Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy12 października 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Estońska specjalistka ds. środowiska doświadcza nowego życia w Göteborgu

Dzięki nowej pracy w Szwecji Merit Kaal z Estonii poszerza swoje horyzonty, ale także zachęca innych poszukujących pracy, by podobnie jak ona spróbowali sił w pracy za granicą.

Estonian environment specialist enjoys new life in Gothenburg
Chalmers technical University - Gothenburg

Przez ostatnie sześć miesięcy Merit Kaal pracowała jako młodszy konsultant ds. środowiska i kierownik projektu w firmie z Göteborga. Gdy dostała pracę na tym stanowisku, skontaktowała się z EURES, aby dowiedzieć się, w jaki sposób może jej pomóc ta sieć. Lokalni doradcy pomogli jej w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej, by zapewnić sprawne przystosowanie się do życia w nowym kraju.

„Nie miałam trudności z rozpoczęciem pracy i nowego życia w Szwecji” – stwierdza dwudziestoczterolatka – „ponieważ rok temu uczestniczyłam w wymianie studenckiej na Uniwersytecie Technicznym Chalmers w Göteborgu. Moją pracę magisterską napisałam również w tej samej firmie, w której pracuję teraz”.

Mimo znajomości tego kraju Estonka wciąż doświadczyła pewnych przeszkód w przystosowaniu się do życia w nim. „Największym wyzwaniem był dla mnie język oraz znalezienie miejsca do mieszkania” – zauważa Merit Kaal. „Doradztwo wymaga częstych kontaktów z klientami, dlatego bardzo ważne jest, aby znać dany język i umieć pracować w języku lokalnym. Sądzę jednak, że w porównaniu z innymi krajami w Europie Szwedzi bardzo dobrze znają język angielski. Jeżeli czegoś nie zrozumiem, mogę zatem w większości przypadków posiłkować się tym drugim językiem”.

Merit Kaal odkrywa nowe doświadczenia płynące z rozpoczęcia życia w nowym kraju. „W dziedzinie środowiska jest wiele interesujących projektów. Ciągle uczę się nowych rzeczy i mam wiele do zrobienia” – stwierdza. „Myślę, że jest to jedno z państw Europy, w którym można najlepiej wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Podoba mi się również fakt, że moje nowe miasto – Göteborg – właśnie teraz bardzo szybko się rozwija. Wszyscy mieszkańcy są niezwykle przyjaźni, a okoliczne tereny wiejskie są po prostu wspaniałe”.

Co doradziłaby osobom, które szukają pracy za granicą? Do dzieła! „Jeśli coś pójdzie nie po waszej myśli, zawsze możecie wrócić. Wyjazd za granicę, nawet na sześć miesięcy, da wam jednak bardzo dużo i naprawdę poszerzy wasze horyzonty”.

Marta Traks, krajowa koordynatorka EURES dla Estonii, pomagała Merit Kaal w przeprowadzce.

„Praca za granicą nie jest oczywistym wyborem dla każdego, ale może być bardzo interesująca – zarówno pod względem osobistym, jak i zawodowym” – mówi. „Podjęcie decyzji o przeprowadzce za granicę jest doświadczeniem otwierającym oczy. Zanurzenie się w obcym środowisku wymaga elastyczności i determinacji: z początku może być trudno, jednak jest to znakomita życiowa lekcja”.

 

Powiązane linki:

Uniwersytet Techniczny Chalmers w Göteborgu

Program „Twoja pierwsza praca z EURES-em”

 

Więcej informacji:

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Informacje szczegółowe

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćNajlepsze praktyki EURESTrendy rekrutacyjneHistorie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.