V tem razdelku boste našli izbor najpogosteje zastavljenih vprašanj in druge informacije, ki bi vam utegnile koristiti.
Če iskanih informacij tu ne najdete, vas vabimo, da s stopite v stik z našo službo za pomoč uporabnikom.
EURES (Evropske službe za zaposlovanje) je mreža, v kateri sodelujejo javni zavodi za zaposlovanje. Kot partnerji sodelujejo tudi sindikati in delodajalske organizacije. Cilj mreže EURES je spodbujati prost pretok delavcev znotraj Evropskega gospodarskega prostora (EGP) (27 članic Evropske unije, Norveška, Liechtenstein in Islandija) in Švica.
V EURES je vključenih 31 držav: Avstrija, Belgija, Bolgarija Ciper, Češka republika, Danska, Estonija, Finska, Francija, Hrvaška, Nemčija, Grčija, Madžarska, Islandija, Italija, Lihtenštajn, Luksemburg, Litva, Latvija, Malta, Nizozemska, Norveška, Portugalska, Romunija, Poljska, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, in Švica.
Portal EURES je namenjen iskalcem zaposlitve iz držav, vključenih v mrežo EURES, ki želijo uveljaviti svojo pravico do prostega gibanja zaradi dela ali študija v drugi državi, in delodajalcem, ki želijo zaposliti take delavce.
EURES ima mrežo svetovalcev, ki iskalcem zaposlitve in delodajalcem preko osebnega stika nudijo informacije, pomoč in podporo. Svetovalci EURES so usposobljeni strokovnjaki, ki iskalcem zaposlitve in delodajalcem, ki jih zanima evropski trg dela, nudijo tri osnovne EURES-ove storitve in sicer informiranje, svetovanje in napotitev na delo.
V vsej Evropi je preko 900 svetovalcev EURES, število pa še narašča. Njihovi kontaktni podatki in naslovi se nahajajo na strani "Iskanje svetovalcev EURES" pod naslovom "EURESove stortive" na portalu ali s klikom na gumb »Stopite v stik z svetovalcem EURES«, ki se nahaja na večini strani na portalu.
Storitve EURES so brezplačne tako za iskalce zaposlitve kot tudi za delodajalce ob upoštevanju pogojev, ki jih določijo posamezni člani mreže EURES.
Zbirka prostih delovnih mest EURES je posodobljena vsak dan. Nacionalni sodelavci mreže EURES redno posodabljajo informacije o gibanjih na trgih delovne sile ter življenjskih in delovnih pogojih.
Portal EURES ne nudi samo informacij o prostih delovnih mestih v Evropskem gospodarskem prostoru in Švici, ampak tudi informacije o gibanjih na trgih delovne sile v vseh državah in regijah EGP, praktične informacije o pogojih življenja in dela v Evropi ter spletno zbirko življenjepisov, ki so jih objavili iskalci zaposlitve.
V rubriki Pogoji življenja in dela, ki je na voljo na portalu, so zbrani podrobni podatki o številnih pomembnih vprašanjih, kot so nastanitev, šola, davki, življenjski stroški, zdravstvo, socialna zakonodaja, primerljivost izobrazbe itd.
Portal za zaposlitveno mobilnost EURES je na voljo v 26 jezikih Evropske unije/EGP, kamor spadajo: bolgarščina, češčina, danščina, nemščina, estonščina, grščina, angleščina, španščina, francoščina, hrvaško, keltščina, islandščina, italijanščina, latvijščina, litovščina, madžarščina, nizozemščina, malteščina, norveščina, poljščina, portugalščina, romunščina, slovaščina, slovenščina, finščina in švedščina.
Naš cilj je zagotoviti čim več informacij v vseh šestindvajsetih jezikih ali vsaj v angleščini, francoščini in nemščini.
Trenutno so informacije v rubriki "Življenje in delo" na voljo v angleščini, francoščini, nemščini in tudi v nacionalnem jeziku zadevne države.
