Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy8 października 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

EURES pomaga Pere w rozpoczęciu nowej kariery zawodowej za granicą

Udział w wydarzeniu informacyjnym w Hiszpanii zapoczątkował przygodę Pere z EURES. Od czasu tego wydarzenia Pere przeprowadził się do Niemiec i ukończył pierwszy rok szkolenia zawodowego.

EURES helps Pere begin a new career abroad
Pere Castellvell

Jako że Pere Castellvell w swoim kraju ojczystym pracował na różnych stanowiskach w najróżniejszych sektorach, podczas wydarzenia „Życie i praca w Niemczech” zorganizowanego w Katalonii (Hiszpania) szukał zatrudnienia w sektorze hotelarsko-gastronomicznym.

W trakcie wydarzenia Pere wyraził zainteresowanie potencjalnymi możliwościami czekającymi na niego w Niemczech. Skontaktowano go z doradcą EURES – Sofią Tornikidou z Centralnego Urzędu Pośrednictwa Pracy z Zagranicą (Zentrale Auslands- und Fachvermittlung, ZAV), wydziału niemieckiej federalnej agencji pośrednictwa pracy.

Doradca EURES pomaga określić możliwości zatrudnienia

Sofia zaczęła pomagać Pere w poszukiwaniu możliwości zatrudnienia w Niemczech. Wcześniej Pere szukał pracy głównie w sektorze hotelarsko-gastronomicznym, lecz nie był w stanie znaleźć wielu możliwości zatrudnienia ze względu na brak odpowiednich umiejętności i doświadczenia. Sofia zachęciła go do rozszerzenia poszukiwań i znalezienia przygotowania zawodowego w celu zdobycia specjalizacji w innej branży. Niemcy słyną ze swego sektora kształcenia i szkolenia zawodowego, Sofia była zatem pewna, że w tym kraju na Pere czeka wiele możliwości.

„Jako doradca zawodowy udzielałam mu porad w zakresie możliwości szkolenia zawodowego dla młodych osób w Niemczech” – przypomina Sofia. „Po tym, jak wyjaśniłam Pere zasady działania systemu edukacji w Niemczech, zasugerowałam [ubieganie się o] przygotowanie zawodowe. Wspólnie przejrzeliśmy dokumenty aplikacyjne i rozmawialiśmy o możliwościach finansowania”.

Wsparcie finansowe w ramach programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”

Z pomocą Sofii Pere odbył przygotowanie zawodowe jako operator magazynu w przedsiębiorstwie w Stuttgarcie w Niemczech. Sofia pomogła również Pere uzyskać wsparcie finansowe w ramach programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”. Program „Twoja pierwsza praca z EURES-em” to program mobilności zawodowej przeznaczony dla obywateli UE w wieku 18–35 lat, którzy szukają pracy lub możliwości odbycia szkolenia za granicą na terytorium UE. Wsparcie finansowe udzielone w ramach programu pomogło Pere w przeprowadzce do Niemiec.

Dalszy rozwój nowej kariery zawodowej w charakterze specjalisty

Po ukończeniu przez Pere przygotowania zawodowego w 2019 r. przedsiębiorstwo, w którym pracował, zaproponowało mu dalszy rozwój kariery zawodowej w ramach szkolenia przygotowującego do pracy na stanowisku specjalisty w zakresie logistyki magazynowej. Pere zdaje sobie sprawę, jakie poczynił postępy od czasu przeprowadzki do Niemiec i jest wdzięczny EURES za okazane wsparcie. „Dziękuję EURES i ZAV. Jestem niezwykle wdzięczny i cieszę się, że mogę wykorzystać tę fantastyczną okazję, jaką zaoferowano mi w Europie" – powiedział Pere. „Doceniam tę szansę i mogę śmiało polecić odbycie takiego szkolenia zawodowego”.

Dzięki wsparciu ze strony EURES Pere zdobył nowe umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Obecnie Pere nadal chce rozwijać swoją karierę zawodową i doskonali swoje umiejętności w zakresie języka niemieckiego i angielskiego, aby być gotowym na kolejne wyzwania. „Mam jeszcze nad czym popracować” twierdzi Pere.

Jeśli również masz 18-35 lat i jesteś zainteresowany(-a) znalezieniem pracy lub możliwości szkolenia w innym państwie członkowskim, Norwegii lub Islandii program „Twoja pierwsza praca z EURES-em” może Ci w tym pomóc. Aby dowiedzieć się więcej należy skontaktować się z doradcą EURES lub wejść na stronę internetową: https://www.yourfirsteuresjob.eu/

 

Powiązane linki:

Twoja pierwsza praca z EURES-em

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Tematy
Historie sukcesówMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.