Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy3 lutego 2023Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

EURES pomaga Słowakom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie wymagające kwalifikacji w Finlandii

Alexandra Mikulasova znalazła pracę w fińskiej agencji rekrutacyjnej Econia. Partnerstwo między EURES w Finlandii a Econią rozwija się od 2014 r.

Janne Vainikkala and Alexndra Mikulaslova
Janne Vainikkala and Alexndra Mikulaslova

Alexandra pracowała w słowackim sektorze eksportowo-importowym od dwóch i pół roku. Wówczas poczuła, że już się nie rozwija. Zaczęła wspominać swoich znajomych i kolegów ze szkoły, którzy wyjechali za granicę. Pomysł ten spodobał jej się. „Wiedziałam, że chcę spróbować życia za granicą i trochę podróżować. Wyglądało to ciekawie. Wybrałam Finlandię na podstawie doświadczeń moich znajomych, którzy już tam byli” – powiedziała.

Dzięki EURES-owi Alexandra i jej chłopak znaleźli w Finlandii pracę w przemyśle spożywczym, która nie wymagała szczególnych kwalifikacji ani znajomości języka fińskiego. W końcu jednak Alexandra zrezygnowała z tej pracy, aby uczyć się języka fińskiego.

„W trakcie studiów językowych szukałam stażu, więc skontaktowałam się z moim poprzednim fińskim pracodawcą. Interesowały mnie HR i płace, ponieważ w Słowacji studiowałam finanse, bankowość i inwestycje ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania finansami” – opowiada. „Kiedy skontaktowałem się z firmą, okazało się, że w wyniku fuzji stała się ona częścią Econii, innego fińskiego przedsiębiorstwa będącego również członkiem EURES. Econia świadczy usługi rekrutacyjne dla kandydatów z całego świata”.

Od 2014 r. fiński doradca EURES Tomi Puranen ściśle współpracuje z Janne Vainikkila z Econii, wspierając osoby poszukujące pracy poprzez organizację targów pracy, wyjazdów rekrutacyjnych, seminariów, warsztatów, transmisji na żywo i filmów informacyjnych. Wzięli oni również udział w wydarzeniu EURESinAction, które odbyło się w Rzymie w 2022 r.

„Alexandra jest bardzo dobrym przykładem tego, jak ludzie ewoluują w nowym kraju i odnajdują swoje miejsce w nowej kulturze i praktyce pracy” – mówi Janne.

„Kiedy Alexandra nauczyła się języka fińskiego, powróciła do pracy w Econii i wniosła tam własną wiedzę fachową z zakresu naliczania wynagrodzeń. To pokazuje, że znalezienie pracy w swojej dziedzinie staje się możliwe później, gdy nauczymy się miejscowego języka” – zauważa Tomi.

Alexandra pracuje dla Econii już od pięciu miesięcy i dzieli się tym, w jaki sposób praca ta skłoniła ją do refleksji nad jej własną podróżą za granicę.

„Jestem wdzięczna za możliwość niesienia pomocy i wsparcia pracownikom i osobom ubiegającym się o pracę w sytuacjach, w których sama wcześniej się znajdowałam” – powiedziała. „Taka zmiana zawsze jest sprawdzianem dla człowieka. Wiele się o sobie dowiedziałam. Spotkałam nowych ludzi, zawarłam nowe przyjaźnie, poznałam różne kultury i to dało mi nową perspektywę.”

Aleksandra chętnie chwali usługi świadczone przez EURES, które pomogły jej w przeprowadzce za granicę. „Przeprowadzka za granicę nie jest rzeczą łatwą, dlatego ludzie potrzebują wsparcia, które pomoże im podjąć tę decyzję. Zaufanie jest bardzo ważne. Usługi EURES są wspierane przez organy i urzędników.Z pewnością poleciłabym EURES Słowakom poszukującym zatrudnienia, gdyż jest to bezpieczny sposób na zdobycie pracy w innym kraju.”

Chcesz podjąć pracę za granicą? Sprawdź oferty pracy w portalu EURES lub skontaktuj się z doradcą EURES w celu uzyskania wsparcia.

 

Powiązane linki:

Econia

EURES: Znajdź pracę w Europie

Skontaktuj się z doradcą EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Historie sukcesów
Powiązane sekcje
Usługi sieci EURES
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.