Vsak državljan EU ima pravico delati in živeti v kateri koli državi EU, ne da bi bil izpostavljen diskriminaciji zaradi narodnosti. Prosto gibanje oseb je ena od temeljnih svoboščin, ki jih zagotavljata Pogodba o Evropski uniji (člen 3, 39, 40) in zakonodaja Skupnosti.
Predpisi Skupnosti o prostem gibanju delavcev veljajo tudi za države članice Evropskega gospodarskega prostora (Islandija, Lihtenštajn in Norveška).
Pomembno je omeniti, da se je po širitvi EU začelo prehodno obdobje, ki lahko traja največ sedem let, in med katerim se zakonodaja Skupnosti v zvezi z prostim gibanjem delavcev še ne uporablja v celoti po vsej razširjeni EU. Več informacij je na voljo v razdelku "Življenje in delo", "Prosto gibanje delavcev".
Večja mobilnost delovne sile med delovnimi mesti (poklicna mobilnost) in med državami (geografska mobilnost) naj bi prispevala h gospodarskemu in socialnemu napredku, visoki stopnji zaposlenosti ter uravnoteženemu in trajnostnemu razvoju. Pripomore tudi k lažjemu in učinkovitejšemu prilagajanju evropskega gospodarstva, zaposlovanja in delovne sile na spremenjene razmere ter spodbuja spremembe v konkurenčnem globalnem gospodarstvu. Večja stopnja mobilnosti med državami članicami bo tudi pospešila tesnejše politično povezovanje v EU.
V EU je na milijone delovnih mest nezasedenih, stopnja brezposelnosti pa je zmerno visoka (med 7 % in 10 % v zadnjih letih). Poleg tega več kot polovica tistih, ki se preselijo v času svoje brezposelnosti, dejansko najde zaposlitev v enem letu ali manj v primerjavi s tistimi, ki ostanejo brezposelni v svoji državi.
V Evropi obstaja več tisoč priložnosti za vse, ki se želijo preseliti v drugo državo, da bi izboljšali svoj položaj. Čeprav se splošno zanimanje za selitev v tujino povečuje, Evropejci običajno raje ostanejo na enem mestu.
Študij in delo v tujini lahko prineseta številne prednosti: resnično spremembo okolja, nova obzorja, vsakdanji stik z drugačno kulturo, idealno priložnost za učenje novega jezika ter delo in študij z ljudmi iz različnih okolij, izmenjavo idej in primerjavo izkušenj.
Prosta delovna mesta v »EURES išči zaposlitev« pokrivajo široko paleto poklicev in vključujejo tako stalno kot sezonsko zaposlitev.
Vsako prosto delovno mesto vsebuje informacije o načinu prijave in kontaktnih osebah. Kontaktna oseba je lahko bodisi EURES-ov svetovalec, ki obdeluje prijavo, ali v ostalih primerih neposredno delodajalec.
Objave za prosta delovna mesta na portalu EURES, pošiljajo člani in partnerji EURES-a in zlasti evropski javni zavodi za zaposlovanje. Le-ti uporabljajo portal EURES za oglaševanje tistih prostih delovnih mest, na katera želijo delodajalci zaposliti zlasti delavce iz drugih evropskih držav. Ta “EURES-ova delovna mesta” pomeni, da se delodajalec zanima zlasti za delavce iz drugih evropskih držav.
Da bi povečali preglednost trga delovne sile v Evropi, so na naši spletni strani razen nekaterih izjem prikazana vsa prosta delovna mesta, ki jih objavljajo evropski javni zavodi za zaposlovanje.
Ne. Prosta delovna mesta v institucijah Evropske unije so objavljena na spletnih straneh Evropskega urada za izbor osebja (EPSO): http://epso.europa.eu
Pod »EURES išči zaposlitev« je na voljo priročen spletni iskalnik. Iskalci zaposlitve lahko na primer izberejo državo, regijo, poklic, vrsto pogodbe, pri iskanju pa lahko kombinirajo tudi več kriterijev.
