Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy11 marca 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Współpraca z EURES jako odpowiedź na niedobory umiejętności naukowych na Malcie

Poszukująca wykwalifikowanych techników laboratoryjnych maltańska firma farmaceutyczna dzięki EURESznalazła 10 nowych pracowników z Włoch i Hiszpanii.

EURES collaboration fills scientific skills gap in Malta
EURES

Dla Giliane Mallia, szefowej Krajowego Urzędu Koordynacji EURES na Malcie, udzielanie pomocy pracodawcom poszukującym pracowników i vice versa to codzienność.

Ostatnio dzięki współpracy Giliane z kolegami z EURES w Hiszpanii i EURES we Włoszech, dziesięcioro poszukujących pracy znalazło zatrudnienie w maltańskiej firmie farmaceutycznej Aurobindo. Poszukując techników laboratoryjnych zajmujących się kontrolą jakości, firma zwróciła się do EURES w związku z „obserwowanymi na maltańskim rynku pracy niedoborami siły roboczej i brakiem na lokalnym rynku pracy pracowników dysponujących stosownymi umiejętnościami” - mówi Giliane.

Skąd te niedobory? Pod względem stopy bezrobocia, Malta zajmuje trzecią od końca pozycję w UE, co oznacza, że wielu lokalnych pracodawców aktywnie rekrutuje pracowników spoza terytorium tego wyspiarskiego kraju.

Frederick Schembri, dyrektor generalny Aurobindo mówi, że EURES jest „niesamowity”.

W miarę swojego rozwoju, firma coraz częściej poszukiwała pracowników w innych krajach UE – mówi. Obecnie 30% pracowników pochodzi spoza Malty, właśnie dzięki EURES.

„[Rekrutację] możemy przeprowadzać w wybranym kraju lub wśród konkretnej grupy osób” - wyjaśnia. „Dla nas to korzystne rozwiązanie, a wyniki mówią same za siebie”.

Jedną z osób, które zyskały na współpracy Aurobindo z EURES jest Tamara Torcellini z Włoch. Tamara, która uwielbia podróżować, była gotowa wyjechać do pracy do innego kraju UE i już od pewnego czasu korzystała z usług EURES, traktując je jako główne narzędzie poszukiwania pracy. Oferta pracy na Malcie była dla niej idealna.

„Wysłałam swoje CV w odpowiedzi na ogłoszenie o pracy na stanowisku analityka ds. kontroli jakości na Malcie i natychmiast otrzymałam od EURES wiadomość mailową potwierdzającą moje zgłoszenie” - mówi. „Później, kiedy otrzymałam od firmy informację, że zostałam zatrudniona, skontaktowałam się z EURES, by zadać kilka pytań na temat kraju, do którego miałam wyjechać. Pomogli mi we wszystkim”.

To dodatkowe wsparcie sprawia, że usługi EURES to coś znacznie więcej niż pośrednictwo pracy. „Odpowiadaliśmy na pytania dotyczące szkół, samochodów, a nawet podróżowania z ukochanymi zwierzętami domowymi” – opowiada Giliane. Niewielki zespół EURES na Malcie pomaga także nowym pracownikom w dopełnieniu formalności i kontaktach z innymi urzędami.

Giliane ma nadzieję, że EURES stanie się w przyszłości pierwszym punktem kontaktowym dla osób poszukujących pracy, które są gotowe wyjechać do pracy w dowolne miejsce w UE. „Nasz zespół stara się tworzyć przyjazną atmosferę wsparcia, abyśmy mogli pomagać ludziom nie tylko w przeprowadzce za granicę zapewniając, że zmiana przebiega tak gładko, jak to tylko możliwe”.

Przykład Tamary z EURES jest dowodem na to, że nadzieje Giliane już się spełniają. „Nadal jestem na Malcie i naprawdę lubię tę wyspę, ludzi i swoją pracę” - mówi Tamara. „To doświadczenie wzbogaca mnie zarówno osobiście, jak i zawodowo. Polecam wszystkim! Każdy powinien spróbować pracy lub nauki za granicą, a EURES to umożliwia!”.

 

Powiązane linki:

Życie i praca na Malcie

EURES Malta na Facebooku

 

Więcej informacji:

Szukaj doradcyEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące Wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćNajlepsze praktyki EURESInteresariusze zewnętrzniWiadomości wewnętrzne EURESWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościTrendy rekrutacyjneHistorie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.