Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy21 czerwca 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

EURES w Rumunii pomaga młodym osobom poszukującym pracy znaleźć przygotowanie zawodowe w Niemczech

Od początku kryzysu finansowego w UE odnotowano wysoki poziom bezrobocia wśród młodych osób. Niektóre państwa odczuły jednak skutki bardziej dotkliwie niż inne, a Niemcy to jedyny kraj, w którym bezrobocie wśród młodych od czasu kryzysu faktycznie spadło.

EURES Romania helps young jobseekers find apprenticeships in Germany
EURES

Według Destatis, Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec, w 2016 r. wskaźnik zatrudnienia młodych ludzi w Niemczech był na najniższym poziomie (7,1%) od początku lat 90.

Program „MobiPro-EU – The Job of my Life” został utworzony przez niemiecki rząd w 2013 r., aby rozwiązać ten problem, dając młodym ludziom z innych państw członkowskich UE, w których wskaźnik bezrobocia jest wyższy, możliwość odbycia szkolenia zawodowego w Niemczech.

W 2015 r. lokalna agencja zatrudnienia w Bacău, która jest częścią EURES w Rumunii, zaczęła uczestniczyć w programie po tym, jak została zaproszona do współpracy przez niemieckie międzynarodowe służby pośrednictwa pracy (ZAV), które były odpowiedzialne za rekrutację stażystów do programu.

Do EURES w Rumunii zwrócono się z prośbą o zorganizowanie naboru kandydatów w wieku 15–25 lat, którzy byliby zainteresowani podjęciem szkolenia zawodowego w Niemczech. Wkrótce rozpoczęły się przygotowania do zorganizowania w Bacău rekrutacji na miejscu, która odbyła się w lutym 2015 r.

„Reklamowaliśmy wydarzenie w mediach, na krajowych i lokalnych portalach, a także wysłaliśmy e-maile oraz wiadomości na numery telefonów wszystkich młodych ludzi w wieku od 15 do 25 lat, zarejestrowanych w naszej bazie danych, powiadamiając ich o projekcie” – wspomina doradczyni EURES Alina-Elena Cieorcelia.

W wydarzeniu udział wzięli Alina-Elena oraz zarządzająca rumuńską Krajową Agencją Zatrudnienia Florina Andreea Avram, jak również dwóch przedstawicieli ZAV Rostock. W wydarzeniu uczestniczyło 35 młodych osób, z czego 24 osoby zostały zaproszone na staż w Niemczech.

Program „MobiPro-EU – The Job of my Life” opiera się na niemieckim dualnym systemie kształcenia (niem. Duale Ausbildung), czyli rodzaju dualnego kształcenia zawodowego, który łączy szkolenie w miejscu pracy z uczeniem się w szkole.

Jak twierdzi Alina-Elena, ten dualny system okazał się skutecznym sposobem na integrację młodych ludzi z Rumunii na niemieckim rynku pracy, ponieważ zdobywają oni nie tylko kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, ale także znajomość języka niemieckiego i innych ważnych umiejętności życiowych.

„W ten sposób młodzi ludzie są zatrudniani przez niemieckie firmy na wczesnym etapie; jednocześnie pracują i studiują (3-4 dni w firmie, 1-2 dni w szkole), zdobywając więcej pewności siebie, nowych przyjaciół, ucząc się niezależności i zarabiając własne pieniądze, a także podejmując nowe obowiązki, które stwarza życie w nowym środowisku,” wyjaśnia Alina-Elena.

W ramach projektu przewidziano wsparcie finansowe dla uczestników, zarówno w odniesieniu do wstępnych kursów językowych w Rumunii, jak i podczas szkolenia zawodowego w Niemczech. Wsparcie obejmowało również koszty podróży w związku z rozmowami o pracę; uczestnikom oferowano także wsparcie w przyzwyczajeniu się do życia i pracy w Niemczech.

Uczestnictwo EURES w Rumunii w programie „MobiPro-EU – The Job of my Life” jest wspaniałym przykładem udanej współpracy między krajowym biurem EURES a rządem innego państwa członkowskiego UE.

Okazało się, że przyniosło to wzajemne korzyści dla osób poszukujących pracy w Rumunii, które chciały wyjechać za granicę w poszukiwaniu możliwości szkoleniowych, oraz dla pracodawców w Niemczech, którzy potrzebowali w swoich przedsiębiorstwach nowych praktykantów.

Program „MobiPro-EU – The Job of my Life” był projektem pilotażowym rządu niemieckiego, który trwał cztery lata – od 2013 do 2016 r.Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie internetowejprogramu.

 

Powiązane linki:

Destatis – Zatrudnienie ludzi młodych w Niemczech

Program „MobiPro-EU – The Job of my Life”

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Najlepsze praktyki EURESWiadomości zewnętrzne EURESInteresariusze zewnętrzniDni Pracy/WydarzeniaWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościTrendy rekrutacyjneHistorie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.