EURES-ovo bazo podatkov za iskanje prostih delovnih mest vsakodnevno posodabljajo evropski zavodi za zaposlovanje. Vse objave za prosta delovna mesta ostanejo v sistemu, le dokler so aktualne.
Pomembni napotki za iskanje prostih delovnih mest na EURES-ovem portalu:
Medtem ko je večina podrobnosti v zvezi s prostimi delovnimi mesti, kot je vrsta pogodbe, zahtevane izkušnje in stopnja izobrazbe itd., prevedenih v vse jezike EU, to ne velja za naslov in besedilo objave za prosto delovno mesto. Zato iskanje s pomočjo ključnih besed v enem samem jeziku ne bo vedno priklicalo vseh primernih prostih delovnih mest, ki so na voljo v bazi podatkov. Če npr. iščete s pomočjo angleške ključne besede “waiter”, ne boste našli istih objav kot pri iskanju s pomočjo francoske ključne besede “serveur”. Za razliko od tega so vnaprej opredeljene kategorije pod rubriko »poklic«, »zahtevane izkušnje«, »kraj« itd. na voljo v vseh razpoložljivih jezikovnih različicah.
»EURES išči zaposlitev« je na voljo v 26 jezikih EU/EGP, uporabniki pa lahko iščejo v katerem koli od njih. Upoštevajte prosimo, da je večina prostih delovnih mest, objavljenih na portalu EURES, prenesenih neposredno iz nacionalnih zbirk podatkov o prostih delovnih mestih, in je torej njihova vsebina (naslov in opis dela) v nacionalnem jeziku države iz katere prihajajo. Drugi podatki o delovnem mestu, kot je vrsta pogodbe, izkušnje in zahtevana stopnja izobrazbe ipd, pa so prevedeni v vse jezike.
Iskanje s pomočjo »ključnih besed« v enem samem jeziku morda ne našlo vseh prostih delovnih mest, ki se nahajajo v zbirki. Če boste na primer pri iskanju uporabili angleško besedo waiter (natakar), verjetno ne boste našli istih oglasov kot pri iskanju s francosko ustreznico serveur. V nasprotju s tem pa boste pri vnaprej določenih kategorijah poklic, zahtevane izkušnje, lokacija itd. dobili vse jezikovne različice.
Upoštevajte, da je od vsakega delodajalca posebej odvisno, v katerem jeziku je prosto delovno mesto objavljeno na »EURES išči zaposlitev”. Če delodajalec še zlasti želi poiskati delavce na mednarodni ravni, bo oglas verjetno objavljen še v enem ali več drugih jezikih poleg delodajalčevega nacionalnega jezika.
Vsak oglas za prosto delovno mesto vsebuje podatke o tem, kako je treba zaprositi in na koga se obrniti. Kontaktna oseba je lahko svetovalec EURES, ki bo obravnaval prošnjo, v nekaterih primerih pa je mogoče z delodajalcem stopiti v stik neposredno.
Več Euresovih spletnih storitev je prosto dostopnih brez registracije. Lahko se prijavite v uporabniški račun Moj EURES in iščete zaposlitev. Vendar je portal EURES orodje za lažje usklajevanje ponudbe in povpraševanja med delodajalci in delavci, ki imajo pravico do prostega gibanja na evropskem notranjem trgu. Iskanje zaposlitve prek portala EURES ne vpliva na nacionalne zahteve glede dostopa državljanov tretjih držav do trga dela (tj. predpisov za pridobitev dovoljenj za delo in/ali prebivanje). Več informacij za državljane tretjih držav je na voljo na portalu EU o priseljevanju (europa.eu).
Priložnosti za delovno prakso in vajeništvo si lahko ogledate v razdelku Pogoji življenja in dela na portalu EURES. Tu je za vsako državo naveden nacionalni pravni okvir za delovno prakso in vajeništvo ter splošne informacije o tem, kje lahko poiščete priložnosti, podporo in financiranje.
