Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva28. července 2022Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Cítíte se vyhořelí? Můžeme vám pomoci!

Úspěšná kariéra nemusí být na úkor duševní pohody a naplňujícího osobního života. Naopak, zachování správné rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem může významně přispět ke zlepšení kvality práce. Chcete-li se dozvědět, jak toho dosáhnout, čtěte dále.

Feeling burnt out? We can help!

Stanovte si hranice pracovní doby

Pokud každý den skončíte s prací v rozumnou dobu, ať již pracujete v kanceláři, nebo z domova, pomůže vám to z dlouhodobého hlediska předejít vyhoření. Abyste toho dosáhli, sdělte svou pracovní dobu kolegům. Pokud po vás budou nadále požadovat úkoly, které vyžadují práci přesčas, mile, ale důrazně je ujistěte, že jim rádi pomůžete během pracovní doby.

Jasně informujte kolegy o své pracovní zátěži

Navážeme-li na předchozí odstavec – budete-li efektivně zvládat svoji pracovní zátěž, pomůže vám to zamezit nutnosti pracovat přesčas. Nejdůležitější je, abyste dokázali náležitě informovat kolegy o svém pracovním vytížení. Pokud se vám nedaří vše zvládnout, zeptejte se, zda nelze prodloužit termíny. Pokud to možné není, pokuste se delegovat úkoly na ostatní členy týmu nebo případně probrat s klientem, co lze očekávat, že se podaří dosáhnout v čase, který je k dispozici.

Oddělte obytný a pracovní prostor

Pracujete-li z domova, vytvořte si pokud možno speciální pracovní prostor a vyhýbejte se práci z postele nebo na pohovce. V tomto pracovním prostoru udržujte pořádek a nehromaďte nepotřebné věci. Nejenže se budete lépe soustředit a zvýšíte svou produktivitu, ale z psychologického hlediska také oddělíte pracovní a soukromý život, což vám pomůže „vypnout“ mimo pracovní dobu. Jste-li v práci, dělejte si pravidelně přestávky mimo kancelář – zajděte si například na oběd. Takové přestávky jsou rovněž dobrou příležitostí, jak poznat kolegy na neformálnější bázi.

Rozdělte si práci na malé, konkrétní úkoly

Velké cíle, které vyžadují hodně času, si rozdělte na malé, konkrétní úkoly. Přijdou vám tak snáze dosažitelné a zmírníte riziko, že budete odkládat úkoly, protože si nejste jisti, kde začít. Pomůže vám to také zabránit nutnosti pracovat přesčas a zlepší se rovněž kvalita vašeho odpočinku, protože snížíte pravděpodobnost, že si mimo pracovní dobu budete dělat starosti ohledně nedokončených úkolů nebo jejich odevzdání po termínu.

Naplánujte si pravidelné volno

Využijte své dovolené a naplánujte si pravidelné volno. Získáte tak čas pro sebe, kdy můžete odpočívat a nabrat síly, čímž z dlouhodobého hlediska zlepšíte svou pracovní výkonnost. Abyste si své volno mohli náležitě užít, nezapomeňte svým kolegům předat podrobné poznámky, aby vás nemuseli kontaktovat ohledně práce, a vyhněte se čtení pracovních e-mailů a oznámení, které by vás mohli stresovat.

Více tipů, jak co nejlépe využít svůj pracovní den, naleznete v našem článku Jak v práci zvýšit svoji produktivitu.

 

Související odkazy:

Jak v práci zvýšit svoji produktivitu

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníRady a tipy
Související sekce
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.