Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy14 marca 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wzięciem udziału w Europejskich Dniach Pracy (online)

Na przestrzeni lat Make it in Germany zorganizowała szereg Europejskich Dni Pracy (online) (EOJD), a w roku 2019 zaplanowano ich jeszcze więcej. W związku z tym, aby pomóc poszukującym pracy w przygotowaniach, skontaktowaliśmy się z zespołem Make it in Germany żeby dowiedzieć się, o czym trzeba pamiętać przed wzięciem udziału w EOJD.

Everything you need to know before attending a European (Online) Job Day

Największą zaletą EOJD jest to, że nie musisz znajdować się w mieście będącym gospodarzem wydarzenia. Dostęp do lokalnych wydarzeń możliwy jest również przez internet, więc możesz w nich uczestniczyć bez względu na to, w której części Europy akurat się znajdujesz.

Uczestnictwo w dniu pracy może okazać się onieśmielającym przeżyciem, dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł/mogła się przygotować do tego doświadczenia i czerpać z niego korzyści, bez względu na to, czy uczestniczysz w wydarzeniu osobiście czy online.

Przygotuj się

Aby wziąć udział w EOJD, musisz się najpierw zarejestrować. Wydarzenia te są bezpłatne, więc rejestracja jest bardzo prosta. Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się firmom uczestniczących w wydarzeniu, ich głównym projektom oraz wartościom.

Lista organizacji biorących udział w wydarzeniu zostanie opublikowana z wyprzedzeniem na jego stronie internetowej, tak abyś mógł/mogła wybrać z kim chcesz porozmawiać i przygotować odpowiednie pytania. Wykazując się wiedzą na temat danych firm oraz ich projektów okazujesz im swoje zainteresowanie oraz podejmujesz inicjatywę, dzięki czemu wyróżniasz się z tłumu.

Aplikuj zawczasu

Oferty pracy są dostępne również online i uczestnicy mogą wcześniej wysyłać zgłoszenia. Dzięki temu możesz planować z wyprzedzeniem oraz maksymalnie wykorzystać czas w weekend. To z kolei pozwala ci na jeszcze gruntowniejsze pogłębianie wiedzy na temat danych firm.

Przed złożeniem wniosku o przyjęcie do pracy musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. „Zorientuj się jak wygląda CV w Niemczech i jakie zawiera informacje. Mogą istnieć duże rozbieżności między tym, jakie informacje należy umieścić w CV w twoim kraju a w kraju, w którym chciałbyś/chciałabyś pracować,” wyjaśnia Natalia Giménez Pérez, doradca z Niemieckiego Centrum Wsparcia ds. Migracji Publicznych Służb ds. Zatrudnienia. Jak dodaje „Niemieckie firmy proszą o »list motywacyjny«, który powinien wyjaśniać dlaczego chcesz pracować w danej firmie akurat na tym stanowisku”.

Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej

„Przygotuj krótką autoprezentację w językach angielskim i niemieckim na potrzeby rozmów z pracodawcami. Pamiętaj, że każda firma może potrzebować innych informacji na twój temat w zależności od stanowiska pracy,” mówi Natalia.

Ponadto powinieneś/powinnaś przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, takie jak „Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?” albo „Dlaczego to właśnie Pana/Panią powinniśmy zatrudnić na tym stanowisku?”

Natalia radzi zrobić to samo także w odniesieniu do kraju, do którego chcesz się przeprowadzić. Pracodawcy mogą cię pytać dlaczego chcesz pracować w Niemczech, mogą również sprawdzić twoją wiedzę na temat regionu, w którym zlokalizowana jest firma. „Umiejętność odpowiedzenia na te pytania pokazuje, że masz dobrze przygotowany plan, a nie tylko szalony pomysł” dodaje.

Kilka końcowych wskazówek

Jeśli masz możliwość uczestniczenia w wydarzeniu lokalnym, powinieneś/powinnaś zrobić dobre pierwsze wrażenie. Pamiętaj, aby ubrać się stosownie do okazji, wykazać się dobrą znajomością języka angielskiego i języka niemieckiego, a także mieć kilka wydrukowanych egzemplarzy CV (również w językach angielskim i niemieckim) dla wystawców.

Osoby uczestniczące w wydarzeniu online powinny zawczasu sprawdzić działanie sprzętu. Upewnij się, że masz stały dostęp do WiFi lub stałe łącze, oraz że twoje głośniki lub zestaw słuchawkowy i kamera internetowa działają poprawnie.

Więcej informacji na temat kolejnego Make it in Germany: Europejski Dzień Pracy (online), sprawdź stronę internetową Make it in Germany lub kalendarz wydarzeń EURES.

 

Powiązane linki:

Strona internetowa Make it in Germany

Kalendarz wydarzeń EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Tematy
Zestaw narzędzi UE do mobilnościWiadomości zewnętrzne EURESPorady i wskazówkiDni Pracy/WydarzeniaWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościMłodzież
Powiązane sekcje
Pomoc i wsparcie
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.