Vrsta držav zagotavlja priložnosti za delovno prakso in vajeništvo tudi prek storitve EURES Iskanje delovnih mest. Kot velja za vse storitve na portalu EURES, je tudi ta brezplačna. Če želite dodatne funkcije, na primer shranjevanje profila iskanja in ujemanje, se lahko vpišete prek portala EURES.
"EURES išči zaposlitev" je na voljo vsem uporabnikom, tudi če nimajo uporabniškega računa za "Moj EURES". Vendar pa registracija v "Moj EURES" nudi več storitev:
- objavite lahko svoj življenjepis, kar vam daje možnost, da vas morebitni bodoči delodajalec najde.
- svoj življenjepis lahko oblikujete v katerem koli jeziku EU in ga je enostavno prevesti v druge jezike
- opredelite in shranite lahko profil za "Išči zaposlitev" in prejemate obvestila po e-pošti vsakič, ko so na voljo delovna mesta, ki ustrezajo vašemu profilu.
Najprej morate ustvariti uporabniški račun za "Moj EURES". Po registraciji sledite postopnim navodilom in izpolnite obvezna polja. Storitev je brezplačna.
Svoj življenjepis lahko kadar koli spremenite; prijavite se s svojim uporabniškim imenom in geslom, nato pa pojdite na „Moj življenjepis“ na zavihku „Iskalci zaposlitve“
Iskalci zaposlitve morajo redno preverjati svoj račun EURES, če želijo, da bo njihov profil ostal dosegljiv za delodajalce. Če iskalec zaposlitve svojega računa EURES ne obišče 26 tednov, njegov življenjepis za delodajalce ni več dosegljiv. Če iskalec zaposlitve svojega računa EURES ne obišče eno leto, se njegov življenjepis izbriše. Neaktivni računi se samodejno izbrišejo po dveh letih.
Popoln dostop do vašega življenjepisa imajo svetovalci EURES ter tisti delodajalci, ki so prijavljeni na storitev "EURES Spletni življenjepis". Sami lahko izbirate, ali bodo nekateri vaši osebni podatki, kot so vaše ime, naslov ipd. vidni ali skriti.
Če boste za vaš Spletni življenjepis izbrali možnost "anonimno" , delodajalci ne bodo videli vaših osebnih podatkov, lahko pa bodo stopili v stik z vami preko EURES-ovih storitev.
Če ste pozabili svoje geslo ali uporabniško ime za portal EURES, lahko zahtevate, da vam ga pošljemo v e‑poštnem sporočilu. Kliknite „Moj EURES“ na domači strani, na naslednji strani vnesite svoj elektronski naslov, če trenutno niste preverjeni, in kliknite „Naprej“. Nato kliknite „Ste pozabili geslo?“ (morda boste morali vnesti kodo captcha, ki je skrita na sliki) in kliknite na „Pridobi geslo“. Povezava za ponastavitev gesla vam bo samodejno poslana po elektronski pošti, uporabiti pa jo morate v 24 urah. Ko kliknete na povezavo, boste lahko ustvarili novo geslo in ga potrdili. Postopek se zaključi, ko kliknete gumb „Pošlji“.
Če ste pozabili svoje uporabniško ime/elektronski naslov in geslo, se obrnite na Euresovo službo za pomoč uporabnikom. Kontaktni podatki so na voljo na portalu v razdelku Služba za pomoč uporabnikom EURES.
Svoje osebne podatke lahko kadar koli spremenite; prijavite se na portal EURES s svojim uporabniškim imenom in geslom, pojdite na „Moj profil“ in spremenite podatke.
Po prijavi na portalu EURES pojdite na „Moj profil“ in izberite „izbriši račun“. Vsi vaši podatki bodo izbrisani iz zbirke podatkov. Če želite pozneje dostopati do „Spletnega življenjepisa EURES“, se morate ponovno registrirati.
