips for your resume
Shutterstock

Odlíšte jednotlivé časti

Zamestnávateľ strávi pohľadom na každý životopis, ktorý dostane, v priemere šesť sekúnd. To znamená, že ak si v ňom hneď nevšimne dôležité informácie a relevantné zručnosti, pravdepodobne ho ani nebude ďalej čítať. Používajte nástroje softvéru na úpravu textu, ako je tučné písmo, podčiarknutie, textové rámčeky, stĺpce a zarážky, na optické odlíšenie kľúčových bodov, vyznačenie častí (napr. „kontaktné údaje“, „zhrnutie“, „pracovné skúsenosti“, „vzdelanie“ a „zručnosti“) a rozdelenie informácií. Dodržiavajte jednotnú úpravu a nechajte vždy aj nejaký nezapísaný priestor. Preplnené priestorové usporiadanie alebo priveľa textu čitateľa len odradí.

Buďte struční a jasní

Životopis by mal byť stručný a k veci. Ak vám nestačia dve strany, zamyslite sa, či je všetko, čo ste napísali, skutočne relevantné pre pozíciu, o ktorú sa uchádzate. Týkajú sa všetky zručnosti, ktoré ste vymenovali, náplne práce na danom pracovnom mieste? Ak nie, potom ich zrejme ani nemusíte uvádzať. Ďalším skvelým spôsobom, ako do životopisu vtesnať čo najviac, je použiť stĺpce – vďaka nim môžete využiť celú šírku strany.

Zistite, čo sa zvykne požadovať/preferovať v konkrétnej krajine

V tomto prípade rozhodne neexistuje jeden, univerzálny postup. Pokiaľ ide o to, čo by mal životopis obsahovať, medzi jednotlivými európskymi krajinami existujú výrazné rozdiely. Na stránkach siete EURES v časti Život a práca sa nachádzajú užitočné informácie o tom, ako si hľadať prácu a ako o ňu žiadať v rôznych európskych krajinách, ale aj konkrétne rady ohľadne zostavenia vhodného životopisu vzhľadom na zvyklosti v jednotlivých krajinách.

Úprava formy podľa okolností

Pokiaľ ide o úpravu životopisu, zamestnávatelia mávajú určité očakávania, a to v závislosti od pozície, o ktorú sa uchádzate. Napríklad kvalitná grafická úprava životopisu môže poslúžiť ako ukážka z vášho tvorivého portfólia a vďaka nej môžete mať príležitosť ukázať svoje zručnosti práve v tejto oblasti. Ak sa však uchádzate o prácu barmana, vo svojom životopise by ste sa mali viac spoliehať na obsah (t. j. na vaše skúsenosti z reálneho sveta). V takomto prípade by sa príliš zložité grafické prvky mohli nepriaznivo podpísať na dojme, ktorý váš životopis vyvolá.

Zvážte, aký formát súboru použijete

Ak posielate žiadosť o pracovné miesto elektronicky, možno bude vhodné vypracovať aj druhú verziu životopisu. Dôvodom je, že softvér, ktorý spoločnosti bežne používajú na prezeranie životopisov, niekedy správne nerozpozná obrázky alebo grafiku, nedokáže spracovať súbory PDF alebo neprečíta informácie v hlavičke alebo päte dokumentu vo formáte Word.

Veríme, že vám tieto rady uľahčia zostavenie dokonalého životopisu, vďaka ktorému budete pozvaný na vysnívaný pohovor!

Článok vznikol v rámci partnerstva s portálom siete EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Súvisiace odkazy:

Život a práca

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcusiete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / PodnikanieRady a tipyMladosti
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.