
Stanovte si hranice pracovní doby
Pokud každý den skončíte s prací v rozumnou dobu, ať již pracujete v kanceláři, nebo z domova, pomůže vám to z dlouhodobého hlediska předejít vyhoření. Abyste toho dosáhli, sdělte svou pracovní dobu kolegům. Pokud po vás budou nadále požadovat úkoly, které vyžadují práci přesčas, mile, ale důrazně je ujistěte, že jim rádi pomůžete během pracovní doby.
Jasně informujte kolegy o své pracovní zátěži
Navážeme-li na předchozí odstavec – budete-li efektivně zvládat svoji pracovní zátěž, pomůže vám to zamezit nutnosti pracovat přesčas. Nejdůležitější je, abyste dokázali náležitě informovat kolegy o svém pracovním vytížení. Pokud se vám nedaří vše zvládnout, zeptejte se, zda nelze prodloužit termíny. Pokud to možné není, pokuste se delegovat úkoly na ostatní členy týmu nebo případně probrat s klientem, co lze očekávat, že se podaří dosáhnout v čase, který je k dispozici.
Oddělte obytný a pracovní prostor
Pracujete-li z domova, vytvořte si pokud možno speciální pracovní prostor a vyhýbejte se práci z postele nebo na pohovce. V tomto pracovním prostoru udržujte pořádek a nehromaďte nepotřebné věci. Nejenže se budete lépe soustředit a zvýšíte svou produktivitu, ale z psychologického hlediska také oddělíte pracovní a soukromý život, což vám pomůže „vypnout“ mimo pracovní dobu. Jste-li v práci, dělejte si pravidelně přestávky mimo kancelář – zajděte si například na oběd. Takové přestávky jsou rovněž dobrou příležitostí, jak poznat kolegy na neformálnější bázi.
Rozdělte si práci na malé, konkrétní úkoly
Velké cíle, které vyžadují hodně času, si rozdělte na malé, konkrétní úkoly. Přijdou vám tak snáze dosažitelné a zmírníte riziko, že budete odkládat úkoly, protože si nejste jisti, kde začít. Pomůže vám to také zabránit nutnosti pracovat přesčas a zlepší se rovněž kvalita vašeho odpočinku, protože snížíte pravděpodobnost, že si mimo pracovní dobu budete dělat starosti ohledně nedokončených úkolů nebo jejich odevzdání po termínu.
Naplánujte si pravidelné volno
Využijte své dovolené a naplánujte si pravidelné volno. Získáte tak čas pro sebe, kdy můžete odpočívat a nabrat síly, čímž z dlouhodobého hlediska zlepšíte svou pracovní výkonnost. Abyste si své volno mohli náležitě užít, nezapomeňte svým kolegům předat podrobné poznámky, aby vás nemuseli kontaktovat ohledně práce, a vyhněte se čtení pracovních e-mailů a oznámení, které by vás mohli stresovat.
Více tipů, jak co nejlépe využít svůj pracovní den, naleznete v našem článku Jak v práci zvýšit svoji produktivitu.
Související odkazy:
Jak v práci zvýšit svoji produktivitu
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Najděte si svého poradce EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 28. července 2022
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Obchod / PodnikáníRady a tipy
- Související sekce
- Rady a tipy
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles