Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva21. března 2019Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Německá pobočka sítě EURES pořádá jedinečnou akci pro začínající orchestrální hráče

Pro hudebníky, kteří hrají v mezinárodních orchestrech, je Německo atraktivním místem pro práci. V oblasti vážné hudby má totiž bohatou tradici a působí v něm přes 50 filharmonických orchestrů.

EURES Germany organises unique event for aspiring orchestral musicians
Matthias Naggert (ZAV)

Stačí se podívat na jména muzikantů, kteří v těchto orchestrech hrají, a je vám jasné, že trh práce pro profesionální hudebníky je mezinárodní. Německo se také pyšní řadou prestižních hudebních akademií, a je proto atraktivním místem i pro studium hudby. Hudební činnost má nicméně mezinárodní charakter, což znamená, že ti, kdo studují v Německu, budou možná muset být ochotni přestěhovat se za prací do zahraničí.

S cílem připravit nadějné hudebníky na tuto možnost co nejdříve v rámci jejich kariéry, ZAV-Künstlervermittlung (Úřad pro zprostředkování práce umělcům při Německé spolkové agentuře práce) nedávno ve spolupráci s národním koordinačním úřadem německé pobočky sítě EURES uspořádal jedinečnou akci.

Rozsáhlé poradenství poradců EURES

Ve dnech 29.–30. října 2018 se v Dortmundu v instituci Orchesterzentrum NRW sešlo přibližně 30 studentů hudby, včetně harfistů, houslistů, violoncellistů, flétnistů a fagotistů, aby se informovali o pracovních příležitostech v Německu i zahraničí.

Orchesterzentrum NRW je společné zařízení čtyř samostatných hudebních akademií. Při svém otevření v roce 2009 se v Evropě stalo prvním vzdělávacím střediskem pro několik univerzit současně určeným pro orchestrální hráče.

Na akci byli přítomni poradci EURES ze Slovenska, Švýcarska a Švédska, aby studentům poskytli z první ruky informace o pracovních příležitostech ve svých zemích. Vysvětlili studentům, jak mohou prostřednictvím práce v jiném členském státě EU získat cenné zkušenosti, a představili jim příslušné trhy práce v jednotlivých zemích.

„Díky přeshraniční spolupráci mezi různými subjekty bylo možné poskytnout zúčastněným studentům rozsáhlé informace na téma spravedlivé mobility,“ říká Lena Sundheimerová z německého národního koordinačního úřadu sítě EURES.

Studenti byli rovněž informováni o možnostech, jež mohou využít v rámci programů mobility EU, jako je „Tvoje první práce přes EURES“, které nabízejí podporu uchazečům o zaměstnání ve věku 18–35 let, kteří chtějí pracovat v jiném členském státě EU.

„Umělci mohou využívat různé výhody nabízené sítí EURES“

Zatímco pro zaměstnance EURES není účast na mezinárodních akcích, jako jsou veletrhy pracovních příležitostí, ničím neobvyklým, pro orchestrální hráče je tato akce skvělým příkladem jedinečné a konkrétně zaměřené iniciativy.

Trh práce pro profesionální hudebníky je plný konkurence a neustále se mění. Akce, jako je tato, jsou tak ještě cennější. Organizátorka akce Lilia Felde-Ritzová z úřadu ZAV-Künstlervermittlung v Kolíně nad Rýnem vysvětluje: „Pro nás, kteří zprostředkováváme práci orchestrálním hráčům, je nesmírně důležité být v kontaktu s hudebními akademiemi a jejich absolventy. Udržujeme se tak v obraze o vývoji na trhu práce.“

Účastník akce Tony Erb, koordinátor EURES pro Švýcarsko, který působí na Ministerstvu hospodářských věcí (SECO) v Bernu, poukazuje na důležitou roli sítě EURES v rámci podpory pracovníků v tomto uměleckém odvětví: „Mezinárodní mobilita umělců v tomto odvětví je podle mě nutností. Spolupráci mezi zeměmi v rámci poskytování pomoci umělcům tudíž považuji za rozumnou věc,“ říká Tony. „Umělci mohou využívat různé výhody nabízené sítí EURES.“

Kulturní a kreativní odvětví nabízejí občanům EU celou řadu příležitostí pracovního uplatnění v zahraničí. Některé služby sítě EURES, včetně úřadu ZAV-Künstlervermittlung, švédské veřejné služby zaměstnanosti Arbetsförmedlingen a francouzské veřejné služby zaměstnanosti Pôle emploi, nabízejí uchazečům o zaměstnání v těchto odvětvích specializované konzultace a služby zprostředkování práce.

Jste hudebníkem nebo umělcem a chtěli byste se věnovat mezinárodní kariéře? Nebo jste zaměstnavatelem, který hledá talentované uchazeče? Zkuste kontaktovat místního poradce EURES nebo se ještě dnes zaregistrovat na portálu EURES na adresehttps://ec.europa.eu/eures/public/index_en.

 

Související odkazy:

ZAV-Künstlervermittlung

Tvoje první práce přes EURES

Portál EURES

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradceEURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Osvědčené postupy EURESExterní zprávy EURESPracovní dny/událostiZprávy z trhu práce/zprávy o mobilitěTrendy náboruMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.