Põhisisu juurde
EURES
Artikkel21. juuni 2018Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

EURESe Rumeenia esindus aitab noortel tööotsijatel leida praktikakohti Saksamaal

Alates finantskriisi algusest on ELi noorte töötuse määr olnud kõrge. Kuid mõnes riigis on kriisi mõju suurem ning Saksamaa on üks riikidest, kus noorte töötus on kriisijärgsel perioodil hoopis vähenenud.

EURES Romania helps young jobseekers find apprenticeships in Germany
EURES

Tegelikult oli Saksamaa statistikaameti Destatis andmetel 2016. aastal Saksamaal noorte tööpuuduse määr (7,1%) madalaimal tasemel alates 1990. aastate algusest.

Saksamaa valitsus käivitas 2013. aastal selle probleemi lahendamiseks programmi „MobiPro-EU – The Job of my Life“, andes teiste suurema töötuse määraga ELi liikmesriikide noortele võimaluse alustada Saksamaal kutseõpet.

2015. aastal liitus EURESe Rumeenia esinduse alla kuuluv Bacăus asuv maakonna tööhõiveamet programmiga pärast seda, kui ametit ärgitati tegema koostööd Saksamaa rahvusvahelise tööhõive teenistusega (ZAV), kes värbas praktikante programmi raames.

EURESe Rumeenia esindusel paluti valida 15–25aastased kandidaadid, kes oleksid huvitatud kutseõppest Saksamaal. Peagi hakati Bacăus ette valmistama värbamisüritust, mis toimus 2015. aasta veebruaris.

„Reklaamisime üritust meedias, riiklikes ja kohalikes portaalides ning saatsime ka e-kirju ja mobiilisõnumeid kõigile meie andmebaasis registreeritud 15–25aastastele noortele, andes neile projektist teada,“ meenutab EURESi nõustaja Alina-Elena Ciorchelia.

Üritusel osalesid Alina-Elena ja Rumeenia riikliku tööhõiveameti tegevjuht Florina Andreea Avram ning kaks esindajat ZAV Rostockist. Üritusest võttis osa 35 noort, kellest 24 leidis ürituse tulemusena Saksamaal praktikakoha.

„MobiPro-EU – The Job of my Life“ põhines Saksamaa süsteemil Duale Ausbildung, mis on töökohapõhist ja klassiruumiõpet hõlmav duaalne kutseõpe.

Alina-Elena väitel on selline kaksiksüsteem osutunud edukaks Rumeenia noorte integreerimisel Saksamaa tööturule, sest nad ei omanda üksnes kvalifikatsiooni ja töökogemust, vaid ka teadmisi saksa keelest ja muudest eluks vajalikest oskustest.

„Saksamaa ettevõtted võtavad noori tööle varases etapis ning noored üheaegselt töötavad ja õpivad (3–4 päeva ettevõttes, 1–2 päeva koolis). Nad omandavad nii ka rohkem enesekindlust, leiavad uusi sõpru, õpivad olema iseseisvad ja teenivad ise raha,“ selgitab Alina-Elena.

Projekti raames anti osalejatele rahalist toetust nii Rumeenias toimunud esmastel keelekursustel kui ka Saksamaal toimunud kutsekoolitusel osalemiseks. See kattis ka intervjuudega seotud reisikulud ning aitas osalejatel harjuda elamise ja töötamisega Saksamaal.

EURESe Rumeenia esinduse osalemine programmis „MobiPro-EU – The Job of my Life“ oli suurepärane näide edukast koostööst EURESe riikliku büroo ja teise ELi liikmesriigi valitsuse vahel.

See oli kasulik nii Rumeenia tööotsijatele, kes olid koolitusvõimalusi otsides valmis välismaale kolima, kui ka Saksamaa tööandjatele, kes soovisid oma äri toetamiseks võtta tööle uusi praktikante.

„MobiPro-EU – The Job of my Life“ oli Saksamaa valitsuse katseprojekt, mis kestis neli aastat (2013–2016). Programmi lisateave on programmi veebilehel.

 

Seotud lingid

Destatis – Youth employment in Germany

MobiPro-EU – The Job of my Life

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

Drop’pin@EURES

 EURESenõustajad

Töö- ja elutingimused EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
EURESe parim tavaEURESe välisuudisedVälised sidusrühmadTööpäevad/üritusedTööturuuudised/liikumisuudisedVärbamistrendidEduloodNoorus
Seotud jaotis(ed)
Elamine ja töötamine
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.