Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)

Rady a tipy

Nábor zamestnancov z iných krajín Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) môže podnikom poskytnúť príležitosť nájsť si motivovaných a kvalifikovaných zamestnancov, najmä v prípade nedostatku domácej pracovnej sily v osobitných hospodárskych odvetviach. Môže tiež prispieť k zvýšeniu inovačného charakteru a konkurencieschopnosti podnikov.

Nájsť zamestnancov z inej európskej krajiny však predsa môže byť ťažké, ak ste to predtým ešte nerobili. Ako máte začať? Čo by ste mali zvážiť? Kto vám môže poskytnúť pomoc a podporu?

Tri zoznamy uvedené ďalej vám ponúknu predstavu o krokoch, ktoré musíte podniknúť pred náborom (prieskum), počas náboru (proces náboru v inej krajine EHP) a po nábore (proces udržania pracovníka)v zahraničí.

Kontrolný zoznam

Ak máte otázky súvisiace s nábormi zamestnancov v zahraničí, kliknite na prepojenie Kontaktovať poradcu EURES a nájdite si svojho najbližšieho poradcu EURES.
Na inšpiráciu uvádzame niekoľko komentárov od zamestnávateľov, ktorí profitovali z náborov v zahraničí, a to buď pomocou poradcov EURES, alebo na veľtrhoch pracovných príležitostí organizovaných sieťou EURES:

"Spolupracujeme s EURES od roku 1996. Každý rok nám niekoľko poradcov v rôznych krajinách pomáha prijať asi 370 sezónnych zamestnancov. Poradcovia EURES sú vždy veľmi nápomocní, dobre informovaní a vedia ako umiestniť našu spoločnosť v ich krajine. Máme veľkú dôveru v sieť EURES a vážime si, že môžeme s nimi spolupracovať."

Isabelle van Aarle, generálna riaditeľka, Cosmo Entertainment, Holandsko

"Pre agentúru MISCO Malta bolo veľkým potešením zúčastniť sa na európskom veľtrhu pracovných príležitostí v Bruseli. Agentúra MISCO sa zúčastnila prvýkrát na medzinárodnom veľtrhu pracovných príležitostí a keďže to bola pozitívna skúsenosť, tešíme sa na opätovnú účasť v budúcnosti. Sieť EURES prispela k úspechu tohto veľtrhu pracovných príležitostí a chceli by sme sa im poďakovať za ich pomoc po celý čas."

Joanne Scerriová, vedúca ľudských zdrojov, MISCO, Malta

"Sme radi, že v spoločnosti Climax máme medzinárodných zamestnancov, ktorí majú na starosti našich medzinárodných zákazníkov. Sieť EURES teda poskytuje našej reštaurácii dokonalú službu a robí to efektívne a užitočne. Naša miestna poradkyňa EURES vie presne, čo hľadáme pri prijímaní zamestnancov a vždy nás okamžite kontaktuje, keď nájde zaujímavý životopis."

Papangelis Polyhronis, majiteľ, Climax Restaurant and Bar, Grécko

Radi uvítame vaše euresatela [dot] europa [dot] eu (e-maily) s návrhmi na pridanie nových tém do zoznamu (e-mailová adresa: euresatela [dot] europa [dot] eu (eures[at]ela[dot]europa[dot]eu)).