EURES-ove spletne storitve so brez omejitev na voljo vsakomur, ki ima dostop do svetovnega spleta. Najti zaposlitev preko portala EURES ne spremeni zakonskih zahtev in administrativnih postopkov, ki utegnejo veljati za nedržavljane EU.
Če želi delodajalec imeti dostop do storitve "EURES Spletni življenjepis", mora imeti njegovo podjetje sedež v eni izmed 30držav članic Evropskega gospodarskega prostora (EGP) ali v Švici, in imeti veljavno številko DDV ali nacionalno registracijsko številko. Po odobritvi registracije imate dostop do storitev, ki jih EURES brezplačno nudi delodajalcem.
Po registraciji na portalu EURES boste lahko dostopali do življenjepisov iskalcev zaposlitve v zbirki podatkov portala EURES; poleg tega lahko shranite iskalna merila glede na svoje zahteve, prejemate obvestila z e‑poštnimi sporočili, kadar so na voljo registrirani iskalci zaposlitve, ki ustrezajo vašim merilom, in stopite v stik z njimi z osebnimi sporočili neposredno na portalu EURES.
Delodajalci, ki želijo objaviti oglas za prosto delovno mesto na portalu EURES, naj sledijo navodilom na strani "Objava prostega delovnega mesta" v rubriki "Delodajalci". Postopek je od države do države različen. Nekatere države imajo "samopostrežno storitev", ki omogoča delodajalcem objavo prostih delovnih mest na spletu. Lahko pa se kadarkoli obrnete na svetovalca EURES in prosite za pomoč.
Evropski zavodi za zaposlovanje vsakodnevno posodabljajo podatke v "EURES išči zaposlitev", tako da v sistemu ostajajo le aktualni oglasi za prosta mesta.
Prosti pretok ljudi med državami Evropskega gospodarskega prostora (EGP) je osnovna pravica državljanov teh držav, ki jim omogoča, da lahko brez delovnega dovoljenja delajo v drugi državi EGP. Prost pretok delavcev bo za državljane novih držav članic veljal v okviru prehodnih ureditev, določenih v pogodbah o pristopu. Poglavje o "Prehodnih ureditvah, določenih za nove države članice" posebej obravnava vprašanja, ki se tičejo novih držav članic.
Življenje in delo v drugi evropski državi lahko prinese nekaj ovir. Prilagoditi se je treba novi kulturi, delati v tujem jeziku in se seznaniti z novimi sistemi obdavčevanja in socialne varnosti. Najbolje se boste pripravili, če boste izvedeli čimveč o državi, ki ste si jo izbrali. Veliko vlogo pri iskanju dela imajo vaše osebne lastnosti in volja, seveda pa tudi vaša izobrazba in znanje tujega jezika. Preden začnete iskati zaposlitev, morate vedeti, da ni nujno lažje najti delo v tujini kot doma, saj je skupna stopnja nezaposlenosti v evropski uniji še vedno visoka. Vendar pa lahko nekateri sektorji evropskega trga delovne sile nudijo veliko priložnosti, kot na primer turistični in storitveni sektor (finančne storitve, svetovanje vodstvenim delavcem, gradbeništvo, informacijska tehnologija in nekateri deli zdravstva) ter sezonsko delo in kmetijstvo. Med delovnimi priložnostmi v različnih regijah Evropskega gospodarskega prostora so tudi precejšnje razlike, poleg tega pa se stanje lahko zelo hitro spremeni. Nadaljnje informacije o tem lahko najdete v razdelku "Življenje in delo".
Če želite najti delo pred odhodom v tujo državo:
- Obiščite spletne strani portala za zaposlitveno mobilnost EURES, kjer boste našli oglase za prosta delovna mesta, informacije o pogojih za življenje in delo, o trgu delovne sile ter povezave k drugim uporabnim podatkom. Tu lahko morebitnim delodajalcem po vsej Evropi tudi predstavite svoj življenjepis.
