Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok14. marca 2019Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Čo všetko potrebujete vedieť pred tým, ako sa zúčastníte na Európskom (online) dni pracovných príležitostí

V rámci podujatia „Make it in Germany“ sa v minulých rokoch uskutočnili viaceré Európske (online) dni pracovných príležitostí a ďalšie sa plánujú v roku 2019. S cieľom pomôcť uchádzačom o prácu pripraviť sa, porozprávali sme sa s tímom zodpovedným za podujatie Make it in Germany o tom, čo uchádzači potrebujú vedieť pred tým, ako sa zúčastnia na Európskom (online) dni pracovných príležitostí.

Everything you need to know before attending a European (Online) Job Day

Najlepšie na Európskych (online) dňoch pracovných príležitostí je, že sa vôbec nemusíte nachádzať v hostiteľskom meste. Podujatia na mieste sú prístupné aj online, a tak sa môžete zapojiť bez ohľadu na to, kde sa v Európe nachádzate.

Účasť na dni pracovných príležitostí môže byť skúsenosťou vzbudzujúcou obavy, preto ponúkame niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť sa a využiť túto príležitosť bez ohľadu na to, či sa zúčastnite osobne, alebo online.

Vyhľadajte si vopred informácie

V prípade záujmu o účasť na Európskom (online) dni pracovných príležitostí sa budete musieť vopred zaregistrovať. Podujatia sú bezplatné, registrácia je teda jednoduchá. Ďalším krokom je preskúmanie zúčastnených spoločností, aké sú ich hlavné projekty a základné hodnoty.

Zoznam organizácií, ktoré zúčastnia, bude v predstihu uverejnený na stránke podujatia, takže sa môžete rozhodnúť, s kým by ste chceli hovoriť a môžete si pripraviť niektoré vhodné otázky. Znalosťami o spoločnostiach a o ich projektoch preukážete záujem a iniciatívu, čo vám pomôže vyniknúť nad ostatnými.

Prihláste sa na pracovné miesta vopred

Pracovné miesta sú dostupné aj online a účastníci sa môžu prihlásiť vopred. Budete si môcť naplánovať veci dopredu a maximálne využiť svoj čas cez víkend. Umožní vám to dôkladnejšie preskúmanie spoločností.

Pred tým, ako sa prihlásite, treba zvážiť niektoré veci. „Pozrite sa na to, ako vyzerá životopis v Nemecku a aké informácie obsahuje. Rozdiely medzi tým, čo je potrebné v životopise vo vašej krajine a v krajine, v ktorej by ste chceli pracovať, môžu byť ohromné,“ vysvetľuje Natalia Giménez Pérez, poradkyňa z podporného centra pre migráciu z nemeckej verejnej služby pre zamestnanosť. „Nemecké spoločnosti požadujú tzv. sprievodný list, v ktorom by ste mali vysvetliť, prečo sa chcete prihlásiť do tejto spoločnosti a konkrétne na túto pracovnú pozíciu,“ dodáva.

Príprava na pohovor

„Na rozhovor so zamestnávateľmi si pripravte krátku prezentáciu o sebe v anglickom alebo nemeckom jazyku. Pamätajte na to, že pre jednotlivé spoločnosti a jednotlivé pracovné miesta môžu byť dôležité odlišné skutočnosti o vašej osobe,“ hovorí Natalia.

Okrem toho by ste si mali pripraviť odpovede na bežné otázky, ako napríklad „Prečo chcete pracovať pre našu spoločnosť?“ a „Prečo ste správnym uchádzačom na túto pozíciu?“

Natalia odporúča postupovať rovnako aj pokiaľ ide o krajinu, do ktorej sa chcete presťahovať. Zamestnávatelia sa môžu spýtať, prečo chcete pracovať v Nemecku, a opýtať sa na vaše znalosti regiónu, kde sa nachádza ich spoločnosť. „Tým, že budete vedieť odpovedať na tieto otázky, preukážete, že máte dobre pripravený plán a že nejde len o spontánny nápad,“ vysvetľuje.

Niekoľko tipov na záver

Ak sa budete môcť zúčastniť na podujatí na mieste, určite budete chcieť urobiť dobrý prvý dojem. Dôležité je, aby ste sa primerane obliekli, mali dobré znalosti angličtiny alebo nemčiny a aby ste mali so sebou niekoľko vytlačených životopisov (opäť v angličtine alebo nemčine), ktoré poskytnete zamestnávateľom zúčastneným na podujatí.

Tí, ktorí sa zúčastnite online, skontrolujte si zariadenia vopred. Uistite sa, či máte stabilné WiFi alebo káblové pripojenie, a tiež, či fungujú dobre vaše mikrofóny/slúchadlá a webová kamera.

Ďalšie informácie sa uvádzajú na stránke Make it in Germany: Európsky (online) deň pracovných príležitostí, pozrite si webové sídlo Make it in Germany alebo stránku podujatí siete EURES.

 

Súvisiace odkazy:

Webové sídlo Make it in Germany

Stránka podujatí siete EURES

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcusiete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Súbor nástrojov EÚ pre mobilituExterné správy EURESRady a tipyPracovné dni/podujatiaSprávy z trhu práce/správy o mobiliteMladosti
Súvisiace sekcie
Pomoc a podpora
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.