Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy2 października 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2019 promuje uczenie się i szkolenie zawodowe przez całe życie

Czwarta edycja Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych odbędzie się w dniach 14 – 18 października 2019 r. w Helsinkach, w Finlandii. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, organizowany przez Komisję Europejską w partnerstwie z fińską prezydencją Rady UE, będzie w dalszym ciągu ukazywał wartość kształcenia i szkolenia zawodowego na wszystkich etapach życia.

European Vocational Skills Week 2019 promotes lifelong vocational education and training
European Union

Zainicjowany w 2016 r. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to coroczna kampania promująca kształcenie i szkolenie zawodowe poprzez połączenie różnych wydarzeń odbywających się w całej Europie: na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. W kampanii uczestniczą organizatorzy kształcenia i szkolenia, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, organy publiczne, organizacje biznesowe, związki zawodowe, a także szerszy krąg społeczeństwa, aby podkreślić korzyści płynące z kształcenia i szkolenia zawodowego oraz zaprezentować możliwości z całej Europy.

W ubiegłym roku w ramach kampanii 2018 zorganizowano ponad 1800 wydarzeń i działań, docierając do ponad 2,4 mln osób. W tym roku zarejestrowano już prawie 500 wydarzeń i działań, przy czym oczekuje się, że wiele innych wydarzeń będzie miało miejsce w ciągu roku i w trakcie samego Tygodnia.

Inteligentny wybór dla wszystkich

Mimo że niemal 80% młodych absolwentów kształcenia i szkolenia zawodowego znajduje zatrudnienie wkrótce po ukończeniu studiów, kształcenie i szkolenie zawodowe jest nadal postrzegane jako „drugi wybór” w porównaniu z bardziej tradycyjnymi ścieżkami kariery. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych ma na celu zmianę tego postrzegania zarówno wśród potencjalnych pracowników, jak i pracodawców.

– Tematem przewodnim tegorocznej kampanii jest „Kształcenie i szkolenie zawodowe dla wszystkich – umiejętności na całe życie” – powiedziała Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników. – Chciałabym, aby kształcenie i szkolenie zawodowe stało się ważnym pierwszym wyborem zarówno dla młodych ludzi, jak i dorosłych. Jestem głęboko przekonana, że kształcenie i szkolenie zawodowe stanowi ważny krok w kierunku sensownej kariery i życia pełnego satysfakcji.

Uzupełnianie braków w kwalifikacjach

UE dokłada wszelkich starań, aby zmniejszyć braki w kwalifikacjach w gospodarce europejskiej, wynikające z szybkich zmian w zakresie potrzeb rynku pracy. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych pokazuje wyraźnie, jak kształcenie i szkolenie zawodowe mogą pomóc pracodawcom w reagowaniu na stale zmieniające się potrzeby w zakresie umiejętności poprzez zapewnianie możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji obecnych pracowników. Może to pomóc ludziom w każdym wieku przystosować się do zmian na rynku pracy, zwiększyć ich potencjał i zapewnić wysokiej jakości miejsca pracy. Ponadto może to pomóc przedsiębiorstwom zachować przewagę konkurencyjną w dzisiejszej szybko zmieniającej się gospodarce.

Przesłanie dotyczące doskonałości

Europejski Tydzień będzie również okazją do zaprezentowania sukcesów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego poprzez uznanie zaangażowania osób, organizacji i wkładu wniesionego przez projekty w całej Europie podczas ceremonii przyznawania nagród za doskonałość w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego. Nagrody te honorują osiągnięcia w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego w oparciu o szereg różnych kategorii, przy czym laureaci nagród wybierani są na podstawie głosów jury złożonego z niezależnych członków i przedstawicieli społeczeństwa.

– Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych posłuży za platformę wymiany informacji o doskonałości w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego i chcę, aby to przesłanie zostało usłyszane w całej Europie, od północy po południe i ze wschodu do zachodu – powiedziała na koniec komisarz Thyssen. – Rozpoczęliśmy tę ambitną inicjatywę trzy lata temu i z każdym rokiem jest ona coraz lepsza. Co roku nasze przesłanie dociera do większej liczby osób i coraz więcej osób angażuje się w kształcenie i szkolenie zawodowe.

Zaangażuj się!

 

Więcej informacji na temat Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2019 znajduje się pod następującymi linkami:

Strona Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2019

Mapa wydarzeń Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2019

Zasoby Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2019

Strona wydarzenia na Facebooku:Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2019

Strona fińskiej prezydencji Rady Unii Europejskiej 2019

Śledź Marianne Thyssen na Facebooku i Twitterze.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych na Twitterze: #EUVocationalSkills, #DiscoverYourTalent

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź pracownika EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Wiadomości zewnętrzne EURESMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.