- Za nasvet prosite lokalni ali regionalni urad za zaposlovanje. Morda imajo svetovalca EURES, ki vam lahko da bolj oseben nasvet. Ta lahko v sistemu EURES ali pri svetovalcih EURES v državi, kamor se nameravate preseliti, preveri kakšne so ponudbe prostih delovnih mest.
- Preverjajte oglase za prosta delovna mesta v časopisih države "gostiteljice" (večje glavne knjižnice jih običajno redno prejemajo). Veliko specializiranih revij oglaša prosta delovna mesta za posebna poklicna področja.
- Stopite v stik z javnim zavodom za zaposlovanje vaše države gostiteljice, kjer boste lahko dobili nasvet. Kot državljan Evropskega gospodarskega prostora imate enake pravice v drugi državi članici kot njeni državljani. Povejte, da želite govoriti s svetovalcem EURES, ki ima izkušnje iz svetovanja tujim državljanom.
Najobičajnejši način iskanja informacij o prostih delovnih mestih je prek javnih zavodov za zaposlovanje.
Dobro pa je poskusiti tudi naslednje:
- V mnogih državah članicah obstajajo zasebne agencije, ki so posebej usposobljene za iskanje začasnega dela. Predhodno preverite, ali boste morali plačati za njihove storitve in kakšne so njihove pogodbe o zaposlitvi.
- Obstajajo tudi zasebne agencije za zaposlovanje, ki pa praviloma posredujejo le vodilna delovna mesta ali delovna mesta v določenih sektorjih, kot sta računalništvo in finance.
- Za študente so lahko sejmi zaposlitvenih priložnosti in centri za poklicno svetovanje zelo koristna pomoč pri iskanju dela.
- Iskalci zaposlitve vedno pogosteje pošiljajo delodajalcem tudi spontane ponudbe za delo. Poskusite izvedeti čimveč podrobnosti o podjetju, saj je lahko vaš uspeh odvisen od tega, ali jih boste uspeli prepričati, da ustrezate njihovi shemi in zahtevam. Napišite ponudbo za delo in v njej opišite vašo izobrazbo, izkušnje in razloge, zakaj se zanimate za podjetje. Mnoga podjetja imajo tudi lastno spletno stran za objavljanje prostih delovnih mest, kamor lahko včasih pošljete elektronsko prošnjo za zaposlitev.
- V mnogih državah je zelo pomembno tudi mreženje (networking), saj se prve informacije o prostih mestih večkrat prenašajo od ust do ust.
- Idealen način za spoznavanje izbrane države je tudi, da tam opravljate prakso. Tako lahko na mestu samem iščete delo. Mnoga velika podjetja ponujajo takšne priložnosti.
Ena od najpomembnejših stvari je, da ugotovite, ali vašo izobrazbo priznavajo v državi "gostiteljici". Za tiste, ki imajo strokovno izobrazbo, je bistvenega pomena, ali je njihov poklic v tej državi zakonsko urejen. Zakonsko urejene poklice lahko opravljajo le tisti, ki imajo določene kvalifikacije (na primer odvetniki, računovodje, učitelji, inženirji, paramedicinski delavci, zdravniki, zobozdravniki, veterinarji, farmacevti in arhitekti). Za nekatere od teh poklicev velja spisek priznanih in enakovrednih kvalifikacij, medtem ko se pri drugih enakovrednost presoja od primera do primera, upoštevajoč trajanje in vsebino izobraževanja. Če vaš poklic ni zakonsko urejen, lahko sicer začnete delati takoj, ko dobite delovno mesto, vendar pa morate upoštevati vse potrebne postopke, ki za ta poklic veljajo v državi gostiteljici in ki so lahko drugačni kot v vaši državi.
