Przejdź do treści głównej
EURES

Porady i wskazówki

Zatrudnianie pracowników z innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) może stanowić dla przedsiębiorstw szansę na znalezienie zmotywowanych i wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w przypadku niedoboru krajowej siły roboczej w niektórych sektorach gospodarki. Może się to także przyczynić do zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności.

Jeżeli wcześniej tego nie robiłeś, znalezienie pracowników z innego kraju europejskiego może wydawać się jednak trudne. Od czego zacząć? Co brać pod uwagę? Kto może zapewnić pomoc i wsparcie?

Poniższa trzyczęściowa lista kontrolna pozwoli Ci zorientować się, jakie kroki należy podjąć przed rekrutacją za granicą (działania badawcze), w trakcie (proces rekrutacji w innym kraju EOG) oraz po rekrutacji (proces zatrzymania pracowników).

Lista kontrolna

Jeżeli masz pytania dotyczące rekrutacji za granicą, kliknij przycisk „Skontaktuj się z doradcą EURES”, aby znaleźć najbliższego doradcę EURES.
Aby zachęcić Cię do działania, przedstawiamy kilka opinii pracodawców, którzy skorzystali z rekrutacji za granicą dzięki pomocy doradców EURES albo udziałowi w targach pracy organizowanych przez EURES:

"Współpracujemy z EURES od 1996 r. Co roku wielu doradców z różnych krajów pomaga nam w zatrudnieniu ok. 370 pracowników sezonowych. Doradcy EURES zawsze są niezwykle pomocni, dobrze poinformowani i wiedzą, jak zaprezentować naszą firmę w swoim kraju. Darzymy EURES głębokim zaufaniem i czujemy się zaszczyceni, że możemy z nim współpracować."

Isabelle van Aarle, dyrektor generalny, Cosmo Entertainment, Holandia

"Dla MISCO Malta udział w europejskich targach pracy w Brukseli stanowił prawdziwą przyjemność. Po raz pierwszy braliśmy udział w międzynarodowych targach pracy, a że okazało się to bardzo pozytywnym doświadczeniem, z niecierpliwością czekamy na udział w takich wydarzeniach w przyszłości. EURES istotnie przyczynił się do sukcesu tych targów pracy i chcielibyśmy podziękować za udzieloną nam pomoc."

Joanne Scerri, dyrektor ds. kadrowych, MISCO, Malta

"W „Climax” potrzebujemy pracowników z różnych państw, aby obsługiwali naszych licznych międzynarodowych klientów. EURES świadczy na rzecz naszej restauracji doskonałe usługi, a czyni to w sposób skuteczny i niezwykle pomocny. Nasz lokalny doradca EURES dokładnie zna nasze oczekiwania dotyczące rekrutacji pracowników i zawsze niezwłocznie kontaktuje się z nami, gdy natknie się na interesujące CV."

Papangelis Polyhronis, właściciel, restauracja i bar Climax, Grecja

Czekamy na nadsyłane euresatela [dot] europa [dot] eu (drogą elektroniczną) sugestie dotyczące dodawania nowych tematów do listy kontrolnej (adres e-mail: euresatela [dot] europa [dot] eu (eures[at]ela[dot]europa[dot]eu)).