Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva3. února 2023Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

EURES pomohl slovenské uchazečce o zaměstnání nalézt kvalifikovanou práci ve Finsku

Alexandra Mikulášová nalezla práci ve finské náborové agentuře Econia. Finská pobočka sítě EURES s agenturou Econia úspěšně spolupracuje již od roku 2014.

Janne Vainikkala and Alexndra Mikulaslova
Janne Vainikkala and Alexndra Mikulaslova

Alexandra pracovala na Slovensku v odvětví vývozu a dovozu dva a půl roku, když začala mít pocit, že se již nikam neposunuje. Přemýšlela o svých kamarádech a spolužácích, kteří se přestěhovali do zahraničí, a tento nápad se jí zdál zajímavý. „Uvědomila jsem si, že chci zkusit žít v zahraničí a trochu cestovat. Lákalo mě to. Zvolila jsem si Finsko na základě zkušeností svých kamarádů, kteří tam již byli,“ svěřuje se Alexandra.

Alexandra a její přítel nalezli díky síti EURES pracovní uplatnění v potravinářském průmyslu ve Finsku, pro které nepotřebovali žádnou zvláštní kvalifikaci ani znalost finštiny. Alexandra z tohoto místa nakonec odešla, aby se mohla věnovat studiu finštiny.

„Během studia jsem hledala stáž, obrátila jsem se tedy na svého předchozího finského zaměstnavatele. Zajímala mě personalistika a mzdové účetnictví, na Slovensku jsem totiž vystudovala finance, bankovnictví a investice se specializací na finanční řízení,“ vysvětluje Alexandra. „V době, kdy jsem společnost kontaktovala, byla již součástí jiné finské společnosti Econia, která je také členem sítě EURES a zajišťuje nábor uchazečů z celého světa.“

Od roku 2014 finský poradce EURES Tomi Puranen úzce spolupracuje s Jannem Vainikkalem ze společnosti Econia v rámci podpory uchazečů o zaměstnání. Pořádají veletrhy pracovních příležitostí, náborové cesty, semináře, workshopy, připravují vysílání služby TE-live a natáčejí informační videa. Společně se také v roce 2022 zúčastnili akce „EURESinAction“ (EURES v akci) v Římě.

„Alexandra je velmi dobrým příkladem toho, jak se lidé v nové zemi vyvíjejí a jak nacházejí své místo v nové kultuře i práci,“ říká Janne.

„Když se Alexandra naučila finsky, vrátila se do společnosti Econia, aby zde uplatnila své odborné znalosti ve výpočtu mezd. To dokládá, že později, když si osvojíte místní jazyk, můžete nalézt pracovní uplatnění ve svém oboru,“ konstatuje Tomi.

Alexandra, která nyní pracuje pro společnost Econia již pět měsíců, se s námi podělila o to, jak se při této příležitosti zamyslela nad svým vlastním přestěhováním do jiné země.

„Jsem vděčná, že mohu pomáhat pracovníkům a uchazečům v situacích, v jakých jsem se dříve nacházela sama, a poskytovat jim podporu,“ říká Alexandra. „Změna, jako je tato, je vždy zkouškou. Hodně jsem se toho o sobě dozvěděla. Potkala jsem nové lidi, našla jsem si nové přátele, setkala jsem se s různými kulturami a získala novou perspektivu.“

Alexandra nešetří chválou na služby, které jí poskytla síť EURES, aby jí pomohla s přestěhováním do zahraničí. „Přestěhovat se do ciziny není nic jednoduchého. Lidé se potřebují ujistit. Pomáhá jim to učinit rozhodnutí. Velmi důležitá je důvěra. Síť EURES se opírá o úřady a úředníky, což v tomto ohledu velmi pomáhá.Síť EURES bych zcela jistě doporučila slovenským uchazečům o zaměstnání. Představuje bezpečný způsob, jak nalézt pracovní uplatnění v jiné zemi.“

Chcete pracovat v zahraničí? Podívejte se na volná pracovní místa na portálu EURES nebo se s žádostí o pomoc obraťte na poradce EURES.

 

Související odkazy:

Econia

EURES:Najít pracovní místo v Evropě

Obraťte se na poradce EURES

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Příběhy úspěchu
Související sekce
Služby EURES
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.