Prepričajte se, da je vaš življenjepis razumljiv, dobro sestavljen in se nanaša na delovno mesto, ki ste si ga zamislili. Skupaj s potrdili o kvalifikacijah (glejte zgoraj) naj bo preveden v jezik države gostiteljice. Večina držav članic pričakuje, da je vaš študijski predmet neposredno povezan z delom, za katerega se potegujete, medtem ko nekatere med njimi temu pripisujejo manj pomena. EU je sprejela standardni evropski obrazec za življenjepis. Ker je primeren tako za poklicno kot za akademsko izobražene iskalce, EUROPASS življenjepis daje jasno sliko o sposobnostih in spretnostih kandidata na evropski ravni. Obrazec za življenjepis je trenutno na voljo v 20 jezikih EU v razdelku EURES Spletni življenjepis.
Tako kot v svoji državi se morate tudi v tujini na razgovor temeljito pripraviti. Poiščite čimveč podatkov o podjetju in bodite pripravljeni postavljati vprašanja o njem in o samem delu. Dokazati boste morali tudi vaše znanje jezika države gostiteljice ter pokazati, kako se vaše osnovne spretnosti in osebnostne lastnosti ujemajo z zahtevami delodajalca za to delo. Mnoga večja podjetja po Evropi s pomočjo centrov za ocenjevanje presojajo, kako dobro bi se morebitni bodoči uslužbenec znašel v vsakdanjih življenjskih situacijah.
Katere dokumente naj prinesem s seboj na razgovor?
Navadno potrebujete:
- nekaj kopij vašega življenjepisa v ustreznem jeziku;
- sodno overjen prevod vaše diplome (praviloma ga dobite pri vašem izobraževalnem zavodu ali pristojnem ministrstvu);
- fotokopijo vašega potrdila o zaključnem izpitu, diplomi ali drugi izobrazbi;
- vaš potni list ali veljavno osebno izkaznico;
- kopijo vašega rojstnega lista;
- ustrezen elektronski obrazec, ki potrjuje vaše zdravstveno zavarovanje (npr. E111);
- nekaj fotografij (kot za potni list).
Če ste trenutno brez zaposlitve in jo želite iskati v drugi državi EGP, lahko prenesete svojo pravico do denarnega nadomestila za tri mesece. Vendar pa za prenos te pravice obstajajo stroga pravila in pogoji, zato vam svetujemo, da se obrnete na vaš lokalni zavod za zaposlovanje ali organ, ki je pristojen za izplačilo tega nadomestila, preden naredite kakršen koli korak. Če po treh mesecih še vedno ne najdete zaposlitve, boste morda morali zapustiti državo. Državne oblasti pa so včasih tudi prizanesljive, če dokažete, da imate dobre možnosti za to, da najdete zaposlitev. Nadaljnje uporabne informacije o tem najdete v drugih razdelkih, npr. Življenje in delo.
Več namigov in nasvetov strokovnjakov ter navdihujočih zgodb boste našli v razdelku Euresovega portala „Novice”. Če želite prejemati novice neposredno v svoj poštni predal, se naročite na glasilo “EURES in vi”.
Državljani EU ali Islandije, Lihtenštajna in Norveške imajo v drugih evropskih državah določene pravice, na primer pri selitvi, bivanju, študiranju ali poslovanju.
Če iščete več informacij o zadevah v zvezi z EU, potrebujete vam prilagojeno pomoč ali nasvet o določeni zadevi v zvezi z EU ali potrebujete rešitev za svojo težavo na ravni EU, ta stran ponuja hiter in neposreden dostop do služb, ki lahko odgovorijo na vaše vprašanje.
Kontaktna točka EU za državljane in podjetja
Ponedeljek - Petek 08:30 -18:00 ( po srednjeevropskem času )
Na vaša vprašanja boste dobili odgovore v angleškem, francoskem, nemškem, italijanskem ali španskem jeziku.
Preselil se bom v drugo evropsko državo – kako dobim dovoljenje za prebivanje? Kakšna pravila veljajo za cene mobilnega gostovanja? Moj let je odpovedan – kakšne so moje pravice? Za katera finančna sredstva EU lahko zaprosi moja organizacija? Odgovore na ta in druga vprašanja boste dobili pri osrednji informacijski službi Europe Direct.
Stopite v stik s svetovalcem EURES